Get Adobe Flash player

Witajcie kochane Pszczółki i Słoneczka. Bardzo stęskniliśmy się wszyscy za sobą , dlatego będziemy kontaktować się w inny sposób aby nie stracić więzi, które zbudowaliśmy między sobą przez wiele wspólnych przedszkolnych chwil. Codziennie będziemy pojawiać się na waszych komputerach z propozycjami zabaw i różnych zajęć. Bądźcie gotowi na nowe wyzwania. Na pewno pomogą Wam w tym również Wasi kochani rodzice. Wiemy , że jesteście wspaniałymi przedszkolakami i razem z nami a także wiosną wyruszamy po wiedzę i zdobywanie nowych umiejętności przez jakiś czas trochę inaczej niż zwykle . Życzymy wam miłych wrażeń , powodzenia w działaniu , dużo zdrowia i zapału do działania : Z pozdrowieniami wasze panie: Ula, Renatka i Bożenka.

26 czerwca 2020/piątek. Zakończenie Roku Szkolnego

KOCHANE „Słoneczka” i KOCHANE ‘Pszczółki”, nadszedł dzień pożegnania przedszkola na czas wakacji, po których wrócimy( myślimy o tym z nadzieją) do niego jako najstarsza grupa przedszkolna i będziemy już w „ ZERÓWCE”. Będzie to czas naszych przygotowań do szkoły.

Ten rok szkolny rozpoczęliśmy z wielka energią, planami, pomysłami i realizowaliśmy to wszystko po kolei do marca , kiedy niestety z powodu pandemii musieliśmy zawiesić edukację na terenie przedszkola, kontynuując ją jednak w tak zwanym systemie pracy, nauki i zabawy zdalnej.

Nie było to dla nas wszystkich łatwe, jednak próbowaliśmy podtrzymywać kontakty, pamiętać o sobie, o ważnych chwilach w życiu społecznym, o pogłębianiu wiedzy i o codziennych zajęciach  w nieco innej formie. Na pewno bardzo tęskniliśmy za sobą, za wspólnymi zabawami, za placem zabaw w gronie tak wielu dzieci, za wspólnie realizowanymi zajęciami i uroczystościami, za pomocą wzajemną oraz naszymi codziennymi przygodami i opowieściami .

Z radością chcemy podkreślić, że pamiętamy Was wszystkich doskonale, pamiętamy też nasze bardzo piękne chwile od początku roku szkolnego.

 Wspólnie z grupą sześciolatków przeżywaliśmy Święto Niepodległości Polski, śpiewaliśmy Hymn Polski , poznaliśmy symbole naszego kraju, jego miejsce w Europie, najwspanialsze skarby natury polskiej ziemi, główne miasta i rzeki oraz bogactwa naturalne.

Pożegnaliśmy też jesień w pięknym przedstawieniu teatralnym z udziałem publiczności rodziców, w którym byliście wspaniałymi aktorami. Odbyliśmy wzruszająca wizytę w Domu Seniora w Niedrzwicy Kościelnej, prezentując program związany ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Upiekliśmy mnóstwo pysznych ciasteczek w darze dla Seniorów. Pięknym gestem był także Wasz udział w Uroczystości dla Seniorów całej naszej gminy, organizowanej przez Gminę Niedrzwica Duża i GOKSiR. Wystąpiliście w programie artystycznym, który bardzo ożywił publiczność i brawom nie było końca. W grudniu przybył do Was święty Mikołaj z prezentami i było radości co niemiara. Zrobiliśmy jeszcze coś wspaniałego, pomocnego i wzniosłego, co zapamiętane zostanie przez nas oraz osoby obdarowane nasza uwagą i miłością przez wiele , wiele lat. Pamiętacie na pewno naszą akcję charytatywną przeprowadzoną z myślą o pomocy Panu Robertowi z Krężnicy, choremu na stwardnienie rozsiane, dla którego zorganizowaliśmy całą przedszkolną społecznością program artystyczny, połączony ze zbiórką pieniędzy na leczenie. Piekliśmy w przedszkolu i z rodzicami w domu ciasteczka i ciasta, które także były sprzedawane w celu powiększenia zbiorki pieniędzy. Udało nam się wszystkim doskonale i zebraliśmy naprawdę dużą kwotę. Uczestniczyliśmy także w akcji pomocowej międzynarodowej, wspomagając darami materialnymi  Dom Samotnej Matki na Ukrainie.

Wspólnie przygotowywaliśmy się też do Świąt Bożego Narodzenia, poznając tradycje i zwyczaje świąteczne, przeżyliśmy też grupową wigilię. Śpiewaliśmy wspólnie kolędy, pastorałki, które następnie przedstawiliśmy w parafialnym kościele podczas mszy św. w Święto Trzech Króli.

Niezwykłym przeżyciem dla nas wszystkich była Uroczystość Dnia Babci i Dziadka, zorganizowana w  GOKSiR , w konwencji  koncertu życzeń, która dostarczyła wiele pięknych wzruszeń i emocji. Program artystyczny był wyborny. Swój udział mieli w nim również Wasi rodzice, za co z serca raz jeszcze dziękujemy.

Przeżyliśmy też razem Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Dzień Nauczyciela, Dzień Przedszkolaka i Walentynki. Był także Dzień Pizzy.  Zaczęliśmy niezwykłe przygotowania do Uroczystości  100 Rocznicy Urodzin Papieża Jana Pawła II, świętego naszych czasów. Wiedzę o nim chłonęliście w wielkim tempie i codziennie dopominaliście się o nowe fakty z Jego życia, pokochaliście w chwilę osobę św. Jana Pawła II. Oglądaliście albumy o Nim, uczyliście się pięknych pieśni, śpiewając niektóre z nich ze łzami w oczach, inne z ogromnym entuzjazmem. Przygotowywaliśmy też naszą przedszkolną majówkę, która miała się odbyć przy grocie Matki Bożej w naszym parafialnym Kościele podczas Triduum Papieskiego. Było jeszcze mnóstwo innych momentów , których nie opisałam aby nie przedłużać zbyt nadto tego listu. Jeszcze przyszły mi do głowy nasze popołudniowe chrupaki, które piekliśmy w naszej słynnej „kanciapie”, wyjazd do Wioski  Indiańskiej i na pokazy chemiczne na UMCS, spotkanie ze strażakami w Jednostce Straży Zawodowej w Lublinie, wyjazdy do kina, wizyta w Planetarium a terenie naszego przedszkola… .

Później nastał czas edukacji zdalnej , w której uczestniczyliśmy praktycznie do dzisiaj. Codziennie realizowaliśmy nasz przedszkolny zakres programowy zgodny z Podstawa Programową. Relacjonowaliśmy nasze działania wzajemnie na stronie przedszkola w zakładce Zdalna Edukacja oraz specjalnie utworzonej stronie www. przedszkole-ze@wp.pl

 

Kochane przedszkolaczki, nasze pięciolatki, z całego serca dziękujemy Wam za te piękne wspólnie przeżyte chwile, za waszą miłość okazywaną nam w codziennych gestach , rysowanych laurkach, zarzucanych rączkach na szyję, przytuleniach, całuskach, wyznaniach. Wykazałyście się wielorakością talentów, wiedzą , wieloma umiejętnościami i zainteresowaniami, dobrocią i empatią, wrażliwością, pomocą, wyrozumiałością, pięknymi gestami przyjaźni . Jeśli czasami coś nam nie wychodziło, próbowaliśmy wspólnie podejmować trud dążenia do osiągania dobrych efektów w dziedzinie naszych zachowań i działań. Udawało nam się zawsze, kiedy współpracowaliśmy ze sobą i z Waszymi rodzicami. Wiemy, że macie bardzo dobre serduszka, głowy pełne wspaniałych myśli i pomysłów, wiele w Was serdeczności i radości i ciekawości świata. Na pewno wyrosną z Was wspaniali dorośli, którzy podejmować będą w życiu bardzo ważne decyzje, będą pomagać ludziom i tworzyć piękny, dobry świat.

Dziękujemy też z całego serca Rodzicom za zaangażowanie we wszystkie podejmowane inicjatywy, za serdeczność, współpracę, za trud edukacji zdalnej, bo bez Was nie miałoby to sensu i taka możliwość nie byłaby wykorzystana.

 

Kochane dzieciaczki życzymy Wam udanych, bezpiecznych i zdrowych wakacji. Niech Bóg błogosławi Wam i Waszym rodzinom na ten czas. Życzymy nadziei  na spotkanie we wrześniu w normalnych warunkach. Do zobaczenia.

 

Wasze panie: Pani Ula, pani Renata i Pani Bożenka

https://www.youtube.com/watch?v=X9O852cIGaA

 

Witajcie 25 czerwca 2020r.  dzisiaj jedziemy na wakacje na naszą wymyśloną wyspę . Temat to wyspa z wyobraźni.

1. Na początek spróbujemy powiedzieć ,co to jest wyobraźnia. Dzieci na początku same próbują  powiedzieć co to jest ich zdaniem , potem wyjaśniamy sami . Wyobraźnia to umiejętność tworzenia w myślach różnych obrazów lub zdarzeń , których nigdy wcześniej się nie widziało i nie doświadczyło. potem prosimy dzieci aby zamknęły oczy i spróbowały wyobrazić sobie np. dom, który lata: słonia z dwiema trąbami : hipopotama który tańczy w balecie.
2. Wysłuchanie piosenki ,, Wyspy z wyobraźni ”
3. Jeszcze raz słuchamy utworu , zamykamy oczy i próbujemy wyobrazić sobie niezwykłą wyspę i zwierzęta które na niej mieszkają. 
4. Po wysłuchaniu utworu rysują na dużym arkuszu wyspę z wyobraźni według własnego pomysłu.
5 A teraz się  troszeczkę   poruszamy po naszej pracy plastycznej . Rodzic lub starsze rodzeństwo przeczyta wam opowiadanie a Wy wykonujecie czynności , o których mowa;
Ania i Staś przyjechali na wieś do cioci i wujka ( imitowanie jazdy samochodem ) . Po przyjeździe szybko zjedli obiad ( naśladowanie jedzenia ) i pobiegli do kuzyna Antka ( bieg ) . Antek od lat mieszkał w Zatorze i znał tu wszystkie ścieżki. Do plecaków zapakowali prowiant ( pakowanie ) i wspięli się na pobliskie drzewo ( naśladowanie wspinaczki ) , żeby zobaczyć cel wyprawy. Szli gęsiego wąską ścieżką nad rzekę ( naszerowanie ) . Na ścieżce napotkali żabkę ( podskoki na dwóch nogach z podparciem ręki ) , a następnie węża ( czołganie się ) . Nagle Antek coś usłyszał ( nasłuchiwanie ) . Po cichu zakradli się do miejsca, skąd dochodzi dźwięk ( skradanie się na palcach ) . Zobaczyli małe liski, biegały po trawie ( poruszanie sie na czworakach ) Ostrożnie sie wycofali , aby ich nie spłoszyć ( skradanie się do tyłu ) . Po drodze zauważyli jagody , więc postanowili ich nazbierać ( naśladowanie zbierania jagód w pozycji kucanej ). Nagle ścieżka sie skończyła i wyglądało na to , że nie mogą pójść dalej. Na szczęście antek znał tajne przejście pomiędzy krzakami ( czołganie się ). Gdy wyszli z krzewnego  tunelu , zobaczyli wielkie rozlewisko. Było niesamowite ( wydanie okrzyków zachwytu ) . Zwinnie przeskakiwali z kamienia na kamień ( przeskakiwanie z nogi na nogę ) , aż dotarli do miejsca , gdzie rzeka była już rwąca, więc bardzo ostrożnie przeszli po drewnianym pniu na drugi brzeg ( chodzenie noga za nogą ). Potem wrócili do domu ( maszerowanie ) , a tam czekała na nich pyszna kolacja , która zjedli ze smakiem ( naśladowanie jedzenia ). Wzięli szybki prysznic ( naśladowanie mycia ) , a potem szybko zasnęli ( naśladowanie spania ).
Powodzenia i miłej zabawy życzą Wam panie Renata , Ula i Bożenka

24 czerwca 2020/ środa

I.Pięknie Was witamy i zabawę zaczynamy w kolejny poranek ostatniego tygodnia zdalnej edukacji.

Prze nami czas wakacji i pożegnanie przedszkola w grupie pięciolatków. Po wakacjach będziecie już sześciolatkami –najstarsza grupą w przedszkolu. Ciągle zastanawiamy się jak wyglądacie i mamy nadzieję na spotkanie w prawdziwej rzeczywistości.

Wspominamy chwile kiedy razem byliśmy w przedszkolu, wspólnie przygotowywaliśmy uroczystości przedszkolne, jedliśmy śniadania i obiady, bawiliśmy się na placu zabaw i uczestniczyliśmy w wielu zabawach i zajęciach, by móc lepiej poznać otaczający nas świat. Wspominamy spotkania z Waszymi rodzicami, wspólne działania i troskę o Was. Jesteśmy pewne, że te wspólnie spędzone chwile pozostaną w Waszej pamięci na długo.

Zastanówcie się  co Wam udało się zapamiętać najbardziej, za czym będziecie tęsknić, czy zapamiętaliście wszystkich swoich grupowych kolegów i koleżanki. Wymieńcie ich imiona . Przypomnijcie sobie tez wszystkie panie z którymi spotykaliście się przez czas pobytu w przedszkolu.

