Get Adobe Flash player

IMG_0005 (Copy) (Copy)

 GODZINY PRACY LOGOPEDY

2019 /2020

PONIEDZIAŁEK : 10.00 – 15.00

WTOREK : 7.30 – 14.30

ŚRODA : 10.00 – 15.00

PIĄTEK : 7.30 – 12.30

    Zakres obowiązków logopedy w przedszkolu :

 • Diagnozowanie stanu motoryki narządów mowy i stanu artykulacji dzieci poprzez przeprowadzenie przesiewowych badań mowy .Przesiewowe badania mowy w naszym przedszkolu zostały przeprowadzone w pierwszym  tygodniu września 2019 r. Badaniem objęto 123 dzieci z czego 48 zakwalifikowano do dalszych badań i zajęć logopedycznych.
 • Prowadzenie zajęć logopedycznych z dziećmi u których wykryto nieprawidłowości komunikacji językowej
 • Współpraca z rodzicami dzieci , którym udzielana jest pomoc logopedyczna w celu włączenia ich w proces terapii ich dziecka i kontynuacji ćwiczeń w domu
 • Konsultacje dla  rodziców.

IMG_0213 (Copy) (Copy)

Prowadzone w przedszkolu zajęcia mają na celu :

 •  Usprawnianie funkcji warunkujących przebieg nauki mowy i mówienia
 •  Stymulowanie procesu nabywania kompetencji językowych
 •  Pomoc w przezwyciężaniu trudności związanych z mówieniem i rozumieniem mowy.

Prawidłowa wymowa dziecka to lepsze rezultaty w szkole .Im wcześniej zostaną wykryte nieprawidłowości wymowy i zostanie podjęta odpowiednia terapia tym większa szansa na wyeliminowanie wady lub zmniejszenie stopnia jej nasilenia .

 

A oto jak przebiegają poszczególne etapy terapii logopedycznej :

·   Terapię rozpoczynamy od ćwiczeń usprawniających pracę narządów artykulacyjnych : języka , warg , podniebienia miękkiego, żuchwy; ćwiczenia z zakresu kinestetyki narządów artykulacyjnych

·   Równolegle prowadzone są ćwiczenia oddechowo-fonacyjne

·   Bardzo ważne są ćwiczenia usprawniające słuch fonemowy , który pozwala różnicować głoski .Jest to szczególnie ważne wtedy kiedy dziecko zastępuje jakieś głoski czyli gdy np. mówi safa zamiast szafa

·   Kolejny etap to wywołanie prawidłowego dźwięku – głoski

·   Następnie przechodzimy do etapu który zwykle trwa najdłużej , utrwalanie wywołanej głoski . Rozpoczynamy od wyrazów dźwiękonaśladowczych , dźwięku w izolacji , logotomach , sylabach , wyrazach , połączeniach wyrazowych . Na tym etapie bardzo ważna jest współpraca z rodzicami ich konsekwencja w działaniach i systematyczność.

·   Dalej przechodzimy do etapu automatyzacji czyli za pomocą zdań , wierszyków , opowiadań , historyjek , gier i zabaw językowych staramy się doprowadzić do sytuacji w której dziecko będzie potrafiło realizować dotychczas ćwiczoną głoskę w mowie spontanicznej . Osiągnięcie tego etapu najczęściej kończy terapię logopedyczną

 

Drodzy Rodzice !

Pamiętajcie, że najistotniejszym elementem terapii logopedycznej jesteście WY !

Bez codziennych, systematycznych ćwiczeń same spotkania z logopedą nie przyniosą dużych efektów. Logopeda ma bowiem za zadanie ukierunkować, wspomagać i wspierać rodziców w terapii dziecka. Zachęcam zatem do powtarzania i utrwalania materiałów z zajęć, ponieważ bez utrwalonego materiału nie można przejść do kolejnego etapu ćwiczeń.

