Get Adobe Flash player

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to kompleksowe, intensywne i wyspecjalizowane działania mające na celu pobudzanie i stymulowanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia pierwszych sygnałów jego nieprawidłowego funkcjonowania do podjęcia nauki w szkole. Jest to także prowadzenie działań przygotowujących rodziców do postępowania z dzieckiem w sposób zgodny z opracowanym indywidualnym programem wczesnego wspomagania  rozwoju dziecka, a także kształtowanie pozytywnych relacji między rodzicami i specjalistami uczestniczącymi w zajęciach WWR. Zakres WWR może dotyczyć : rozwoju motorycznego, rozwoju mowy i języka, stymulacji polisensorycznej, usprawniania funkcji wzrokowych i słuchowych, umiejętności funkcjonowania w środowisku, komunikacji z otoczeniem.

Rodzice, którzy chcą wystąpić o organizację tych zajęć dla dziecka powinni:

  1. Zgłosić się do poradni pedagogiczno- psychologicznej w celu diagnozy dziecka
  2. Złożyć wniosek do dyrektor przedszkola o organizację dla dziecka zajęć WWR

Wczesne wspomaganie rozwoju organizowane jest dla dziecka posiadającego opinię o potrzebie takiego wspomagania wydanej przez publiczną lub niepubliczną poradnię pedagogiczno- psychologiczną.

Zajęcia WWR mogą być organizowane w przedszkolu lub domu rodzinnym dziecka – miejsce zajęć wskazuje dyrektor jednostki prowadzącej zajęcia w porozumieniu z rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka.

Dyrektor przedszkola powołuje zespół WWR prowadzący pracę bezpośrednio z dzieckiem i jego rodziną. W skład zespołu WWR wchodzą w zależności od potrzeb dziecka : psycholog, pedagog, logopeda, lekarz,  inny specjalista np. rehabilitant.

 

Zadania zespołu WWR:

  • Ustalenie na podstawie opinii wydanej przez poradnię pedagogiczno- psychologiczną  kierunku i harmonogramu działań wobec dziecka i wsparcie jego rodziny
  • Opracowanie i realizacja z dzieckiem i jego rodzicami/opiekunami  indywidualnego programu wczesnego wspomagania rozwoju z uwzględnieniem działań wspierających rodzinę.

 

Wymiar zajęć WWR wynosi od 4 do 8 godz. w miesiącu w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka oraz od ustaleń organu prowadzącego jednostkę organizującą zajęcia WWR.

 

Zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w Przedszkolu w Niedrzwicy Dużej prowadzone są od 2008r. W skład zespołu WWR w bieżącym roku szkolnym wchodzą:

  • mgr Małgorzata Madej – logopeda
  • mgr Marzena Szymuś – pedagog
  • mgr  Anna Waszkiewicz– psycholog.

 

Ochrona przed koronawirusem
Jak się uchronić przed koronawirusem?
grudzień 2022
P W Ś C P S N
« lis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiwa
logo
BIP
Rządowy Program

Pomóż
Podziękowanie
Podziękowanie od Prezydenta RP

Dyplom
Certyfikat udziału