Może macie fotografie, albo odwiedźcie stronę naszego przedszkola , na której uwieczniliśmy nasze działania..  Do wspomnień zaprosi Was tez piosenka. Zapraszamy.

https://www.youtube.com/watch?v=8JYyc0eSl_c

 II./1

Pora na trochę ruchu, bo oczy nam się spociły od tego wspominania. Zapraszamy dziś do zabawy  ruchowej z elementami klaskania , skakania, tupania……

Jeśli nie jesteście zmęczeni zatańczcie jeszcze Poleczkę. Pamiętacie krok taneczny? Skaczemy z nogi na nogę, poruszając się do przodu po kole. Wykonujcie zapamiętane figury taneczne.

https://www.youtube.com/watch?v=wYSzeb6jrTM

Usiądźcie teraz wygodnie i posłuchajcie wiersza

Wakacji czas

Czas wakacji – piękna pora

Długie dzionki do wieczora.

Dni słoneczne, ciepłe noce

Nie potrzebne do snu koce.

Świergot ptaków, zapach kwiatów

Każdy czekał takich czasów.

Sen nad ranem trochę dłuższy

Długi dzień zabawą kusi.

Więc dlatego przedszkolaczek

Julka, Asia oraz Maciek

Od wstawania porannego

Musi wziąć trochę wolnego.

Czas pożegnać swoje panie

 Niech odpoczną zasłużenie,

Podratują swoje głosy

Z hałasu wyciszą uszy.

By we wrześniu znów powrócić

I  móc przedszkolaczki uczyć.

Czas odkurzyć wszystkie sprzęty

I zrobić drobne remonty. 

We wrześniu znów się spotkamy

By być starszymi przedszkolakami.

Teraz odpoczynku czas

Żegnamy więc wszystkich Was. 

Posłuchajcie jeszcze bardzo ważnych rad na wakacje. Przydadzą się Wam z pewnością. https://www.youtube.com/watch?v=Y0sBekIWkL4

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM   TO TEŻ BARDZO WAŻNE

II/2.

Zapraszamy do wykonania techniką dowolną obrazka przedstawiającego wasze wakacyjne marzenia

Bez zabawy na wolnym powietrzu nie byłoby ok, zatem zapraszamy Was do takich zabaw, w które lubicie bawić właśnie na dworze 

III. Matematyczne zagadki

 

Narysujcie pociąg z pięcioma wagonami, które ustawione są za lokomotywą. Każdy wagon niech ma 4 okna. W pierwszym wagonie i w pierwszym oknie narysujcie dziewczynkę z kucykami w czerwonych kokardkach , w drugim oknie tego samego wagonu narysujcie kotka.

W drugim wagonie w trzecim oknie narysujcie pana w kapeluszu, a w czwartym oknie panią z wachlarzem . W trzecim wagonie w pierwszym i w ostatnim oknie narysujcie chłopców w takich samych koszulkach. W czwartym wagonie , w drugim oknie narysujcie babcie w koku, a w piątym wagonie w każdym oknie narysujcie uśmiechnięte buźki dzieci . Policzcie ile zostało pustych okien. Zapiszcie cyfrą liczbę  pustych okien na  lokomotywie. Będzie ona oznaczała numer  Waszego pociągu. Życzymy miłej zabawy. 

https://www.youtube.com/watch?v=bF81AeC5tUc

Życzymy miłej zabawy i nauki. Pni Ula, pani Bożenka i Pani Renia

23 czerwca 2020 roku/ wtorek

Po deszczowym poniedziałku mamy wtorek – myślę ,że nie będzie taki mokry. Tak naprawdę to dzień świąteczny ze względu na obchodzone w nim ŚWIĘTO OJCA .

Ojciec – czyli tata, tatuś, osoba bardzo ważna i potrzebna w każdej rodzinie. Dlaczego tata jest tak potrzebny, jaka pełni role w domu, jak się z nim czujemy. To temat dzisiejszych naszych rozmów.

Porozmawiajcie teraz z osoba z która uczestniczycie w zajęciach na te właśnie tematy.

Posłuchajcie teraz co dzieci mówią o swoich tatusiach.

https://www.youtube.com/watch?v=b0hw3rmeyKA

Dzieci na całym świecie potrzebują taty ,żeby czuć się bezpiecznie i pewnie . Tata często nazywany jest głowa rodziny, podejmuje bardzo ważne decyzje w porozumieniu ze swoja zona czyli Waszą mamą. Jest inicjatorem wielu pomysłów, które służą rozwojowi rodziny.

Posłuchajcie teraz jak słowo tata brzmi w innych językach

angielski – dad,

czeski – tatinek,

francuski – papa,

islandzki – pabbi,

niemiecki – Vati, Vater, Papa,

rosyjski – nana ( n – to na polski p a wiec czyta sie papa )

szwedzki – pappa,

włoski – pabbo.

Przypomnijcie sobie teraz imię swojego taty, jego wygląd , ulubione danie, śmieszne sytuacje  i przygody, które wspólnie przeżyliście. Możecie obejrzeć zdjęcia, na których jesteście z tatą.

Jeśli chcecie możecie szybciutko nauczyć się na pamięć życzeń dla taty i wyrecytować je podczas wręczania laurki

 

Życzenia dla taty

Najserdeczniejsze przyjmij życzenia:
zamiarów i marzeń spełnienia,
w działaniu i w pracy — sukcesu.
Niech szczęście pilnuje Twojego adresu,
jak wierny cień trwa obok stale,
niech sprzyja Ci wytrwale!

Zapraszamy do pięknej muzycznej prezentacji o tacie

https://www.youtube.com/watch?v=Nfqf3qhp4HA

Teraz już najwyższy czas na wykonanie laurki dla swojego tatusia

https://www.youtube.com/watch?v=rMfi-9QZ_CA

poproście osobę dorosłą o pomoc w instruktażu

Teraz już pora na wyjście na powietrze. Możecie wziąć ze sobą ulubione przybory do ćwiczeń, np. skakankę, piłkę , hula hop, rower itp.

Nie zapomnijcie o wspólnym świętowaniu po powrocie taty z pracy. Może wspólnie zagracie w gry planszowe , jedząc ulubiony deser.  Podajemy  propozycję pysznego, prostego w przygotowaniu deseru.

 https://www.youtube.com/watch?v=u6f-XE5S04w 

truskawki nie muszą być mrożone, tylko świeże

SMACZNEGO ! Życzymy miłego rodzinnego dnia i powodzenia w działaniu. Pani Ula , pani Bożenka I pani Renata

 

22.06.2020r

Witajcie kochane pięciolatki. Musimy Wam oznajmić, że już mamy lato od soboty 20 czerwca. W powietrzu unosi się zapach lip, na łąkach pachnie siano, dojrzały czereśnie, już za tydzień wakacje. Co będziecie robić latem? W ubiegłym tygodniu mówiliśmy o podróżach. Nie tylko one jednak kojarzą nam się z latem. Od Was będzie zależeć jakie zabawy będziecie wymyślać, jakie pomysły macie na upalne i deszczowe dni… .  Pomyślcie przez chwilę. Posłuchajcie jakie pomysły na tę porę roku maja dni tygodnia.

1.Słuchanie wiersza G. Lech Co robią latem dni tygodnia?

– Co wy na to, że już lato? –

Tydzień swoje dni zapytał

Poniedziałek zsiadł z roweru

.– Radość dla kolarzy wielu!

Wtorek książkę czytał właśnie.

Mruknął tylko: – Lubię baśnie!

Latawca puszczała Środa,

bo piękna była pogoda

.Czwartek rzekł: – Ja wciąż maluję,

jak się świetnie w lesie czuję.

Piątek tylko machnął ręką:

– Chciałbym zagrać, lecz nieprędko

znajdę gracza w tym upale.

Szachów nie otwieram wcale

.– A Sobota? – Cóż mam rzec.

Niosę piłkę, dziś gram mecz.

– Czy Niedziela coś dopowie?

Nie dopowie, bo jest w kinie

na animowanym filmie

.A czy film ten był o lecie,

w poniedziałek się dowiecie.

Rozmowa na temat wiersza  – rodzic pyta dzieci:

Jaka pora roku już nadeszła?

O co zapytał swoje dni Tydzień?

Co zrobił i odpowiedział poniedziałek?

Co zrobiły i odpowiedziały kolejne dni tygodnia?

Rodzic  pyta dziecko dalej:

Co wy lubicie robić latem?

Co robicie najczęściej w poniedziałek… w sobotę i w nie-dzielę?

Ile dni wchodzi w skład tygodnia? N. zachęca dzieci do wymienienia w kolejności wszystkich dni tygodnia i jednoczesnego wysuwania palców.

II.

Zapraszamy Was na filmik o tym  co można robić w lecie na wsi podczas letnich wakacji

https://www.youtube.com/watch?v=9KdueuWIu3g

 Oczywiście nie możemy zapomnieć o piosence o lecie .Zapraszamy

https://www.youtube.com/watch?v=MaKPsYlzQkY

Kochane dzieciaczki, lato jest pełne kolorów. Weźcie pędzel , farby i karton i namalujcie letnią łąkę pełną kwiatów.

Później koniecznie wyjdźcie na dwór. Spróbujcie wyczuć zapachy lata. Kwitnąca lipa ma cudowny zapach. Razem z osobą dorosłą możecie odnaleźć kwitnąca lipę i przyjrzeć jej się z bliska, wdychając zapach jej kwitnących kwiatów. Obserwujcie tez prace pszczół, zbierających pyłek na lipowy miód. 

III. Po południu możecie obejrzeć sobie filmik edukacyjny o tym jak powstaje miód

https://www.youtube.com/watch?v=r65R8crNjig

 Życzymy miłego letniego dnia. Pani Ula i pani Bożenka

Witajcie 19 czerwca 2020 r.

dzisiejszy temat to Bezpieczne wakacje

1. Zaczniemy od wykonania ćwiczenia KP4 ( ćw .1 ,s.56 ) – projektowanie wakacyjnej kartki pocztowej dla Trampolinka. 
2. Rozmowa z rodzicami o odpowiedzi na pytania
– Jak bezpiecznie poruszać się na ulicy i przechodzić przez jezdnię ?
– Jak bezpiecznie podróżować samochodem i innymi środkami transportu?
– Jak zachować się wobec nieznajomych ?
– czy podchodzimy do obcych zwierząt ?
– Do kogo zgłosić się o pomoc ?- utrwalenie numerów alarmowych
3.Posłuchajcie piosenki  Wakacje z rowerem
4. Obowiązkowo bawicie się na świeżym powietrzu, może wycieczka rowerowa z rodzicami? zapytajcie może się zgodzą.
Miłej zabawy p. Renata
 

18 CZERWCA/2020 czwartek

Cześć, witam Was radośnie w ciepły poranek. Ma być chyba trochę burzowo, ale my mamy  zamiar mieć  dobre humory i świetnie się bawić, wędrując po Polsce. Dzisiaj wędrujemy nad morze z piosenką.

https://www.youtube.com/watch?v=WcvDotWSsLI

Możecie pokazywać gestami poszczególne treści piosenki ; np. fale, statek łódkę i na niej człowieka. Łódką i statkiem może być jakiś mebel, na którym możecie stanąć( kanapa , fotel).

obejrzycie teraz filmik pokazujący rejony nadmorskie

https://www.youtube.com/watch?v=MLtavdqm75I.

Przyjrzyjcie się jak wygląda plaża i wyobraźcie sobie na niej siebie . Co moglibyście tam robić?

Może zbudowalibyście ogromny zamek z piasku ,albo zbierali muszelki?

Zabawy nadmorskie i wyprawa na taka wycieczkę muszą być bezpieczne. Uważnie posłuchajcie

https://www.youtube.com/watch?v=N4X0RhlMf7Y

Czy zastanawiałyście się kiedyś jak wyglądają morskie głębiny i co się w nich znajduje?

Zajrzyjmy tam.

https://www.youtube.com/watch?v=Tvpi19ipVvw

Jeśli ten filmik będzie za długi, możecie go obejrzeć  w częściach. Dzięki niemu dowiecie się jak wygląda rafa koralowa, jak tak jest kolorowo, zobaczycie przeróżne stworzenia morskie.

Koniecznie wybierzcie się na świeże powietrze, aby skorzystać z pięknej pogody, a po południu możecie wykonać piękną prace plastyczną przedstawiającą uroki morskich głębin. Do tej pracy możecie użyć przeróżnych materiałów plastycznych typu muszelki, cekiny , kolorowe brokaty, farby , kredki, plastelinę , kolorowe papiery, itp.

A może zrobicie w wolnej chwili łódkę z papieru techniką składania papieru.

https://www.youtube.com/watch?v=mF3mUchYAi0

Życzę miłej zabawy. Pani Bożenka

17 czerwca /2020 środa

I. Kolejny poranek i kolejne powitanie. Dzień dobry dzieciaczki. Myślę ,że wróciłyście już z wycieczki po Lublinie. Macie już trochę więcej wiedzy o tym pięknym mieście. Dzisiaj zapraszam Was nieco dalej , a właściwie to bardzo daleko. Szykujcie się na wyprawę w góry. Pamiętajcie o zapakowaniu do plecaka  potrzebnych rzeczy. Jak myślicie, o czym nie możemy zapomnieć wychodząc na daleka wyprawę?

