Get Adobe Flash player

 

 

  Godziny pracy logopedy  w II półroczu r. szkolnego  2017 /2018

 Poniedziałek : 7.30 – 13.30 zajęcia logopedyczne z dziećmi w  grupie pięciolatków P. Bożeny Pietrzak

                         13.30 – 15.30 zajęcia dydaktyczne w grupie u P. Urszuli Michalewskiej  

 Środa : 6.30 – 8.30   zajęcia dydaktyczne w grupie u P. Bożeny Pietrzak

              8.30 – 14.30  zajęcia logopedyczne z dziećmi z grup sześciolatków

 Czwartek : 9.30 – 14.30  zajęcia logopedyczne z dziećmi w grupie pięciolatków u P. Urszuli Michalewskiej

 Piątek : 7.30 – 10.30  zajęcia logopedyczne w grupach dzieci czteroletnich u P. Magdaleny Hawrył i P. Marzeny Szymuś

                

JAK NIE DOPUŚCIĆ DO ROZWOJU WAD WYMOWY 

1. Zadbaj o prawidłowy rozwój mięśni i stawów żuchwy odpowiedzialnych za mowę. Zwracaj uwagę na to, w jaki sposób karmisz niemowlę i małe dziecko. Jeśli karmisz piersią lub  butelką zmień sposób podawania pokarmu najpóźniej do 2 r. ż. dziecka- pokarmy stałe zacznij podawać łyżeczką, a napoje w kubku.Wówczas bowiem u dzieci zanika odruch ssania, a powstaje nowy odruch żucia. Dziecko musi wtedy zacząć gryźć i żuć pokarm. Jeśli malec dłużej będzie pił z butelki albo ssał smoczek, to odruch ssania przedłuży się i zahamuje rozwój mięśni w jamie ustnej. Po 2 r. życia dziecko powinno gryźć jak najwięcej twardych, ciągnących się pokarmów – mięso, marchew, bułkę z poprzedniego dnia/lekko "gumową" twardą do przeżucia. Pokarmy które są zmiksowane na papkę, które nie wymagają wysiłku podczas jedzenia nie rozwijają stawu żuchwowego. Za to gryzienie surowej marchwi jest doskonałym ćwiczeniem dla całego aparatu mowy. Prawidłowe żucie decyduje też o tym, czy dziecko  będzie miało dobry zgryz, czy  nie.

2. Właściwy rozwój mowy zależy również od rozwoju słuchu dziecka. Od narodzin dziecka mów do niego jak najwięcej. Opowiadaj jak obierasz marchew czy przygotowujesz się do wyjścia na spacer. Pokazuj mu np. but i mów głośno i wyraźnie  BUT, żeby dziecko zaczęło kojarzyć przedmiot z jego nazwą.Nawet do niemowlęcia nie mów w sposób przesadnie zdrobniały. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli czasami "Uciałujeś Misiaćka" , ale na co dzień staraj się mówić poprawnie. Maluch słucha Cię bardzo uważnie i podświadomie koduje jak brzmią poszczególne słowa i jak się je wymawia. Opowiadaj bajki, czytaj dziecku – to doskonale pobudza do rozwoju tzw. analizator słuchowy. Żeby dziecko zaczęło dobrze mówić najpierw musi słuchać. Wówczas kształtuje się pamięć słuchowa/ dziecko będzie umiało zapamiętać wiersze i powtarzać poszczególne zdania czy fragmenty tekstu/i uwaga słuchowa/będzie słuchało i czytało ze zrozumieniem, czyli nauczy się koncentrować na treści/. Są to umiejętności niezbędne w szkole. Nie pozwól dziecku siedzeć dłużej przed komputerem czy telewizorem.Wówczas część mózgu odpowiadajaca za słuchanie i mówienie rozleniwia się. Patrząc w ekran odbiornika dziecko jest całkowicie bierne, nastawione wyłącznie na odbiór, a tylko poprzez rozmowę z innymi ludźmi uczy się słuchać i poprawnie mówić. Pozwól mu się wykrzyczeć i wyszaleć. Podczas zabaw ruchowych kształtuje się koordynacja wzrokowo-słuchowo-ruchowa i tworzą się połączenia między neuronami w mózgu. Dziecko które się nie rusza nie będzie dobrze mówiło i dobrze się uczyło.

                                    

    Zakres obowiązków logopedy w przedszkolu

  • Diagnozowanie stanu motoryki narządów mowy i stanu artykulacji dzieci poprzez przeprowadzenie przesiewowych badań mowy .Przesiewowe badania mowy w naszym przedszkolu zostaną przeprowadzone w pierwszych dwóch tygodniach września 2016 r.
  • Prowadzenie zajęć logopedycznych z dziećmi u których wykryto nieprawidłowości komunikacji językowej
  • Współpraca z rodzicami dzieci , którym udzielana jest pomoc logopedyczna w celu włączenia ich w proces terapii ich dziecka i kontynuacji ćwiczeń w domu
  • Konsultacje dla zainteresowanych rodziców.

 

Prowadzone w przedszkolu zajęcia mają na celu :

  •  Usprawnianie funkcji warunkujących przebieg nauki mowy i mówienia
  •  Stymulowanie procesu nabywania kompetencji językowych
  •  Pomoc w przezwyciężaniu trudności związanych z mówieniem i rozumieniem mowy.

Prawidłowa wymowa dziecka to lepsze rezultaty w szkole .Im wcześniej zostaną wykryte nieprawidłowości wymowy i zostanie podjęta odpowiednia terapia tym większa szansa na wyeliminowanie wady lub zmniejszenie stopnia jej nasilenia .

A oto jak przebiegają poszczególne etapy terapii logopedycznej :

·   Terapię rozpoczynamy od ćwiczeń usprawniających pracę narządów artykulacyjnych : języka , warg .

·   Równolegle prowadzone są ćwiczenia oddechowo-fonacyjne

·   Bardzo ważne są ćwiczenia usprawniające słuch fonemowy , który pozwala różnicować głoski .Jest to szczególnie ważne wtedy kiedy dziecko zastępuje jakieś głoski czyli gdy np. mówi safa zamiast szafa

·   Kolejny etap to wywołanie prawidłowego dźwięku – głoski

·   Następnie przechodzimy do etapu który zwykle trwa najdłużej , utrwalanie wywołanej głoski .Rozpoczynamy od wyrazów dźwiękonaśladowczych , dźwięku w izolacji , logotomach , sylabach , wyrazach , połączeniach wyrazowych . Na tym etapie bardzo ważna jest współpraca z rodzicami ich konsekwencja w działaniach i systematyczność.

·   Dalej przechodzimy do etapu automatyzacji czyli za pomocą zdań , wierszyków , opowiadań , historyjek , gier i zabaw językowych staramy się doprowadzić do sytuacji w której dziecko będzie potrafiło realizować dotychczas ćwiczoną głoskę w mowie spontanicznej . Osiągnięcie tego etapu najczęściej kończy terapię logopedyczną

ZACHĘCAM DO WSPÓŁPRACY

Lipiec 2018
P W Ś C P S N
« cze    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiwa
logo