Każdy musi  wierzyć, że może się poprawić,

że nie ma tylko wad, ale i zalety.

J.K.

Dzień 20 listopada, był Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. W naszym przedszkolu, w poszczególnych grupach, kolejny już raz rozmawialiśmy o prawach dziecka i ich znaczeniu w przyszłym  dorosłym życiu. Dzieci na bazie wcześniejszej wiedzy, wypowiadały się o potrzebnych do prawidłowego wzrastania duchowego i fizycznego prawach dziecka. Najważniejszym w poczuciu dzieci prawem jest prawo do miłości. O nim dzieci wypowiadały się najczęściej. Bardzo często mówiły też o prawie do zabawy, do radości i innych uczuć. Każde z praw omawialiśmy bardzo dokładnie, z zaznaczeniem tego, że ich spełnienie zwiazane jest również z poczuciem obowiazku człowieka wobec człowieka. Przy okazji zahaczyliśmy o obowiązki dziecięce i prawa  człowieka dorosłego. Pomocne w wyjaśnianiu tych zależności okazały się opowiadania, przytaczanie przykładów wziętych z życia, ilustracje. Dzieci wykonały plakaty dotyczące praw dziecka, odgrywały scenki dramowe.

Janusz Korczak przekonuje : " nie ma dzieci- są ludzie". Żąda więc szacunku do niewiedzy dziecka i pracy poznania, do niepowodzeń, do łez…. . Dziecko ma prawo być tym, kim jest.

Urszula Michalewska

« mar