Co spakować do plecaka na wycieczkę po górach z dzieckiem

 • Dziecięcy plecak. Dzieci uwielbiają być równoprawną częścią załogi, dlatego mały, lekki i wygodny plecak jest (prawie) niezbędny do tego, aby rodzinna wyprawa w górysię udała. …
 • Mapa i przewodnik. …
 • Telefon komórkowy. …
 • Latarka/czołówka. …
 • Odzież wodoodporna. …
 • Zapasowe skarpetki. …
 • Ciepła bluza

Posłuchajcie piosenki , która utrwali wam tę wiedzę

https://www.youtube.com/watch?v=FDY3HNRUaeEi

 II. Plecaki gotowe? Wyruszamy na szlak:

https://www.youtube.com/watch?v=Y_rSpvkrSRU

Czy wiecie jak nazywają się mieszkańcy gór? To górale. Zaobserwujcie proszę jak wygląda

góralski strój, góralska gwara – czyli sposób mowy. Posłuchajcie też góralskiej  muzyki.

https://www.youtube.com/watch?v=WdsJFbrqdxA

1.Jeśli jesteście w posiadaniu mapy Polski spróbujcie razem z rodzicami odnaleźć polskie góry Tatry, które są najwyższe z polskich gór. Możecie tez poszukać innych gór , które są w Polsce: np. Bieszczady, Karpaty, Beskidy, Góry Świętokrzyskie

2.Zachęcam Was teraz do wskazania co w waszym pokoju znajduje się wysoko, a co nisko. Policzcie przedmioty znajdujące się wysoko.

3.Zbudujcie z klocków wysoką i niską budowlę

4.Proponuję jeszcze dzisiaj wykonanie z plasteliny wysokiej i niskiej góry

 

III. Pora już na zabawy na wolnym powietrzu. Spróbujcie odnaleźć w Waszym otoczeniu jakąś górkę. Może uda Wam się na nią wejść.

Po powrocie do domu możecie rysować obrazki o górach, możecie je wykonać także farbami.

Zapraszam do obejrzenia filmiku o bezpiecznej wędrówce po górach, utrwalcie wiadomości. To Ważne

https://www.youtube.com/watch?v=wS4SRvkvLio

Miłego wędrowania i powodzenia w działaniach. Pani Ula

 

16 czerwca/2020

I.Witam Was kochani we wtorek z Lublina, najbliższego miasta położonego niedaleko Niedrzwicy. Na pewno każdy z Was słyszał o tym mieście, był  w nim, widział być może Starówkę Lubelską, zamek albo spacerował po tkz. Deptaku. Miasto Lublin jest miastem wojewódzkim, władze w nim sprawuje prezydent miasta, znajduje się tu także wiele innych urzędów – m.in. Starostwo . Bardzo ważne jest to że są tu uniwersytety UMCS i KUL, na których w przyszłości i Wy będziecie zapewne studiować, bo jesteście bardzo pracowite i mądre i jestem pewna że wyrośniecie na wspaniałych ludzi, od których będzie zależało bardzo wiele w życiu całego narodu. Życzę Wam tego z całego serca.

Dzisiaj zapraszam Was w ramach planowanych wycieczek właśnie do miasta Lublina, do jej starszej zabytkowej części

https://www.youtube.com/watch?v=vGrTVWLGWAk

O Lublinie powstało wiele legend. Posłuchajcie jednej z nich, z której się dowiecie skąd wywodzi się  nazwa miasta Lublin

https://www.youtube.com/watch?v=IVFe0tEIEMA

 1. Dzisiaj zapraszam Was do wycinanki z papieru kolorowego pt. Stare miasto. Wcześniej przyjrzyjcie się kamieniczkom na prezentacji , zamkowi lubelskiemu, kolorystyce kamieniczek, ilości okien, itd.

Zanim jednak usiądziecie do pracy plastycznej zatańczcie Polkę Lubelska z mama , tatą, może babcią albo rodzeństwem. Podskakujemy przed siebie z nogi na nogę, trzymając się za ręce, możemy tez zmieniać figury – np. tańczyć w kółeczkach, robić tkz. haczyki i znów po kole w parach

https://www.youtube.com/watch?v=aJnHm1gPxZ4

Po zajęciach zapraszam na dwór do ulubionych zabaw i gier. Spróbujcie nauczyć się skakać na skakance, jeśli ja macie w domu, albo rzucać piłka do celu.

Miłego dnia kochane „Słoneczka” i kochane „Pszczółki”

Pani Ula

15 czerwca 2020/ poniedziałek

Kochane „Słoneczka” i  kochane „Pszczółki”, z radością witam się z Wami w kolejny czerwcowy poniedziałek. To już połowa naszego miesiąca, który niedawno rozpoczynaliśmy. Sądzę, że  już urosłyście i trochę wyglądacie doroślej, ale obiecuje Wam, że zawsze Was rozpoznam, bo głęboko jesteście w mojej pamięci  i sercu  i nie mogę doczekać się naszych chwil, które spędzimy razem w zerówce po wakacjach.

Już niedługo planowe wakacje. Być może macie już wspólnie zaplanowany z rodzicami ten czas?

W tym tygodniu rozpoczniemy wędrówkę  po naszym pięknym kraju, którego nazwę znacie.

Polska jest piękna. Warto ją poznawać  w różny sposób: odwiedzając różne miasta i wsie podczas wycieczek, oglądając albumy z fotografiami o Polsce, spacerując uliczkami swojej miejscowości, odwiedzając rodzinę mieszkającą  w innej części kraju, itd. Przypomnimy sobie najważniejsze wiadomości związane z naszą ojczyzną.

Najważniejsze symbole naszego narodu to: Hymn Narodowy, Godło Polski. Flaga Polski

https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A

Nasz kraj jest bardzo ciekawy. Jest w nim wiele miast i wsi, rzek jezior, lasów, gór . Mamy też własne morze.

Największym miastem w Polsce i jednocześnie jej stolicą jest Warszawa , najdłuższą rzeka , która przepływa przez cały nasz kraj jest Wisła, nasze polskie morze to Bałtyk, a najwyższe góry to Tatry.

 Posłuchajcie pięknej piosenki łącznie z prezentacją , która opowie wam o tym wszystkim.

https://www.youtube.com/watch?v=jnV_yEm8G1U

Jeśli jesteście w posiadaniu mapy Polski spróbujcie odnaleźć  stolice Polski, Morze Bałtyckie , Wisłę, oraz góry Tatry.

 Wiele osób lubi spędzać czas wolny nad  morzem, w górach, nad jeziorami. Niektórzy uwielbiają odpoczywać  w swojej miejscowości, która także jest przez nich nazywana małą ojczyzną.

Czy wiecie jak nazywa się wasza miejscowość , w której mieszkacie ?

Co ciekawego mogłybyście pokazać gościom w Niedrzwicy?

Czy przez Niedrzwicę przepływa rzeka i jak się nazywa?

Czy w naszej miejscowości jest las?

Jakie zwierzęta można w nim spotkać?

Jakie rośliny rosną w naszym lesie i naszych ogrodach?

Czy są sklepy, szkoła i przedszkole?

Czy jest kościół?

Odpowiedzcie sobie na te wszystkie pytania razem z rodzicami i na nowo zobaczcie jak pięknie jest w Niedrzwicy lub miejscowości w której mieszkacie.

Mam pomysł, abyście dzisiaj wybrały się ze swoimi rodzicami na spacer. Zabierzcie koniecznie ze sobą aparat fotograficzny lub telefon i zróbcie zdjęcia z miejsc w których będziecie spacerować. Możecie w dalszej kolejności wywołać te zdjęcia i stworzyć przepiękny album o Niedrzwicy lub miejscowości w której mieszkacie

Przy najbliższej okazji pobytu w przedszkolu, wykorzystamy te albumy do zajęć o naszej miejscowości.

I jeszcze ciekawostka. Nasza miejscowość ma swój herb. Zobaczcie jak wygląda.

 Po spacerze wykonajcie rysunek przedstawiający miejsce ze spaceru , które najbardziej Wam się podobało

I jeszcze niespodzianka. Obejrzyjcie Niedrzwice z „lotu ptaka”

https://www.youtube.com/watch?v=u59QnfuPe74

i pociąg przejeżdżający przez niedrzwickie tory

https://www.youtube.com/watch?v=ijIbYllKLfQ

Pozdrawiam Was cieplutko i życzę miłych wrażeń . Pani Ula

Witajcie w piątek 12 czerwca  dzisiejszy nasz temat to ,, Znam i liczę owady ”

 1. Zaczynamy poranną gimnastyką, każdy robi wymyślone przez siebie ćwiczenia . Możemy zamieniać się w różne owady które żyją na łące np. być biedronką , pszczółką , konikiem polnym itp.
 2. Wykonanie pajęczynek ( KA, k.28 -30 ) – dzieci nawlekają owady na pajęczynkę z liczbą 10
 3. Ćwiczenia słuchu fonetycznego- Świat owadów – rodzic pokazuje literki M, W, O, P, K, dziecko podaje nazwę nazwę owada , która rozpoczyna się daną literką ( głoską ) , np. ( M – Mucha, mrówka, motyl ).
 4. Wykonanie ćwiczenia w KP4 9 ćw. 1,s. 46 ) – rozwijanie sprawności grafomotorycznej , przeliczanie i porównywanie liczebności zbiorów.
 5. Oglądanie różnych książek , albumów , gazet z owadami
 6. Obserwacje przyrodnicze z lupami. Wychodzimy do ogrodu , jeśli mamy lupę to ją ze sobą bierzemy , obserwujemy jakie owady znajdują się w waszym ogrodzie.

Mam nadzieje że będzie ładna pogoda i będziecie mogli wyjść i pobawić się w piaskownicy , pojeździć na rowerze lub hulajnodze. Ruch na świeżym powietrzu jest bardzo ważny, może spacer na lody ( rodzice pewnie się zgodzą ) 🙂 Pozdrawiam Was gorąco i życzę przyjemnego weekendu.

Pani Renata :))

Witajcie w środę 10 czerwca 2020 r. dzisiejszy nasz temat to,, 10 kwiatków na łące”’

1. Przypomnienie etapów rozwoju motyla.

2.Wykonanie ćwiczenia w KP4 ( ćw 2s. 43 ) doskonalenie umiejętności liczenia poprzez dorysowanie odpowiedniej liczby kropek

3.,, Liczba dwucyfrowa” – rozmowa z dzieckiem , czym ta liczba różni się od dotychczas poznanych. Stwierdzenie że składa się z dwóch znaków – poznanych już cyfr. Wspólne nazywanie cyfr i zapamiętywanie , i zapamiętywanie że z nich składa się liczba 10.

4. Klockowe 10 – układanie liczby 10 z klocków

5. Wykonanie ćwiczenia w KP 4 ( ćw 2 s. 45) kolorowanie lub wyklejanie szablonu liczby 10

6.Przypomnienie piosenki z wczoraj ,, Bal na łące ”

7. zabawy z piłką na świeżym powietrzu ( pod warunkiem że nie będzie padał deszcz )

Pozdrawiam , przyjemnego liczenia🤗 p. Renata

Witajcie we wtorek 09.06.2020 r.

Nasz dzisiejszy temat to ; Skąd się biorą motyle?

1. Skąd się biorą motyle ? Omówienie etapów rozwoju motyla ; jajo, gąsienica , poczwarka, motyl. Pomoże mam w tym film
 
2. Wykonanie ćwiczenia w KP4 ( ćw.1 ,s.42 ) – utrwalenie wiedzy na temat cyklu rozwojowego motyla, doskonalenie liczenia i sprawności grafomotorycznej.
 
3. Praca plastyczna ,, Kolorowe motyle ” . Bierzemy kartkę bloku rysunkowego , następnie zginamy ją na pół i rozkładamy. Na jednej połowie malujemy farbami połowę motyla , po czym znów składamy kartkę , dociskamy i rozkładamy. 
 
4. Słuchamy i uczymy sie piosenki ,,Bal na łące “
 
5. Spędzamy czas na świeżym powietrzu ( rower , rolki , spacer . hulajnoga )
 
Pozdrawiam was serdecznie , korzystajcie z pięknej pogody p. Renata
 

08 czerwca 2020r. (poniedziałek)

Witajcie w tym tygodniu przenosimy się do świata owadów.

Temat dnia : H jak hamak

1. Zaczynamy od porannych ćwiczeń – podskoki , przysiady , skłony, bieg w miejscu – każdy w miarę możliwości
2.Wykonanie ćwiczenia w KP4 ( ćw 2,s.41 ) – wyszukanie i kolorowanie elementów , których nazwy rozpoczynają się głoskę h ( hipopotam , hak, hulajnoga, harmonia,herbata,helikopter)
3. Wysłuchanie wiersza Na huśtawce

Hania, Henio, Honorata
jako że początek lata,
na huśtawce się huśtają
i tak się przekomarzają.

Henio leci na Hawaje.
Para dziewczyn tu zostaje.
Henio wciąż o wyspach mówi ,
chociaż wątki ciągle gubi.

– Hipopotam?! Coś ty, Heniu!!
Hieny też nie spotkasz w cieniu!
– Co najwyżej, to homara.
Niewątpliwie też komara.

– Zobaczycie wy, dziewczyny ,
jakie mieć będziecie miny,
gdy przywiozę wam z wakacji
zdjęcie moje wśród..akacji.

– A nie pośród palm, kolego?
– może , może ..i co z tego?
Na hamaku będę leżał…

Nikt Heniowi nie dowierzał :
– Nie oszukuj , Heniu nas!
Gdzie ty spędzisz letni czas?

-Dobrze…niech się każdy dowie:
u mei babci w Hrubieszowie

4. Omówienie treści wiersza ; Kto sie huśta na huśtawce?, O czym rozmawiają dzieci?, O jakich zwierzętach mówią dzieci ?, Czy Henio zobaczy hienę i hipopotama?, Czy dziewczynki wierzą Heniowi?,Gdzie tak naprawdę spędzi wakacje Henio?.
5 Wspólnie z rodzicami szukamy literki H. .Dzieci z patyczków układają literę H.
6.Dzielenie na sylaby . Dzieci wyklaskują i i dzielą na sylaby , nazwy zwierząt , jakie pojawiły się w tekście; hipopotam, hiena, homar, komar.
7. ,, Homar czy komar’ dzieci próbują wyjaśnić różnicę między zwierzętami. Następnie wymieniają kolejne głoski ( litery) w słowach homar i komar. Zwracają uwagę na to, że słowa te różnią się jedną głoską( literą ).
8. Wykonanie ćwiczenia w KP 4 ( ćw 1 , s. 40 )- kolorowanie lub wyklejanie szablonu litery, rysowanie litery palcem na kartce i w powietrzu.