Małgorzata Madej

IMG_0214 (Copy) (Copy)

 

     LOGOPEDYCZNE FAKTY I MITY

 • Logopeda zajmuje się wyłącznie wadami wymowy np . gdy dziecko zamiast „szafa” mówi „safa”

FAŁSZ

 • Rodzice nie powinni podchodzić do łóżeczka swojego malucha kiedy nie płacze

FAŁSZ

 • Do 3. Roku życia dziecko nie musi mówić

              FAŁSZ

 • Nie należy spieszyć się z terapią logopedyczną gdy tata lub starszy brat zaczęli mówić później

             FAŁSZ

 • Jąkanie małego dziecka powinno samo ustąpić

FAŁSZ

 • Dziecko przedszkolne przed ukończeniem 6. Roku życia , nie musi uczęszczać do logopedy , wystarczy poczekać na terapię prowadzoną w zerówce

          FAŁSZ

 • Terapia logopedyczna prowadzona w przedszkolu zwalnia rodziców od ćwiczeń w domu

          FAŁSZ

 • Wada wymowy rodzica może się przenieść na jego pociechę

PRAWDA

 • Dziecko , które zaczyna mówić później niż jego rówieśnicy , może mieć problemy szkolne , np. dyslektyczne

PRAWDA

 • Podczas zimowych spacerów dziecko nie powinno mówić

PRAWDA

 • Dziecko , gdy nie mówi , nie powinno mieć stale otwartej buzi

PRAWDA

 • Podcięte wędzidełko podjęzykowe może się ponownie zrosnąć , gdy przez okres około 2 tygodni nie są wykonywane ćwiczenia unoszenia języka

PRAWDA

 • Gdy nie mówimy , nasz język styka się całą powierzchnią z podniebieniem kilkanaście godzin w ciągu doby

PRAWDA

 • Do malucha po ukończeniu 1. roku życia , nie należy mówić językiem niań np. Papciu źje moje Maleńśtwo ?

PRAWDA

 1. pl/informacje-logopedyczne

 

 

WARTO   WIEDZIEĆ

Mowa – właściwa tylko ludziom- pozwala nam w pełni funkcjonować w społeczeństwie. Na co dzień nie doceniamy jej wartości. Tego, że jest najbardziej podstawową, najważniejszą formą komunikowania się  z otoczeniem. Że umożliwia nam kontakt nie tylko z ludźmi, ale także wyrażanie własnych myśli , uczuć, przeżyć, pragnień. Zazwyczaj nie doceniamy  też tego, że rozumiemy co mówią do nas inni oraz co mówimy my sami.

Mowa nie jest jednak umiejętnością wrodzoną, jest nabywana w dzieciństwie, uzależniona od wielu czynników, w tym także od tego czy i jak mówią do nas nasi najbliżsi.

Jej rozwój rozpoczyna się na długo przed naszymi urodzinami , pierwsze ruchy ust przygotowujące buzię do mówienia można zaobserwować u dziecka już w trzecim miesiącu ciąży.

W wieku sześciu lat dziecko powinno już mówić całkowicie poprawnie.  Ten czas do 5-6 roku życia to najlepszy i najefektywniejszy okres dla korygowania powstałych wad czy wyrównywania braków. Dopóki mowa się kształtuje można ją modyfikować, regulować, usprawniać, wpływać na jej rozwój. Po tym okresie, w wieku szkolnym i późniejszym dziecko ma już utrwalone to co osiągnęło dotychczas – niestety utrwalone są już też wady. Poddawanie terapii zaburzeń komunikacyjnych w późniejszym wieku nie jest więc już kształtowaniem mowy, a  jedynie jej poprawianiem. Przebiega więc wolniej i wymaga intensywniejszych działań zarówno ze strony terapeuty, rodziców, jak i samego dziecka.

Dlatego tak ważne jest by jak najszybciej reagować na wszelkie niepokojące objawy związane z mową dziecka. Jej prawidłowy rozwój jest podstawą prawidłowego rozwoju małego człowieka, jego osobowości, procesów myślenia, tego, jak będzie radziło sobie w szkole i jak będzie funkcjonować w wymiarze społeczno- emocjonalnym.

* za Super Kid.pl

Ochrona przed koronawirusem
Jak się uchronić przed koronawirusem?
Lipiec 2020
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiwa
logo
BIP
Pomóż
Podziękowanie
Dyplom