Archive for 26 września 2016

W naszym przedszkolu 22 września gościliśmy wykwalifikowanego Ratownika Medycznego – Panią Michalinę ze Szpitala w Bychawie. Celem spotkania było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Dzieci z najstarszych grup wysłuchały  informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc.

Dzieci utrwaliły sobie numery telefonów ratunkowych oraz dowiedziały się w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorką ( trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebuje pomocy). Dzieci obserwowały czynności, jakie należy wykonywać podczas reanimacji. Same próbowały swoich sił na fantomie. Przedszkolaki same poczuły się jak Ratownicy.

Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

SŁONECZKA – czyli grupa przedszkolaczków 0 B – SZEŚCIOLATKI wraz ze swoją panią rozpoczęła cykl zajęć kulinarnych, podczas których zdobędzie wiedzę dotyczącą pieczenia, dekorowania potraw, wykonywania prostych przekąsek,itp. Już dwukrotnie dzieci piekły ,kruche ciasteczka, poznając potrzebne do ich wykonania składniki, kolejność działań i zasady higieny podczas przygotowywania potraw. W przedszkolu pachniało 14 wrzesnia – w  dzień parafialnego odpustu oraz 20 września "Dzień Przedszkolaka"O smaku i kruchości ciasteczek przekonali się wszyscy pracownicy przedszkola i ich wykonawcy.Niebawem spróbujemy kolejnych wypieków – obiecanych dzieciom kopertek z jabłkiem lub śliwką. Ostatnio mama Jeremiaszka przyniosła nam przepis na ciasto owsiane z bakaliami, które na pewno upieczemy.  Zdradzę jeszcze że dzieciaki uwielbiają taką formę zajęć i przy okazji obiecuję że podczas pieczenia będziemy też uczyć się czytać,liczyć, ważyć, porównywać, opisywać i pracować.

1 kg. mąki tortowej( te mąkę wykorzystujemy także na podsypywanie wykrawanych ciasteczek).

2 margaryny " Bielskie' "

1 łyżeczkę proszku do pieczenia

2 szklanki cukru pudru + do posypania ciasteczek

1 cukier wanilinowy ( w tym do posypywania wraz z pudrem upieczonych ciasteczek).

6 żółtek

Ciasto szybko posiekać nożem, zagnieść i wycinać foremkami, piec w tem. 180 stopni na złocisty kolor

ŻYCZYMY SMACZNEGO

Urszula Michalewska

Już od 07 września ruszyła kolejny raz w naszym przedszkolu cudowna i wartościowa dla wszystkich akcja  "Cała Polska czyta…..". Akcję rozpowszechniamy wsród rodziców,pomagają nam w tym doskonale i skutecznie przedszkolaczki , zapraszając rodziców do swoich grup ,celem czytania dzieciom bajek,wierszy, opowiadań. Dzieci proponują utwory, wybieraja pozycje książkowe i w skupieniu uczestniczą w słuchaniu czytanych przez rodziców treści. Widocznie są dumne z wizyt rodziców w porzedszkolu,dziękują im za przybycie,dekorują "medalami". W grupie "SŁONECZKA " wizytę złożyło nam już 4 rodziców: mama Jasia, Majeczki,Wiktorii oraz Dawidka.

Zorganizowaliśmy też " KĄCIK KSIĄŻKI, do którego dzieci bardzo często zaglądają. Mogą w nim odszukać ulubione bajki,sięgnąć po leksykony ,encyklopedie , legendy, opowiadania, wyliczanki i wiersze.  Grupa " TYGRYSKI" umówiła się ze swoimi rodzicami na "środowe czytanie" tuż po śniadaniu. Poza tym codziennie w 7 naszych grupach czytają panie kilka razy w ciągu dnia : przed śniadaniem , podczas poobiedniego relaksu, na zajęciach. Planujemy także wizyty w bibliotekach : szkolnej i gminnej , w księgarni , a wszystko po to, aby dzieci przekonały się o wartości książek w życiu małego i dużego człowieka i w przyszłóści chętnie korzystały z nich jako źródła wiedzy, fantazji, zabawy. Rodzicom z serca dziękujemy za poświęcony czas ne realizację ważnego celu, związanego z czytelnictwem dzieci, zachęcamy do wizyt  w przedszkolu w ciągu całego roku oraz czytania dzieciom 20 min. dziennie codziennie w domu. Każda grupa przedszkolna zaplanowała czytelnicze wizyty rodzicow, zatem kolejne wiadomości niebawem.

Urszula Michalewsk

wrzesień 2016