Powodzenia w robieniu zadań a po skończonej pracy obowiązkowo zabawa na świeżym powietrzu.

p. Renata😉

 

05 czerwca 2020 r./piątek

 1. Hej, hej. Witam jak zawsze bardzo serdecznie. Już piątek – piąty dzień tygodnia. Za nami wiele ciekawych zajęć. Myślę, ze wiedza którą zdobyliście przyda Wam się w przyszłości. Dzisiaj dalszy ciąg zajęć o bezpieczeństwie. Jednak zanim na dobre usiądziemy do nich , trochę ruchu obudzi wszystkie nasze zmysły. Dzisiaj bawimy się z Olą i Blu. Zapraszam.

https://www.youtube.com/watch?v=BEu1WLjOokY

O…., było wesoło. Kiedyś jeszcze zatańczymy z naszymi muzycznymi przyjaciółmi .

Usiądźcie teraz proszę wygodnie  i posłuchajcie bajeczki „O Czerwonym Kapturku”

https://www.youtube.com/watch?v=6S6butejlbI

Ta bajeczka uczy nas czegoś bardzo ważnego związanego z bezpieczeństwem . Czy domyślacie się u o co chodzi?

Powiedzmy to wszystkim. Nie rozmawiamy z nieznajomymi,  i nie opowiadamy o swoim miejscu zamieszkania. Nie oddalamy się w nieznane miejsca. Jeśli bylibyście w domu  sami, to nikomu obcemu nie otwierajcie . Zawsze czekajcie na rodziców. Czy wiecie jaka bajka pasuje do tej przestrogi? Na pewno przypomnieliście sobie bajkę „O Kozie i siedmiu koźlątkach”

To było utrwalenie wczorajszej wiedzy

 1. Porozmawiajmy jeszcze o innych niebezpiecznych sytuacjach , które mogą nam się przytrafić , na które na szczęście mamy dobre rady

Właśnie , może zdarzyć się tak ,że na jesteście sami w domu i coś złego się wam przytrafiło . Jak się wtedy zachować? Dzisiejszym Waszym gościem i ekspertem w tych ważnych sprawach będzie Miś Poli. Witamy Panie policjancie.

https://www.youtube.com/watch?v=YZOw6JvT5Ug

Bardzo dokładnie już wiemy jakie ważne czynności należy wykonać w sytuacji niebezpiecznych zdarzeń. Przypomnijmy sobie i głośno powiedzmy nr telefonu, który zadziała najszybciej. To 112.

I jeszcze trochę o ruchu drogowym. Tym razem będzie piosenka o ważności posiadana znaków odblaskowych. https://www.youtube.com/watch?v=xOUCbUyVy5Y

A teraz przypomnijcie sobie zasady przechodzenia przez ulicę w sytuacji gdzie znajduje się sygnalizacja świetlna  i tam gdzie jej nie ma.
1.

Przez ulice idą dzieci

gdy zielone światło świeci,

kiedy żółte się zapali

 uważają nawet mali.

Gdy zobaczysz zaś czerwone

 czekaj grzecznie na zielone.

 

2.

Na chodniku przystań bokiem

Popatrz w lewo bystrym okiem,

skieruj w prawo wzrok sokoli,

znów na lewo spójrz powoli,

 jezdnia wolna więc spokojnie

mogą przez nią przejść przechodnie.

 

 Który wiersz mówi o przechodzeniu przez ulicę bez sygnalizacji świetlnej?

III. Zapraszam teraz wszystkie dzieci i dorosłych na świeże powietrze Jeśli macie piłkę, zabierzcie ja ze sobą. Możecie pobawić się w kolory, rzuty do celu, chwytanie i rzucanie piłki z większej odległości, odbijanie piłki o chodnik, ziemię  czy ścianę i chwytanie jej.

Po południu wygospodarujcie sobie czas na wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką ,w której przedstawicie zawody, bardzo potrzebne w służbie drugiemu człowiekowi w chwilach zagrożenia jego życia i zdrowia.

Życzę radosnej pracy i zabawy w ciągu dnia. Pozdrawiam serdecznie razem z paniami Renatką i Bożenką. Pani Ula

04 czerwca 2020/czwartek

 1. Dzień dobry „Słoneczka” i „Pszczółki”. Dobrze jest witać Was codziennie i móc z wami porozmawiać o spawach różnych, takich , które dają Wam wiedzę, radość, możliwość działania i tworzenia oraz umiejętności. Ciekawa jestem jak udało Wam się podołać swoim obowiązkom, o których rozmawialiśmy wczoraj . Czy było to dla Was przyjemne i czy sprawiło radość waszym rodzicom. Spytam też o to, czy ktoś z Was uczył się wiersza o czerwcu ? Pamiętacie na pewno, że w czerwcu rozpoczyna się lato – nowa pora roku i czas wakacji. Dzisiaj w związku z tym chcę porozmawiać z Wami o tym, jak bezpiecznie i przyjemnie spędzić ten czas i o tym, na co musimy zwracać uwagę podczas spacerów, podróży , zabaw na dworze, spotkań ze zwierzętami i owadami, nieznanymi osobami, aby nie przytrafiło nam się coś czego nie chcemy i co mogłoby zagrażać naszemu bezpieczeństwu.

Spróbujmy na początku naszych rozważań odpowiedzieć sobie na dwa pytania.

 1. Co to znaczy być bezpiecznym?
 2. Kiedy Wy czujecie się bezpiecznie?

Czy Wasze rozmowy z dorosłymi już się zakończyły ? Już wicie ,że bezpieczni jesteśmy wówczas , kiedy nic złego nam nie zagraża, ponieważ unikamy sytuacji niebezpiecznych, potrafimy je rozpoznawać i umiemy sobie w razie czego pomóc. Wiecie też już na pewno, że dzieci są bezpieczne z rodzicami , z  osobami dorosłymi które się nimi opiekują i są im znane.

 1. Zastanówmy się teraz, co lub kto może zagrażać naszemu bezpieczeństwu i jak wówczas powinniśmy się zachować.
 2. Czy rośliny mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu?/ TAK – mogą być trujące lub powodować oparzenia albo alergie/ nie dotykamy , nie zrywamy, nie bierzemy do ust nieznanych roślin lub tych , które znamy ,ale wiemy że mają złe właściwości
 3. Czy zwierzęta mogą być niebezpieczne? /TAK – mogą nas zaatakować, pogryźć, podrapać, zarazić choroba jeśli są chore/ nie zaczepiamy zwierząt, nie prowokujemy do ataku, nie głaskamy i nie dotykamy , nie bierzemy na ręce, oddalamy się od nich na bezpieczną odległość, nie wchodzimy na ich terytorium/ w razie potrzeby przyjmujemy postawę obronną
 4. Czy owady mogą być groźne? /TAK – mogą nas użądlić, co może spowodować uczulenie, uszczypać, zaatakować/ nie bierzemy ich w ręce, nie podchodzimy blisko, nie naruszamy ich gniazd
 5. Czy ludzie mogą być niebezpieczni?/ TAK – nie każdy człowiek może mieć dobre zamiary wobec dzieci , chociaż może wydawać się miły i obiecywać nam prezenty, czy niespodzianki / nie rozmawiamy nigdy z nieznajomymi, nie idziemy z nimi jeśli nas zapraszają, nie przyjmujemy słodyczy ani niczego innego, nie oddalamy się nigdy od domu bez opieki dorosłych, naszych rodziców, w razie czego głośno wzywamy pomocy, krzyczymy „OBCY’
 6. Czy leki mogą być niebezpieczne? /TAK – / zażyte w nieodpowiedniej ilości lub przez pomyłkę wzięte inne mogą pogorszyć nasz stan zdrowia, albo spowodować uczulenie co zagrażać może życiu/ nigdy nie sięgamy po nie sami, zawsze powinni nam je podawać dorośli opiekujący się nami.
 7. Czy pogoda może być przyczyna niebezpieczeństwa?/ TAK – możemy być porażeni piorunem podczas burzy, zabłądzić w czasie mgły, zmarznąć i przemoknąć , co może być przyczyną choroby , podczas silnego wiatru możemy być uderzeni spadającymi gałęziami drzew, innymi przedmiotami/ podczas nieodpowiednich warunków pogodowych pozostajemy w domu, gdzie jesteśmy bezpieczni, ubieramy się odpowiednio do pogody.
 8. Czy zbyt silne słońce może być groźne dla zdrowia? / TAK – może spowodować poparzenie skóry, odwodnienie organizmu, przegrzanie a nawet udar słoneczny / stosujemy kremy z filtrem przeciw poparzeniu słonecznemu, nosimy zawsze nakrycie głowy, pijemy dużo wody, często korzystamy z miejsc zacienionych , staramy się nie przebywać w miejscu zbyt nasłonecznionym w okresie południa.

Te zagrożenia związane są głównie z przyrodą . Istnieją  jednak jeszcze  inne niebezpieczne sytuacje, o których porozmawiamy już jutro, będą dotyczyć poruszania się po drodze,  zabawy i korzystania z urządzeń elektrycznych.

Teraz zapraszamy na film o burzy . Prosimy rodziców o czytanie haseł  mówiących o zasadach zachowania podczas  burzy

https://www.youtube.com/watch?v=z2c8shHGkMM

posłuchajcie teraz wiersza Marii Konopnickiej o parasolu

Maria Konopnicka

 ParasoL

Wuj parasol sobie sprawił. 

Ledwo w kątku go postawił, 

Zaraz Julka, mały Janek, 

Cap za niego, smyk na ganek. 

Z ganka w ogród i przez pola

Het, używać parasola! 

Idą pełni animuszu: 

Janek zamiast w kapeluszu, 

W barankowej ojca czapce, 

Julka w czepku po prababce, 

Do wiatraka pana Mola!…

A wuj szuka parasola. 

Już w ogrodzie żabka mała

Z pod krzaczka ich przestrzegała: 

— Deszcz! deszcz idzie! Deszcz, deszcz leci! 

Więc do domu wracać, dzieci! 

Mała żabka, ta, na czasie

Jak ekonom stary, zna się, 

I jak krzyknie: deszcz! — to hola! 

Trza tęgiego parasola! 

 

Lecz kompanja nasza miła

Wcale żabce nie wierzyła. 

— Niech tam woła! Niech tam skrzeczy! 

Taka żaba!… wielkie rzeczy! 

Co nam wracać za niewola! 

Czy nie mamy parasola? 

Wtem się wicher zerwie srogi. 

Dzieci w krzyk, i dalej w nogi… 

Szumią trawy, gną się drzewa, 

To już nie deszcz, to ulewa; 

A najgorsza teraz dola

Nieszczęsnego parasola. 

W górę gną się jego żebra, 

Deszcz go chlusta, jakby z cebra,

Pękł materjał… Aż pod chmury

Wzniósł parasol pęd wichury. 

Darmo dzieci krzyczą: Hola! 

Łapaj! Trzymaj parasola! 

Nie wiem, jak się to skończyło, 

Lecz podobno niezbyt miło; 

Żabki o tem może wiedzą, 

Co pod grzybkiem sobie siedzą; 

— Prosim państwa, jeśli wola, 

Do naszego parasola! — 

Zabawmy się przy piosence o błyskawicy i grzmocie. Znacie ją . Starajcie się pokazywać wszystkie zjawiska atmosferyczne ruchem

https://www.youtube. com/watch?v=L3QdGJA7T4A

zostajemy jeszcze trochę w ruchu

https://www.youtube.com/watch?v=WeRYx4rZRSc

A teraz wychodzimy na dwór. Sprawdźcie wcześniej jaka jest pogoda

III. Czas na zajęcia popołudniowe

Namalujcie farbami burzę. Kochane dzieciaczki, pamiętajcie o posprzątaniu swojego stanowiska pracy i odłożeniu wszystkich przyborów na miejsce

Życzymy dużo fantazji. Nie musicie używać pędzla. Mogą za to być w użyciu np. patyczki higieniczne tekturki z fakturą,  płatki higieniczne, gąbeczki , itp.  Koniecznie przysyłajcie Wasze dzieła na zdjęciach.

Pozdrawiam . p. Ula. Przesyłam pozdrowienia od pani Renatki i pani Bożenki

03 czerwca 2020 r./ środa

 1. Przyjemnie nam znowu być z Wami w kolejnym dniu czerwca. A……. , właśnie, jeszcze nic o nim nie wiemy, a to bardzo ciekawy miesiąc. To, że w pierwszym jego dniu jest Dzień Dziecka, mamy za sobą , ale to jeszcze nie wszystko. Posłuchajcie: Miesiąc ten ma 30 dni. W czerwcu są one najdłuższe. Pod koniec miesiąca rozpoczyna się lato. Dokładnie początek lata w tym roku przypada 20 czerwca i będzie ono trwało do 22 września. Czerwiec to czas pysznych owoców typu truskawki, poziomki, jagody, czereśnie, czas kwitnących ogrodów , czas sianokosów, zakończenia roku szkolnego i początek wakacji. Sami pomyślcie , ile sytuacji mieści się w tym czasie, a to nie koniecznie wszystkie. Oj… , prawie zapomniałam. W czerwcu obchodzimy także Dzień Taty

Ludzie obserwując ten miesiąc zauważyli rożne powiązania tego czasu z życiowymi sytuacjami z pogodą i ułożyli przysłowia o tym miesiącu. Posłuchajcie, co przeczyta Wam osoba, pod opieką której jesteście.

czerwiec

Kochane dzieciaczki, jeśli czegoś nie rozumiecie z tych przysłów, poproście o wyjaśnienie. Dorośli wiedzą o co tu chodzi.

