Archive for 12 listopada 2015

09 listopada 2015 r.  pięciolatki z p. Martą Maik oraz sześciolatki z p. Marzeną Szymuś a także grupą niezawodnych rodziców, wyruszyły na spotkanie z Wielką Nauką. Miejscem docelowym wycieczki był Wydział Chemii Uniwersytetu im. Marii Curie – Skłodowskiej, gdzie dzieci były uczestnikami i asystentami pracowników naukowych podczas pokazów chemicznych. Już samo miejsce sprawiło, że czuliśmy się wyjątkowo –  olbrzymia aula na której się zgromadziliśmy, inne stoliki i krzesełka, niż te , do których przyzwyczailiśmy się w przedszkolu…, ale przede wszystkim dziwne  naczynia i przedmioty, których nie potrafiliśmy nazwać. Prowadzący pokaz, w niezwykle przystępny sposób zapoznali nas z podstawowymi pojęciami chemicznymi, i już wiemy, co to jest próbówka, reakcja, kwas czy zasada.Z naszą pomocą jako asystentów, uczestnicy spotkania dowiedzieli się min. jakie substancje należy połączyć, aby zrobić bezpieczny wybuch, jak zmienić kolor cieczy, jak powstaje para… W drugiej części spotkania ze względów bezpieczeństwa ( pokazy z ogniem), byliśmy tylko obserwatorami. Wszystko to, co działo się na laboratoryjnym stole, bardzo dokładnie mogliśmy oglądać, w czasie całego pokazu, na dużym telebimie. Spotkanie wywarło na nas olbrzymie wrażenie. Być może, dla niektórych z nas, ta przygoda będzie początkiem spotkania z chemią i za kilkanaście lat Wydział Chemii UMCS będzie kolejnym etapem naszej edukacji.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Wydziału za spotkanie i niezapomniany pokaz. Dziękujemy również p. Markowi Kępowiczowi za pomoc w organizacji tej wycieczki.

przedszkolaki oraz wychowawczynie p. M. Maik, p. M. Szymuś

listopad 2015