Get Adobe Flash player

 

 

 

GODZINY PRACY LOGOPEDY W DRUGIM PÓŁROCZU R. SZK. 2018/2019

PONIEDZIAŁEK :  9.30 – 15.30    Zajęcia logopedyczne z dziećmi z grupy "Misie"

                                                 Zajęcia logopedyczne z dziećmi z terenu gminy

          WTOREK  : 9.30 – 14.30    Zajęcia logopedyczne z dziećmi z grupy "Słoneczka" i "Krasnoludki"

                           14.30 – 16.30    Zajęcia dydaktyczne z grupą "Robaczki"

             ŚRODA : 10.00 – 15.00   Zajęcia logopedyczne z dziećmi z grupy "Robaczki" i "Pszczółki"

                PIĄTEK: 7.30 – 13.30   Zajęcia logopedyczne z dziećmi z grupy "Delfinki" i "Motylki"

                                      

    Zakres obowiązków logopedy w przedszkolu :

  • Diagnozowanie stanu motoryki narządów mowy i stanu artykulacji dzieci poprzez przeprowadzenie przesiewowych badań mowy .Przesiewowe badania mowy w naszym przedszkolu zostały przeprowadzone w pierwszym  tygodniu września 2018 r. Badaniem objęto 122 dzieci z czego 50 zakwalifikowano do dalszych badań i zajęć logopedycznych.
  • Prowadzenie zajęć logopedycznych z dziećmi u których wykryto nieprawidłowości komunikacji językowej
  • Współpraca z rodzicami dzieci , którym udzielana jest pomoc logopedyczna w celu włączenia ich w proces terapii ich dziecka i kontynuacji ćwiczeń w domu
  • Konsultacje dla  rodziców.

 

Prowadzone w przedszkolu zajęcia mają na celu :

  •  Usprawnianie funkcji warunkujących przebieg nauki mowy i mówienia
  •  Stymulowanie procesu nabywania kompetencji językowych
  •  Pomoc w przezwyciężaniu trudności związanych z mówieniem i rozumieniem mowy.

Prawidłowa wymowa dziecka to lepsze rezultaty w szkole .Im wcześniej zostaną wykryte nieprawidłowości wymowy i zostanie podjęta odpowiednia terapia tym większa szansa na wyeliminowanie wady lub zmniejszenie stopnia jej nasilenia .

A oto jak przebiegają poszczególne etapy terapii logopedycznej :

·   Terapię rozpoczynamy od ćwiczeń usprawniających pracę narządów artykulacyjnych : języka , warg , podniebienia miękkiego, żuchwy; ćwiczenia z zakresu kinestetyki narządów artykulacyjnych

·   Równolegle prowadzone są ćwiczenia oddechowo-fonacyjne

·   Bardzo ważne są ćwiczenia usprawniające słuch fonemowy , który pozwala różnicować głoski .Jest to szczególnie ważne wtedy kiedy dziecko zastępuje jakieś głoski czyli gdy np. mówi safa zamiast szafa

·   Kolejny etap to wywołanie prawidłowego dźwięku – głoski

·   Następnie przechodzimy do etapu który zwykle trwa najdłużej , utrwalanie wywołanej głoski . Rozpoczynamy od wyrazów dźwiękonaśladowczych , dźwięku w izolacji , logotomach , sylabach , wyrazach , połączeniach wyrazowych . Na tym etapie bardzo ważna jest współpraca z rodzicami ich konsekwencja w działaniach i systematyczność.

·   Dalej przechodzimy do etapu automatyzacji czyli za pomocą zdań , wierszyków , opowiadań , historyjek , gier i zabaw językowych staramy się doprowadzić do sytuacji w której dziecko będzie potrafiło realizować dotychczas ćwiczoną głoskę w mowie spontanicznej . Osiągnięcie tego etapu najczęściej kończy terapię logopedyczną

 

Drodzy Rodzice !

Pamiętajcie, że najistotniejszym elementem terapii logopedycznej jesteście WY !

Bez codziennych, systematycznych ćwiczeń same spotkania z logopedą nie przyniosą dużych efektów. Logopeda ma bowiem za zadanie ukierunkować, wspomagać i wspierać rodziców w terapii dziecka. Zachęcam zatem do powtarzania i utrwalania materiałów z zajęć, ponieważ bez utrwalonego materiału nie można przejść do kolejnego etapu ćwiczeń.

Małgorzata Madej

 

WARTO   WIEDZIEĆ

Mowa – właściwa tylko ludziom- pozwala nam w pełni funkcjonować w społeczeństwie. Na co dzień nie doceniamy jej wartości. Tego, że jest najbardziej podstawową, najważniejszą formą komunikowania się  z otoczeniem. Że umożliwia nam kontakt nie tylko z ludźmi, ale także wyrażanie własnych myśli , uczuć, przeżyć, pragnień. Zazwyczaj nie doceniamy  też tego, że rozumiemy co mówią do nas inni oraz co mówimy my sami.

Mowa nie jest jednak umiejętnością wrodzoną, jest nabywana w dzieciństwie, uzależniona od wielu czynników, w tym także od tego czy i jak mówią do nas nasi najbliżsi.

Jej rozwój rozpoczyna się na długo przed naszymi urodzinami , pierwsze ruchy ust przygotowujące buzię do mówienia można zaobserwować u dziecka już w trzecim miesiącu ciąży.

W wieku sześciu lat dziecko powinno już mówić całkowicie poprawnie.  Ten czas do 5-6 roku życia to najlepszy i najefektywniejszy okres dla korygowania powstałych wad czy wyrównywania braków. Dopóki mowa się kształtuje można ją modyfikować, regulować, usprawniać, wpływać na jej rozwój. Po tym okresie, w wieku szkolnym i późniejszym dziecko ma już utrwalone to co osiągnęło dotychczas – niestety utrwalone są już też wady. Poddawanie terapii zaburzeń komunikacyjnych w późniejszym wieku nie jest więc już kształtowaniem mowy, a  jedynie jej poprawianiem. Przebiega więc wolniej i wymaga intensywniejszych działań zarówno ze strony terapeuty, rodziców, jak i samego dziecka.

Dlatego tak ważne jest by jak najszybciej reagować na wszelkie niepokojące objawy związane z mową dziecka. Jej prawidłowy rozwój jest podstawą prawidłowego rozwoju małego człowieka, jego osobowości, procesów myślenia, tego, jak będzie radziło sobie w szkole i jak będzie funkcjonować w wymiarze społeczno- emocjonalnym.

* za Super Kid.pl

Sierpień 2019
P W Ś C P S N
« lip    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiwa
logo
BIP
Pomóż