Mamy propozycję , abyście nauczyły się do końca tygodnia  wiersza na pamięć o miesiącu czerwcu i zarecytowały go swoim rodzicom. My też z radością posłuchamy. Może uda się rodzicom zrobić mini nagranie.

Czerwiec

 

Wielki urok, wdzięk i czar

Miesiąc czerwiec w sobie ma.

Ciepłe dni i ciepłe noce

Stado żab w stawie rechocze

 

Owocami pachnie wszędzie

Tu truskawki , tam czereśnie

Poziomkowy pachnie gaj

W  czerwcu jest naprawdę raj

 

Siano schnie na wielkiej łące

Księżyc swoją pełnię ma

Ja od szkoły mam już wolne

Bo wakacji nadszedł czas

 

W długie dni gorące słońce

Nad jeziora woła nas

Na wycieczki i spacery

 gęsty las zaprasza też

 

Fioletowych jagód krzaczki

Kuszą by je zerwać w czas

W górze słychać dźwięczne ptaszki

Letni czas to dla nich raj

 

Czerwiec pachnie akacjami

I maciejka śle swą woń

Pola cieszą się zbożami

Wkrótce będzie żniwny plon

Po wysłuchaniu wiersza odpowiedzcie a kilka pytań związanych z jego treścią.

 

1.Co to znaczy wdzięk, czar, urok( jeśli nie rozumiecie tych słów, poproście dorosłych o podpowiedź)

 1. Czym pachnie w czerwcu?
 2. Dokąd słońce zaprasza dzieci?

4.Co to jest siano?

 1. Kto zaprasza na wycieczki i spacery?

6.Po co rolnicy sieją zboże?

 

Najwyższy czas na trochę ruchu. Wstańcie . Dzisiaj pobawimy się z dziećmi i ze zwierzątkami

https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ

 

 1. Pamiętacie kochane Słoneczka i Pszczółki o prawach , które Wam przysługują? Możecie je przez chwile sobie przypomnieć.

Mamy dzisiaj dla Was jeszcze drugie ważne przesłanie. Mianowicie chodzi o to, w życiu każdego człowieka i małego i dużego oprócz praw ważne są także obowiązki. Wyjaśnijmy sobie  co to jest obowiązek. Możecie się wypowiedzieć sami, mogą wam pomóc w tym także rodzice.

Zastanówcie się:

1.jakie obowiązki maja Wasi rodzice, a później jakie obowiązki macie Wy sami ?

 1. Czy myślicie ,że dzieci powinny mieć obowiązki?
 2. Jeśli tak , to powiedzcie dlaczego.

 

Przez chwilę posłuchajcie piosenki :

https://www.youtube.com/watch?v=imoS6Wkr04w

 

Czy już zrozumieliście, że jednym z ważnych obowiązków jest pomaganie sobie i wzajemne  o siebie dbanie . Obowiązki nasuwają się tu same. Podpowiemy teraz jakie obowiązki możecie mieć w swoim wieku. Ważne jest to ,aby one nie były zbyt trudne dla dzieci i aby były dostosowane do ich możliwości

 

 • 4-5 lat

 W tym wieku entuzjazm do pomocy trochę słabnie, ale nadal jest, więc powinniśmy z tego korzystać. Często pomocne okazuje się na tym etapie przedszkole, które uczy dzieci np. sprzątania po sobie i utrwala te nawyki. Dzieci 4- i 5-letnie potrzebują bliskości i chętniej wykonują zadania w towarzystwie rodziców, dlatego w miarę możliwości powinniśmy uczestniczyć w ich pracy. To także czas na naukę nowych czynności, nieco trudniejszych, ale i ciekawszych dla dziecka. Motywacja w postaci koszyczka z kamykami lub tablicy z uśmiechniętymi buźkami okaże się na tym etapie najlepszym sposobem nagradzania. Ustalając harmonogram dziecięcych czynności do wykonania, należy pomyśleć o najlepszym momencie na takie obowiązki. Pamiętajmy, że dziecko chętniej pomoże, gdy będzie miało dobry humor np. po posiłku, drzemce czy zabawie. Przykładowe obowiązki: 1. Pomoc w gotowaniu (to muszą być bezpieczne czynności, bez użycia ostrych narzędzi np. obieranie cebuli lub jajka, mieszanie ciasta, lepienie klusek, układanie dodatków na kanapkach itd.) 2. Rozpakowywanie zakupów (najpierw upewnijmy się, że w siatce nie mamy szklanych pojemników albo jajek) 3. Wyjmowanie sztućców ze zmywarki (bez noży) 4. Ścielenie łóżka 5. Segregowanie zabawek wg rodzaju 6. Odnoszenie talerza, sztućców, kubka po zjedzonym posiłku.

 

Zapraszamy Was teraz do posłuchania jeszcze jednej piosenki, która znają nawet nasze bacie a może i prababcie

https://www.youtube.com/watch?v=jgrIjV-HaJ8

 Możecie przy tej piosence wykonywać gesty obrazujące jej treść.

Kolejna część naszych zajęć  będzie miała charakter pracy plastycznej w technice rysunku kredkami,  na której  przedstawicie siebie podczas wykonywania jakiegoś domowego obowiązku.

Zapraszamy w następnej kolejności za świeże powietrze. Formę spędzenia czasu wybierzcie sami.

III.  W trzeciej części naszego dnia proponujemy porządki w swoim pokoju np. segregowanie zabawek, ścieranie kurzu, układanie ubrań na półeczce.

Na koniec usiądźcie razem z rodzicami i rodzeństwem , jeśli mieszkacie z dziadkami, to także z nimi przy wspólnej herbatce.

 

 Życzymy udanego dnia i miłych wspólnie spędzonych chwil.

Pani Ula . Przesyłam pozdrowienia od pani Reni i pani Bożenki.

 

02 czerwca 2020 r. /wtorek

Dzień dobry kochane pięciolatki. Mamy nadzieję, że jesteście w dobrych nastrojach i czekacie  na kolejne spotkanie z zajęciami i z nami . Startujemy za chwilę.

 1. Na dobry początek proponujemy trochę ruchu. Rozgrzewamy mięśnie, uruchamiamy stawy…raz, dwa, trzy , cztery, wstajemy. Do zabawy zapraszają nas małpki Miki i Mela

https://www.youtube.com/watch?v=EuCip5y1464

Myślimy, że nie pomyliły Wam się strony lewa  prawą, chociaż to wcale nie takie łatwe. Miałyście okazję do ruchu, a o to tak naprawdę nam chodziło. Dziękujemy bardzo za wspólną zabawę ruchową. Odpocznijcie przez chwilę .

 1. Usiądźcie teraz wygodnie na ulubionym miejscu. Posłuchajcie przepięknej piosenki o prawach dzieci :Jesienią rozmawialiśmy o nich. Czytaliśmy też sobie codziennie WIELKĄ KSIĘGĘ PRAW DZIECKA. To bardzo ważne, aby dzieci były świadome tych praw i miały przyjaciół w dorosłych osobach, które będą je szanować i strzec.

https://www.youtube.com/watch?v=zwS_J432Skc

Zabawmy się teraz w zabawę  pt.” DOKOŃCZ ZDANIE  (mama lub osoba opiekująca się dzieckiem rozpoczyna zdanie, dziecko je kończy).

1.Jestem wesoły gdy……………………………………………………………

2.Najbardziej ulubioną moja zabawką jest:……………………………………………, ponieważ…………………………………………………………………………………………….

 1. Lubię spotykać się z ………………………………………………………………………
 2. Najbardziej śmieszy mnie ……………………………………………………………..
 3. Jestem smutny kiedy ……………………………………………………………………
 4. Złoszczę się, gdy……………………………………………………………………………
 5. kiedy jestem chory, to …………………………………………………………………..
 6. Moja ulubiona książka to:………………………………………………………………
 7. Najbardziej interesuje mnie……………………………………………………………
 8. Lubię kiedy…………………………………………………………………………………..
 9. Moim przyjacielem jest………………………………………………………………….

 Narysujcie teraz kochane dzieci swojego przyjaciela. Możecie porozmawiać z rodzicami dlaczego uważacie, że ten ktoś jest waszym przyjacielem.

 1. Najwyższy czas na zabawę na dworze. Zabawcie się w to w co lubicie najbardziej. Myślimy, że rodzice tez chętnie się włącza do tej zabawy.]

Po powrocie do domu, kiedy już odpoczniecie możecie odszukać w waszych kartach pracy, te które dotyczą   życia dzieci na świecie i pomogą Wam utrwalić wcześniej zdobyta wiedzę na ten temat.

Życzymy Wam wiele marzeń , każdy ma do nich prawo, nie ważne czy jest duży, czy mały, czy mieszka w Europie, Azji czy Afryce. Posłuchajcie piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=uMRRK73w8M8

https://www.youtube.com/watch?v=UrBmQBMnayE

01 czerwca 2020 r. poniedziałek

Kochane „Słoneczka” i „Pszczółki”, nasze najdroższe dzieciaczki, mamy dzisiaj bardzo niezwykły dzień. Jedna przyczyna tej niezwykłości jest taka, że dzień 01 czerwca jest świętem wszystkich dzieci na świecie i nazywa się dokładnie Międzynarodowym Dniem Dziecka, jest to poza tym pierwszy dzień nowego miesiąca – czerwca. To wspaniale ze dzieci mają swoje święto. Musimy Wam powiedzieć ,że dzieci są wielkim szczęściem swoich rodziców i  i rodzin. Świat bez dzieci byłby bardzo pusty i smutny. One są więc radością całego świata . Wyobraźcie sobie jak wielka jest kula ziemska.  Cala nasza planeta ziemia cieszy się dzisiaj, że są na niej dzieci – na każdym kontynencie – W Europie, Azji, w Afryce, w Ameryce Południowej i Północnej, w Australii , na Antarktydzie i Arktyce.

Z całego serca życzymy wszystkim dzieciom ,żeby były szczęśliwe, kochane i bardzo ważne dla ludzi dorosłych. Żeby nie brakowało im miłości, bezpieczeństwa i szacunku, przyjaciół i wspaniałej zabawy i nauki, aby mogły przez nie poznawać świat i jego dzieła i rozwijać się prawidłowo. Żeby też były zdrowe , nigdy nie cierpiały z żadnego powodu. Żeby wszyscy dorośli zawsze przestrzegali praw dziecka, bo takie prawa własne mają też dzieci. Wszystkiego najlepszego. Niech słońce zawsze świeci Wam wesoło.

W dedykacji mamy dla Was piosenkę. Posłuchajcie:

https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ

Czy było Wam miło wysłuchać tej piosenki?

II. Poznajmy teraz miejsca na kuli ziemskiej , gdzie mieszkają dzieci. Zwróćcie uwagę na to, czy wszyscy wyglądają tak samo? Czy mieszkają w takich samych domach? Czy może ich stroje wyglądają inaczej?.  Zapamiętajcie nazwy domów , strojów. Zastanówcie się też wspólnie nad panującymi w różnych rejonach ziemskiego globu warunkami klimatycznymi. One w dużej mierze mają wpływ na wygląd mieszkańców danego kontynentu.

https://www.youtube.com/watch?v=zl_dYe03Yx0

Proponujemy po obejrzeniu filmiku odnaleźć te wszystkie miejsca na mapie lub na globusie. To będzie bardzo udana wyprawa. Wędrujcie razem ze swoimi rodzicami .

Chcemy Wam powiedzieć bardzo ważną rzecz. Mimo różnic, które zauważyłyście w wyglądzie dzieci, tak naprawdę wszystkie pragną tego samego: być kochane , mieć rodzinę, uczyć się, bawić, mieć przyjaciół, żyć w spokoju , mieć co jeść, mieć swój własny dom rodzinny. To nie ważne jak wyglądamy, w co się ubieramy, na jakim mieszkamy kontynencie. Najważniejsze jest to, że jesteśmy  ludźmi, mamy takie same prawa i powinniśmy wzajemnie dbać o siebie i traktować się z szacunkiem

https://www.youtube.com/watch?v=Y_kIVuTfVk4

Dzień Dziecka bez wiersza  Juliana Tuwima pt.” Murzynek Bambo” byłby nie do końca spełniony. Posłuchajcie:

https://www.youtube.com/watch?v=QvZs8Fonnx4

Jeśli chcecie narysujcie afrykańskiego kolegę  Bambo

III.  A teraz zapraszamy do zabaw na powietrzu. Bawcie się wesoło

Po południu razem z rodzicami możecie upiec  ciasto, które nazywa się „ Murzynek”

Serwujemy przepis:

 

 

MURZYNEK EKSPRESOWY

SKŁADNIKI:
CIASTO:

2 SZKLANKI MAKI PSZENNEJ
1 SZKLANKA CUKRU
1/2 SZKLANKI OLEJU
2 JAJKA
1 SZKLANKA MLEKA
1 LYZECZKA SODY
SZCZYPTA SOLI
2 LYZKI KAKAO

POLEWA

100 G MASLA
100 G CUKRU
50 G KAKAO
5-6 LYZEK MLEKA

WYKONANIE:
CIASTO:
JAJKA UBIC Z CUKREM
DODAC OLEJ A NASTEPNIE MLEKO. CALOSC DOBRZE WYMIESZAC. DO MASY JAJECZNEJ DODAC PRZESIANA MAKE, SCZYPTE SOLI, SODE I KAKAO.
DELIKATNIE ZAMIESZAC DO POLACZENIA WSZYSTKICH SKLADNIKOW, GOTOWA MASE PRZELAC DO FORMY I PIEC W 180 ST PRZEZ 40 MINUT. GRZANIE GORA DOL.

SKLADNIKI NA POLEWE ROZPUSCIC W GARNUSZKU. NIE GOTOWAC, PODGRZEWAC DO ROZPUSZCZENIA CUKRU,
OSTUDZONE CIASTO POLAC POLEWA. CIASTO MOZNA PRZELOZYC KREMEM LUB KONFITURA

 SMACZNEGO! 

 Wszystkiego najlepszego życzą dzieciom wszystkie panie z przedszkola i przygotowująca te zajęcia pani Ula

na zakończenie

https://www.youtube.com/watch?v=p8Pw2N5pwQ8

 

29 maja 2020 roku/ piątek

I.Czy dzisiaj mamy już piątek? Podpowiedzcie nam prosimy. Tak , jednak tak , dzisiaj jest piąty dzień tygodnia czyli piątek. Witajcie zatem w piątek kochane „Słoneczka” i „Pszczółki”. Musimy podzielić się dzisiaj z Wami pewną historią , która przytrafiła się jednej z nas w dzisiejszy poranek, a dokładnie pani Uli. Ledwo zaświeciło słońce, na dworze słychać było śpiew bardzo wielu ptaków. Najbardziej jednak wyróżniał się głos sroki, która najwyraźniej coś zobaczyła, albo się czegoś przestraszyła .Pies szczekał jak szalony, kot zjeżył się jak choinka, a sroka siedziała na gałęzi brzozy i strasznie krzyczała. Koniecznie trzeba było wyjść przed dom i zobaczyć co się tam dzieje. Wyobraźcie sobie ,że przed budą psa pojawił się ogromny kopiec, który wyglądał jak piramida, a przed nią spacerował w czarniutkim aksamitnym futerku „Pan  Kret”. Jego łapki przypominały łopatki albo może wiosła ,z tyłu sterczał mu mały ogonek, z przodu natomiast mały ryjek, zakończony dwiema dziurkami.  Kret spacerował powoli, zatrzymywał się, znów spacerował  i tak naprawdę nie wiedział co ma ze sobą zrobić .Zwierzaki domowe były zdenerwowane i zdziwione jego widokiem. Pies Platfus pewnie myślał, że kret chce wejść do jego ukochanej budy, kot pewnie chciał go upolować, no a sroka…. , śmiała się z niego, że ubrany jest w futerko mimo ciepłego dnia. A Pan Kret po prostu  chciał zobaczyć piękny świat, bo obudziła go rechocząca żaba, zachwalając jak pięknie jest na łące, w ogrodzie , na trawniku i wszędzie… .Kiedy już napatrzył się na piękno tego świata, zszedł szybko w głąb ziemi, kopiąc łapkami głęboki tunel, który zaprowadził go do podziemnej krainy. Wtedy pies, kot i sroka przestały hałasować, pozostała tylko na ogrodzie wielka górka ziemi, miękkiej, wilgotnej i tak samo czarnej jak „Pan Kret” A ja, pani Ula pobiegłam szybko do domu poszukać Wam trochę wiadomości o krecie i oczywiście opowiedziałam cała tą poranną przygodę pani Bożence. Zobaczcie co udało nam się dla Was wyszukać:

https://www.youtube.com/watch?v=pYte7Huy3oA

zobaczcie jak wygląda prawdziwy kret

https://www.youtube.com/watch?v=uPn-rWeTB9k

Zabawmy się teraz w „Ciuciu Babkę”. Przygotujcie coś do zakrycia oczu.

 1. Krety bardzo lubią środowisko łąkowe, dlatego jeszcze raz wrócimy do niego w naszych zajęciach:

Zapoznamy się  dzisiaj z łąkową wyliczanką? A przy okazji policzymy sobie trochę, ok?

Dziesięć małych biedronek

Wyszło dziś na łąkę

Jedna w trawie się ukryła

Bo ich 9 naliczyłam.

Idę po zielonej trawie

Nie przeszkodzę im w zabawie

Jednak liczyć dalej mogę :

1,2,3,4,5,6,7,8.

Znikła jedna bardzo proszę

Wszystkie skrzydła otworzyły

I nad łąką się zjawiły

Leci 7, nie do wiary

Nie ma ósmej , tej do pary

Policzymy jeszcze raz:

1,2,3,4,5,6

A gdzie siódma ? Nie ma jej

Sześć biedronek siadło sobie

Na rumiankach białych

Lecz zostało tylko 4, bo dwie poleciały

Przyszła Zosia w kapeluszu

Po kwiaty na łąkę

Biegła szybko i spłoszyła

Niejedną biedronkę

Było 4, a jest jedna

Zdobi teraz Zosi  w kapeluszu wstążkę.

1.Przygotuj karton A 4

 1. Złóż karton na 2 równe części – przetnij w miejscu zgięcia

3 Obydwie połówki kartonu złóż na połowę i także przetnij w miejscach zgięcia

4.Teraz masz 4 małe kartoniki

 1. Wybierz jeden kartonik i narysuj na nim zieloną trawę a na niej 10 biedronek

6.Skreśl tyle biedronek , aby zostało ich 9

7.Weź kolejny kartonik i narysuj na nim zielona trawę i lecące nad nią  7 biedronek

8.Na trzecim kartoniku narysuj tyle samo  białych rumianków ile usiadło na nich biedronek( zerknij do wyliczanki – 6 ).

9.Skreśl tyle biedronek aby zostało ich 4. Ile biedronek skreślisz?

 1. Kogo narysujesz na ostatnim kartoniku? Ile biedronek umieścisz na wstążce w kapeluszu Zosi?(1)

Brawo, obrazki wykonane, biedronki policzone. Pomieszaj teraz kartoniki i rozsyp je losowo na stole. Poukładaj je następnie w kolejności od największej do najmniejszej liczby biedronek. Ponumeruj odpowiednio kartoniki.

 Na pewno poradzicie sobie doskonale z zadaniami matematycznymi. Życzymy miłej zabawy 

III. Teraz już koniecznie pobawcie się na wolnym powietrzu .

Po powrocie ulepcie z plasteliny krecika.

 A na dobranoc polecamy bajeczkę pt. „ Krecik ogrodnikiem”

https://youtu.be/GxPe_XXXTP0

 Serdecznie pozdrawiamy. pani Ula i pani Bożenka

 Podpowiadamy ciasto na niedzielę: Stawiamy na „Kopiec kreta”

28 maja 2020 rok / czwartek

Słonko dzisiaj rano wstało w bardzo dobrym humorze i  do wszystkich zawołało: „Jak pięknie dziś na dworze”

I.Wszystkie ”Słoneczka” i „Pszczółki” są już gotowe do zabawy? My z panią Bożenką także chcemy się z Wami bawić. O!, widziałyście, przebiegł biały królik, chowa się przed nami , bo znów go nie widzimy… . Szukajmy razem. Może schował się  za zasłonkętej z lewej strony okna? Nie ? No to może wszedł pod stół ? Też go tam nie ma ? Jest! Jego uszy wystają z za fotela… Już go tam nie ma!. Wiemy. Na pewno schował się w łazience albo w pralce. Też nie? Może siedzi za waszymi plecami , albo na szyi ? Łapcie go , siedzi pod Waszą bluzeczką. Uciekł nie ma go. Już wszystko jasne, on jest w programie gimnastycznym i szuka nas. Pomachajcie mu i biegniemy  by razem z nim skakać i klaskać.

Cześć Biały Króliku , zabawimy się z Tobą:

https://www.youtube.com/watch?v=izQ5IAmTaFA

O, jaka super zabawa. Podoba nam się już od wczoraj. Królik jest bardzo sympatyczny i wesoły. Będziemy się jeszcze z nim spotykać

A co słychać u Waszych biedroneczek siedmiokropek? Czy pojawiły się wczoraj w Waszych pokojach ?

II.Mamy dzisiaj dla Was przepiękne opowiadanie o Biedronce Uli. Posłuchajcie proszę bardzo dokładnie. Możecie do słuchania zaprosić także Biedronkę Siedmiokropkę.

”BIEDRONKA ULA”

Pewnej ciemnej nocy mała biedronka Ula usłyszała głośne pukanie do drzwi. Schowała się pod kołderką, bo bała się ciemności i hałasów. Ktoś wołał: „Ratunku, pomocy, proszę otwórz drzwi”.

-Czego chcesz ode mnie w środku nocy? Zapytała biedronka.

-Jest tak ciemno i zimno, proszę wpuść mnie do środka i pozwól przeczekać do rana. Nie chcę być sama!

-Mam bardzo mały domek, nie mam miejsca dla ciebie – odpowiedziała Ula. Nie miała rodziny, ani przyjaciół. Wcale nie lubiła być sama, ale bała się również wszystkich innych owadów i zwierzątek. Nigdy do nikogo nie wychodziła i nie rozmawiała z innymi. Otworzyła drzwi i ujrzała zziębniętą biedronkę.

-Jestem Lila. Pozwól mi u siebie przenocować. Zgubiłam się – biedronka się rozpłakała. – Ja chcę znaleźć swoją rodzinę. Mamę, tatę, babcię Alę, dziadka Fredka, ciocię Zosię, wujka Marcina …

Ula miała dobre serce więc pozwoliła Lili zostać na noc. Rano biedronki spakowały plecak: kanapki, wodę, mapę, czapkę z daszkiem, plasterki, jabłka na drogę.

-Wyruszamy pierwszym leśnym pociągiem – zadecydowały biedronki.

Jechały przez cały las, zatrzymywały się na każdej stacji. Lila patrzyła na okolicę i za każdym razem nie dostrzegała nic znajomego. Gdy była już tak bardzo smutna, że nawet przestała już opowiadać o swojej rodzinie, wtedy Ula dostrzegła biedronki za oknem, dużo biedronek!

-Zobacz Lila ile biedronek! – wykrzyknęła Ula.

Lila aż podskoczyła z radości – to moi rodzice, rodzeństwo, wujkowie, dziadkowie i znajomi – mówiła uradowana. Była tak szczęśliwa, ze aż przytuliła Ulę, której nagle zrobiło się bardzo smutno i się rozpłakała.

-Ja nie mam rodziny – mówiła Ula.

-Pomogłaś mi w potrzebie, dałaś mi schronienie w chłodną noc, odnalazłaś moją rodzinę, bardzo chcę byś została z nami. Teraz jesteś dla mnie rodziną. Ula poczuła wielką radość, że mogła pomóc i już nigdy więcej nie będzie sama tylko zostanie częścią wielkiej rodziny.

Spróbujmy teraz odpowiedzieć na kilka pytań, dotyczących  opowiadania

1.O jakiej porze doby, ktoś zapukał do Biedronki Uli ?

 1. Czy Ula bała się d razu otworzyć drzwi swojego domu?

3.Kto stał za drzwiami Biedronki i prosił o pomoc?

4.Co przytrafiło się Biedronce Lili?

5.Czy Biedronka Ula pozwoliła Biedronce Lili zostać u siebie na noc?

 1. W jaki sposób Ula pomogła Lili?
 2. Czy Biedronka Lila odnalazła swoja rodzinę?
 3. Kto oprócz Lili pozostał jeszcze w biedronkowej rodzinie?
 4. Ja uważacie , czy posiadanie rodziny daje ludziom i innym ziemskim stworzeniom szczęście i poczucie bezpieczeństwa.? Dlaczego?           Uzasadnijcie swoją odpowiedź.

Ponieważ ta historia zakończyła się bardzo szczęśliwie, biedronki opowiadały o niej wszystkim. Dowiedzieli się tym mieszkańcy łąki i postanowili z tej okazji urządzić bal na łące. Zaproszono także nas. Weźcie ze sobą na bal wasze mamy, babcie , rodzeństwo, tatę , dziadka i wszystkich domowników. Zatańczcie Poleczkę trzymając się za ręce. Jeśli jest Was dużo stwórzcie taneczne pary. Zapraszamy. Przypominamy krok Poleczki: po prostu;  podskakujemy z nóżki na nóżkę

https://www.youtube.com/watch?v=VL-IW-Xy0Jo

Taniec powtórzcie dwa razy.

Pora teraz na matematyczny obrazek:

Weźcie karton i kredki. Zaczynamy rysować zieloną łąkę. Na tej łące narysujcie trzy domki biedronek. Jeden domek z czerwonym dachem będzie malutki i niski. Będzie miał drzwi i jedno okno. W nim będzie mieszkać biedronka Ula. Drugi domek będzie bardzo wysoki z siedmioma(7) oknami i dwojgiem drzwi i(2). W tym domku będzie mieszkać biedronkowa rodzina : mama ,tata, babcia, dziadek, Biedronka Lila, Biedronka Zuzia i Biedronka Basia.  Trzeci domek będzie okrągły. Jego dach będzie z kwiatów, okna i drzwi będą także okrągłe. Domek będzie miał jedno okno i jedne drzwi. Mieszkańcami tego domku będą trzy (3) biedronki: Biedronka Ola, Bideronka Ala i jej mały braciszek Maksio.

UWAGA.NAJPIERW RYSUJEMY SAME DOMKI W/G INSTRUKCJI. Następnie z tekstu policzcie wszystkie biedronki i narysujcie je lecące nad łąką. Ile biedronek narysujecie ?

Zaczynamy….

III. Pora już na zabawę na świeżym powietrzu.  Odpowiednio się ubieramy i wychodzimy . Może na dworze spotkacie biedronkę…

Po południu otwórzcie karty pracy o tematyce łąkowej. Wykonajcie zadania według poleceń. Poproście rodziców o pomoc w ich wyjaśnieniu.

III.

Na podwieczorek proponujemy pyszny budyń waniliowy z sosem truskawkowym. Życzymy smacznego. Bawcie się dobrze przez cały dzień.

Pozdrowienia od pan Uli i Bożenki

Witamy w dniu 27 maja 2020 roku

I Za nami kolejny majowy dzień. Był niezwykły , bo świąteczny ale i pogoda była żartobliwa. Raz słońce raz deszcz, była nawet przez chwile burza.  A jaki będzie dzisiejszy dzień? Trochę spróbujemy go sobie zorganizować. Na początek gimnastyka:

https://www.youtube.com/watch?v=izQ5IAmTaFA

Ale się wytańczyłyśmy z Wami, aż na koniec prawie tchu nam zabrakło. Wesoły gość z tego białego  królika. Rozśmieszył nas wszystkich tym coraz szybszym graniem i klaskaniem.

Zabawimy się teraz w doskonalenie naszej pamięci. Usiądźcie wygodnie na dywanie, albo na kanapie. Przypomnijcie sobie jakie owady, ptaki i zwierzęta możemy spotkać na łące. Na razie nic nie mówcie , tylko myślcie. Wybierzcie osobę , która rozpocznie zabawę, która  polega na tym ,że pierwsza osoba wypowiada jedna nazwę  mieszkańca łąki, następna natomiast ją powtarza i dodaje swoja nazwę. Jęli bawicie się tylko z jedną dorosłą osobą , mówicie na przemian, jeśli jest  np. z Wami rodzeństwo , to ustalcie kolejność wypowiedzi :

Mama: motyl

Ty:         motyl, pszczoła

Brat:      motyl, pszczoła, ważka

Mama:  motyl, pszczoła, ważka, trzmiel, itd.

Zobaczymy, jak wiele znacie mieszkańców łąki i jak długa jest wasza pamięć.

Ogromne brawa. Doskonale daliście sobie radę.

Teraz zapraszamy do olejnej zabawy, która doskonalić będzie nasza uwagę i reakcje ruchowa a dane słowo.

Mama, czy ktoś, kto się Wami opiekuje będzie czytać opowiadanie, w którym bohaterami są mieszkańcy  łąki. Wybierzcie sobie kim chcecie być przez cały czas trwania tej zabawy i jeśli tylko usłyszycie  swoją nazwę musicie szybko wstać i za chwile siąść. Dotyczy t także osoby dorosłej lub też rodzeństwa.

Zaczynamy:

Na wielkiej i zielonej łące, kołysały się długie,  zielone trawy , które skrywały w swojej gęstwinie wiele niespodzianek. Kiedy tylko nad łąką zaświeciło złote słońce, usłyszeć  było można jak bzyczą pszczoły, uganiające się za kwiatowym pyłkiem, grubo pobzykujące trzmiele, to za chwile cykanie konika polnego. Pszczoły zanurzały się całe w kwiatach, tak głęboko, że nie było można ich dostrzec, bąkom zaś wystawały tylko skrzydełka, bo i one nurkowały w kwiatach. Konik polny był tak zielony, że pomylić go było można z trawą, ale można było wiedzieć gdzie się znajduje, po tym skąd płynęła jego muzyka. Konik polny nagle wyskoczył  z głębokiej trawy tak wysoko, że trzeba było unosić głowę wprost do słońca, pszczoły też zaczęły latać wcale nie niżej , tylko nieco puszystszy trzmiel unosił się tuż nad kwiatami. Pszczoły, trzmiele i muchy, ważki i motyle zatańczyły w złotych promieniach słonecznych ,tworząc  kolorowy korowód. Konik polny raz po raz wyskakiwał najwyżej jak potrafił, ale nie udało mu się latać tak jak innym mieszkańcom zielonej łąki. Spotkał jednak małą zieloną żabkę , która podobnie jak  konik polny skakała po zielonej łące. Nagle słonko zaszło za chmurę, a właściwie to chmura je przysłoniła. Była wielka i mocno granatowa. Mieszkańcy łąki mogli spodziewać się opadów deszczu. Pszczółki przestały bzyczeć i odleciały na wysoką lipę, która rosła niedaleko łąki. Trzmiel leniwie odleciał w zupełnie nieznane miejsce , a konik polny z zieloną żabką skryli się w gęstwinie zielonej trawy. Motylki, bojąc się zmoczyć skrzydełka odleciały do swoich kryjówek. Ważka o tęczowych skrzydłach długo czekała na tęczę, a nie chcąc zupełnie być mokra usiadła pod liściem wielkiego łopianu. Muchy uciekły do domu  babci Anielci , która właśnie piekła rabarbarowy placek .

To była naprawdę świetna zabawa. Czy zapamiętałyście, jakie owady były na łące ? Wymieńcie je. Zastanówcie się po co łące potrzebne są owady…

Niech pomoże Wam w utrwaleniu tej wiedzy super piosenka pt. „Bąki z łąki”

https://www.youtube.com/watch?v=eOOfjYBIyak

Jeśli macie ochotę  zrobić sobie w swoim domu ozdobę np. mieć  w swoim pokoju jakiegoś łąkowego mieszkańca, proponujemy  Wam wykonanie biedronki  siedmiokropki z samych kółeczek: 

Pomożemy Wam:

Potrzebne przybory : klej, nożyczki kolorowy papier, jakieś naczynie do odrysowania kół, czarny flamaster. Jeśli nie macie papieru kolorowego zróbcie z białego , ale odpowiednio go pokolorujcie.

1.Przygotujcie 2 tej samej średnicy koła – jedno czarne a drugie czerwone(  średnica np.10 cm).

 1. Będziecie też potrzebować mniejszego koła czarnego o średnicy 6 cm
 2. Przyda się czarny flamaster lub malutkie czarne kółeczka np. tradycyjne 7 sztuk
 3. Wytnijcie 2 małe czarne paseczki na czółki biedronki i jak chcecie 6 a nóżki
 4. W czerwonym kole wytnijcie trójkąt taki jak kawałek tortu
 5. Na oczka przyda Wam się 2 małe białe kółeczka i dwa mniejsze czarne

Na czarnym kole umieśćcie koło czerwone, przyklejcie jedno do drugiego tak, aby trójkącik skierowany był do dołu,  nie sklejajcie brzegów kół, klejcie od środka do polowy koła czarnego, brzegi niech się unoszą. Na czerwony kole narysujcie lup naklejce kropki. Mniejsze czarne koło złóżcie na pół i przyklejcie w górnej części tułowia biedronki  to będzie jej głowa. Oczka możecie zrobić z małych białych i czarnych kółeczek , gdzie białe będą nieco większe od czarnych. Na kółeczkach białych naklejamy czarne. Doklejamy czółki i nóżki. Biedronkę możecie umieścić na papierowym zielonym liściu.

Miłej zabawy, pozdrawiamy: Pan Ula i Bożenka

III. Zapraszamy na spacer

26 maja 2020 r./wtorek

Kochane Słoneczka i Pszczółeczki, myślimy, że już nie śpicie. Dzisiaj mamy niezwykły dzień w roku – Dzień Matki. Wszystkie mamy na świecie obchodzą to święto.  I wy nie zapomnijcie  o swoich mamusiach, o przygotowanych prezentach, piosenkach , całuskach i przytulaskach.

I. Zaśpiewajcie  teraz mamusi  piosenkę pt.” dla mamy piosenka” oraz „ Kocham Cię” . pomożemy Wam muzyką:

https://www.youtube.com/watch?v=QxzyN9AlsJg

https://www.youtube.com/watch?v=MeRTMshkHJs

 Dzisiaj dla zdrowia Waszych mam i  Waszego także porcja porannej gimnastyki:

 https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA

II. Usiądźcie teraz wygodnie  razem z mamą  i zaproście Ją  do obejrzenia bajki przygotowanej specjalnie dla Niej. Posłuchajcie :

https://www.youtube.com/watch?v=8mycws3QQDc

 W bajeczce  mama  w/ waszych życzeń była damą. Spróbujcie wykonać postać mamy z rolki po papierze toaletowym, albo ręczniku papierowym. Potrzebne Wam będą :

1 rolka tekturowa

Kolorowe flamastry

Klej ,nożyczki

Papilotki na babeczki,

 papier kolorowy lub włóczka

 Ozdoby- cekiny, koraliki  itp.

Flamastrami narysujcie oczy, usta, nos, z papieru spróbujcie wykonać fryzurę , z papilotek spódnice lub sukienkę, może tez być kapelusz, ozdabiajcie rolkę cekinami  kolorowymi paseczkami papieru, tworząc strój.  Kiedy zaczniecie wykonywać pracę , pomysły będą się wam same nasuwać. Niech fantazja Was nie opuszcza.

Po wykonaniu, podarujcie mamie ten piękny prezent.

A teraz sprzątamy samodzielnie – mama odpoczywa.

Zaproście mamę na spacer. Jeśli będzie piękna pogoda, możecie iść na łąkę . Z łąkowych roślin, można uzbierać dla mamy przepiękny bukiet.

III .Zapraszamy jeszcze do poczytania wierszy  o mamie

DLA MAMY
Mamo, mamo dziś wszystkie dzieci,
niosą tobie życzeń bukiecik.
Serduszka gorące, kwiatuszki pachnące
co wyrosły na naszej łące.

Niech te kwiatki powiedzą same,
jak my bardzo kochamy mamę.
Rumianki i bratki, stokrotki, bławatki
niech ucieszą serce mej matki.

BUKIET
W małym bukiecie
majowe kwiatki
zakwitły wczoraj na Święto Matki.

Majowe kwiatki
wstążką związane.
Niech sto lat żyją
mamy kochane!


MOJA MAMA

Moja mama jest jak wiosna,
taka piękna i radosna.
Kocha mnie ja o tym wiem
i ja mamo kocham Cię.

Dam Ci gwiazdy, słońce, niebo,
dam Ci kwiatów bukiet wielki.
Potem uśmiech, wielki całus,
nawet oddam Ci cukierki.

Moja mama jest szczęśliwa,
kiedy jestem taki grzeczny.
Wtedy palcem nie kiwa,
nawet palcem tym serdecznym.

Dziś Dzień Matki, więc dla Ciebie,
zrobię wszystko o czym marzysz.
Tylko troszkę mi pomożesz,
przecież jestem jeszcze mały.

Dziś posprzątam pokój cały,
by widziała mama moja,
Ze choć jestem wodzem Indian,
sprzątam jak przystało na kowboja.

DZIEŃ MAMY
Elżbieta Tarczyńska

Kocha nas nad życie
I o nas się troszczy,
Gdy jesteśmy mali
I gdy już dorośli.

Pamiętajmy o tym,
Nie tylko od święta,
Jak pięknie wygląda,
Gdy jest uśmiechnięta.

Uśmiech na Jej twarzy,
Będzie często gościł,
Jeśli nie sprawimy,
Jej żadnej przykrości.

Pokażmy na co dzień,
Jak mocno kochamy,
Bo nie ma na świecie,
Takiej drugiej mamy.

 

Może jeszcze wspólna herbatka? Co Wy na to ?

My także składamy wszystkim mamom moc najserdeczniejszych życzeń

Pani Ula i pani Bożenka

25 maja 2020 r. poniedziałek

Kochane „ Słoneczka ”i „Pszczółki”, pora na spotkanie po minionej sobocie i niedzieli. Ciekawe jesteśmy co niezwykłego robiłyście w te dni. Było trochę chłodno i nawet padał deszcz, ale to w niczym nie mogło Wam przeszkadzać , ponieważ macie na pewno zawsze dużo pomysłów na zabawę i  różne działania.  Dzisiaj my czyli pani Ula i pani Bożeka, mamy trochę propozycji dla was. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

I. Wyobraźcie sobie że jesteście najpiękniejszymi kwiatami łąkowymi, które tańczą w zielonej trawie. podczas gdy łąkowe owady koncertują , grając razem z wiatrem przepiękna muzykę. Zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego filmiku. Może rozpoznacie na nim niektóre nazwy kwiatów.

https://www.youtube.com/watch?v=ryUxrFUk6MY

 Zamknijcie teraz na chwile oczy, wsłuchajcie się w pierwsze nuty muzyki, a później wstańcie i tańczcie tak jak Wam w duszy gra, czyli wg własnej wyobraźni . Zapraszamy nasze kwiaty do tańca.

https://www.youtube.com/watch?v=ZTZnTeEjxVA

To był naprawdę uroczy taniec, słyszałyśmy szum roztańczonych kwiatowych płatków. Taki bal… , oj rozmarzyłyśmy się z panią Bożenką.

 1. Chodźcie teraz na łąkę. Na razie będzie to spacer wirtualny, ale nie możemy też zapomnieć o spacerze na prawdziwą łąkę w naszej realnej rzeczywistości.

https://www.youtube.com/watch?v=xwHn4ISpXgc

Z filmiku dowiedziałyście się o tym, jakie to środowisko przyrodnicze, jakie tam można spotkać rośliny,  owady i zwierzęta. Wczoraj napisałam dla Was specjalnie wiersz o łące. Posłuchajcie proszę:

Majowa łąka

Czy widziałeś kiedyś majową łąkę

Kiedy wszystkimi kolorami zakwita?

Wśród zieleni traw każdy kolor inny przenika.

Znajdziesz tam biel stokrotek i rumianków,

Delikatny róż koniczyn, złoto jaskrów i mleczy

I niezapominajek kolor  błękitny.

 

A kiedy z bliska łące się przyjrzysz,

Zobaczysz inne jeszcze kolory:

Tęczowe skrzydła ważek i żółte w paski pszczoły

Czerwień i czerń stroju biedronki

I połyskujące żuczków skrzydełka,

A nocą nad łąką zaświecą świetliki,

jakby ktoś porozwieszał światełka.

 

Dniem słonko zachwyca się łąką,

A   nocą księżyc gwiazdy i żaby

co wśród traw zielonych rechoczą

I pasikoniki, co koncert grają ochoczo.

 

Wyjdź czasem z mama na majowa łąkę

Weź ze sobą oczy, uszy i ręce

I zachwyć się nią chociaż raz w roku

Żebyś mógł mieć w pamięci obraz

Tego, co naprawdę  piękne.

 

 Zapraszamy Was teraz do pracy plastycznej, której tematem będzie właśnie majowa łąka

Przygotujcie więc  kartonmoże być nawet A3 jeśli nie macie dużego , to wystarczy też  A4, farby plakatowe, butelkę po wodzie np. Nałęczowiance – taka która ma spód niby na takich okrągłych nóżkach, jeśli nie macie mogą być patyczki higieniczne  kilka kawałków grubszego kartonu albo tekturki długości 5 – 6 cm i wysokość i 4 cm. Wyobraźcie sobie, że tym razem do farb nie będziemy potrzebować  pędzelka, jedynie może do nałożenia fary zielone , jeśli ktoś ma farby w tubkach wyciska je( chodzi o farbę zieloną).

Zaczynamy działać :

1.Na dolną część kartonu nanosimy grubsza warstwę zielonej farby, ta aby sięgała od lewego do prawego jej brzegu

2.Tekturką lub sztywniejszym kartonem wyciągamy farbę ku górze, ustawiając ja kantem pionowo lub poziomo w farbie,  manipulując dłonią np. skręcając jaw nadgarstku, aby dzięki temu powstawały linie faliste, pochyłe grubsze i cieńsze. Wyciągamy je  w górę kartonu . Tym sposobem tworzymy zieloną trawę.

3.Nakładamy farbę na dno butelki, która od spodu przypomina kwiat , wybierając dowolny kolor farby i stemplujemy na tle zielonej łąki. Piękne kwiaty możemy też wykonać  stemplując patyczkiem higienicznym( mogą być same kropeczki lub wokół jednej kropki  wiele innych , co stworzy kwiat).

Niech wasza łąka zakwitnie wszystkimi kolorami.

Nasze prace zostawiamy do wyschnięcia , sprzątamy po pracy plastycznej i wybieramy się  na spacer. Może to być właśnie łąka.

Możecie na pamiątkę urwać na łące kilka kwiatów i np. zasuszyć  je w książce lub w kartce pod dywanem, a później stworzyć album łąkowych kwiatów.

Może odnajdziecie rośliny z filmiku, szukajcie też owadów. Słuchajcie odgłosów łąki .Życzymy Wam miłych wrażeń.

III. Zapraszamy Was jeszcze dzisiaj do kart pracy o łące

I jeszcze piosenka: Pamiętacie. Zaśpiewajcie ją swojej mamie we wtorek.

https://www.youtube.com/watch?v=QxzyN9AlsJg 

 a to bajeczka na dobranoc:

https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4

Pozdrawiamy: pani Ula i Bożenka

22 maja/piątek/2020

 1. Już kończymy kolejny majowy tydzień. Maj zakwitł bzem, mleczami na łące, stokrotkami, niezapominajkami, mnóstwem wielu innych kwiatów. Nadal jeszcze będzie tak pięknie i jeszcze cieplej, bo po wiośnie przyjdzie do nas lato. Kochane dzieciaczki oglądałyśmy Wasze prace o rodzinie, były tam portrety waszych mam i tatusiów, pojawiła się tez paluszkowa rodzina i cudowne torty, domy, które budowałyście z kloców i wyklejał z figur geometrycznych. Musimy Was bardzo pochwalić za Wasza pace i te wspaniałe dzieła. Mówiąc o rodzinie nie możemy zapomnieć też o dzieciach , które są radością rodziny i jej ozdobą . To wielkie szczęście dla rodziców kiedy w rodzinie pojawiają się dzieci, rodzeństwo – czyli braciszek czy siostrzyczka. Zróbcie sobie dzisiaj dzień wspomnień o Was. Zobaczcie zdjęcia i filmiki z Waszych pierwszych dni w życiu, czy tez kolejnych urodzin. Zobaczcie jak już bardzo zmieniliście się, urośliście, jak dużo już wiecie i potraficie.

II.Przygotujcie albumy, może jakieś nagrania

Jeśli już jesteście po wspomnieniach to posłuchajcie bardzo sympatycznej piosenki:  Możecie podczas  słuchania tańczyć, albo pokazywać treść piosenki ruchem.

https://www.youtube.com/watch?v=PSIH0KfRsR0

A teraz pomyślcie nad pytaniem :Co jeszcze rośnie ?

Bardzo jesteśmy tego ciekawe, jakie będą Wasze odpowiedzi

Utwierdźcie się teraz w przekonaniu, że naprawdę dobrze odpowiedziałyście na to pytanie. Zapraszamy na film

https://www.youtube.com/watch?v=VzVjCRPvDfg

Pamiętacie , już kiedyś zajmowałyście się hodowlą fasoli. Tak tez właśnie ona Wam rosła

Oprócz roślin na pewno wymieniałyście zwierzęta i owady , pewnie tez i ptaki. Każdy żywy organizm ma swój cykl rozwoju. Człowiek także.

Wykonajmy teraz coś niezwykłego. Proponujemy wam podróż w czasie. Wyobraźcie sobie jak będziecie wyglądać kiedy już będziecie dorośli. Wykonajcie rysunek , który będzie was przedstawiał np. w wieku mamy, czy taty, a może nawet babci i dziadka. Jeśli chcecie się w to pobawić , to przygotujcie kartony i kredki, albo farby.

Jeśli nie będziecie zmęczeni mamy jeszcze jedną propozycję; Poproście rodziców, aby pozwolili Wam poprzebierać się w ich ubrania. Ciekawe jak będziecie w nich wyglądać . Czy będziecie do nich podobni. Zróbcie dużo fotek w kapeluszach i koralach mamy, może mama pozwoli dziewczynkom użyć szminki lub innych kosmetyków. Chłopcy mogą spytać o krawaty, okulary, może ogrodniczki albo jakieś czaderskie nakrycie głowy. Niech fantazja będzie z Wami ,a cierpliwość z Waszymi rodzicami.

To teraz kochani sprzątamy po naszych metamorfozach i wychodzimy na spacer

III. Zabaw się z rodzicami w Zgaduj Zgadule o Tobie samym:

Dziecko pyta – rodzic odpowiada

 Jaki mam kolor włosów?, W co najbardziej lubię się bawić?, o czym marzę? czego nie lubię jeść?, co jest moim ulubionym posiłkiem?, jak nazywa się mój przyjaciel?, itp.

Przygotujcie sobie teraz wspólnie Wasz ulubiony deser na podwieczorek  .

Podrzucamy mały pomysł na „Owocowe smoothie mocy”

Składniki:

– szklanka mleka

-1/2 łyżeczki cynamonu

– 100 g borówek

– 1 mały banan

 – 200 g truskawek świeżych albo mrożonych

 – 2 łyżki nasion chia

Sposób przygotowania:

Do blendera  wlewamy mleko, dodajemy cynamon, borówki, banana i truskawki. Miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji, dodajemy nasiona  chia i mieszamy. Bez chia też się uda.

Życzymy smacznego.

A poza tym  udanego całego dnia. P. Ula, p. Bożenka I p. Renata

 

21 maja /2020 czwartek

Witamy w czwartkowy poranek. Myślimy że rodzinne wspomnienia  przyniosły Wam wiele radości i wprawiły Was w dobry humor.

 1. Zacznijmy zatem dzisiejszy dzień radośnie od porannej gimnastyki

https://www.youtube.com/watch?v=InxomdEHL8M

Ale  super nam się skakało, jeśli chcecie jeszcze raz, to zapraszamy.

A teraz już pora na odpoczynek. Usiądźcie wygodnie i oddychajcie spokojnie wciągając powietrze nosem i wypuszczając ustami. Ćwiczenie oddechowe powtórzcie 3x.

Odprężcie się chwilę przy zabawie paluszkowej o rodzinie.  Dotykajcie każdy palec, zapamiętując przy okazji jego nazwę

     Ten paluszek to jest dziadziuś, (kciuk)
        a ten obok to babunia, (wskazujący)
        Ten paluszek to jest tatuś, (środkowy)
        a ten obok to mamunia. (serdeczny)
        A ten to dziecinka mała ……(tu pada imię dziecka – mały palec)
        I jest rodzinka cała (zamykamy rączkę dziecka w piąstkę).

 Przygotujcie teraz karton, ołówek i kredki,

Odrysujcie swoją dłoń i z każdego paluszka za pomocą kredek zróbcie postaci członków swojej rodziny wg wierszyka. Zapraszamy do zabawy.

Powtórzmy sobie teraz piosenkę o rodzinie:

https://www.youtube.com/watch?v=uS3PhHzIdBU

 1. Mamy dla Was zadanie budowlano kulinarne. Takiego jeszcze nie było.

1.Przygotujcie 7 pasków  z kartonu . Najdłuższy ma mieć 20 cm długości i 3 cm. szerokości.

2.Kazdy następny pasek ma mieć tą samą szerokość, ale musi być o 2 cm krótszy o poprzedniego. Zatem drugi  18 cm., trzeci 16 cm., czwarty 14 cm., piąty 12 cm., szósty 10 cm, siódmy 8 cm. długości

Wyobraźcie sobie ,że dzisiaj wykonamy tort dla naszych rodziców. Te paski papieru będą ciastem biszkoptowym, które będziemy układać  jedno na drugim, od najdłuższego do najkrótszego. Możecie pokolorować je np. na żółto, czy kremowo.

Pomiędzy warstwy naszego ciasta biszkoptowego będziecie wkładać różne owoce, które możecie np. wycinać z papieru kolorowego, albo ze starych gazet, czasami w gazetkach reklamowych są zdjęcia owoców. Szukajcie jeszcze własnych rozwiązań plastycznych. Możecie robić kulki z bibuły kolorowej, itp. Tort możecie ułożyć na, ale żeby był dłużej niż chwilę możecie wszystko po kolei przyklejać do dużego kartonu. I koniecznie róbcie zdjęcia.

Na pewno torty już gotowe.  Są wysokie jak piramidy?  Jak tak, to teraz już pora na zabawy na wolnym powietrzu. Zapraszamy do wyjścia na dwór.

III. wybierzcie teraz z waszej teczki z plastycznymi kartami pracy te , z których możecie zrobić laurki dla mamy i  taty.

Przy okazji możecie podśpiewywać piosenkę o „Wesołej rodzince”

Pamiętajcie o tym, że wspólnie możecie przygotować jakąś pyszną kolację

Pozdrawiamy: pani Ula, Bożenka i Renatka

20 maja/środa /2020

Witamy wszystkie nasze dzieciaczki z grup pięciolatków. Już środa kochani, kolejny dzień tygodnia, a nam nadal chodzą po głowie różne zajęcia dotyczące tematu rodziny, najważniejszej komórki społecznej – czyli najważniejszego miejsca dla rozwoju każdego dziecka.

Zapraszamy więc dzisiaj na zajęcia o rodzinie

I. 1.Rozwiązanie zagadki B. Szelągowskiej Rodzina, rodzic mówi zagadkę i prosi dziecko o podanie rozwiązania

. Razem mieszkamy: ja, mama, tata.

Mam młodszą siostrę, starszego brata…

pamięta o urodzinach, bo taka właśnie jest ma… (rodzina

2.Oglądanie zdjęć i albumów rodzinnych ..Dziecko pokazuje , omawia miejsca i sytuacje, w których zostały one zrobione. Podają imiona swoich bliskich. Mówią, kto wchodzi w skład ich najbliższej rodziny.

3.Słuchanie opowiadania E. Stadmüller

Odświętnie ubrani rodzice siedzieli cichutko na widowni, czekając na przedstawienie. Tymczasem za kulisami (czyli za szafą) trwały gorączkowe przygotowania do występu.– Proszę pani – alarmował słoń – odpadła mi trąba!– Przywiąże mi pani ogonek? – przymilała się małpka.– Oko mi się odkleja! – denerwowała się żabka. Gdy wszyscy wreszcie byli gotowi, odezwał się gong (czyli uderzenie w patelnię) i na scenę wyskoczyła mama kangurzyca (czyli Magda w brązowym dresie z doszytą na brzuchu wielką kieszenią).– Mama kangurzyca każdego zachwyca – recytował Bartek, wskazując na Magdę. – Ma na brzuchu kie-szeń, w niej kangurka niesie – i Magda – hop – wyciągnęła z kieszeni małe, pluszowe kangurzątko. Zaraz za kangurzycą na scenie pojawiły się dwa słonie – duży (Oskar) i mały (Ada).– A mój tatuś ukochany z drzewa zrywa mi banany – chwaliła się Ada, wachlując się wielkimi szarymi uszami z tekturowych talerzyków. – Jedz córeczko moja miła, żebyś szybko mi przytyła – mówił Oskar, dyskretnie przytrzymując trąbę z rury do odkurzacza. Po słoniach występowały, małpki, żabki, kotki i niedźwiadki. Wszyscy czworonożni rodzice czule przemawiali do swych dzieci, a one chwaliły się swoimi rodzicami. Na koniec Olek, wystrojony w białą koszulę i granatową muchę, wyrecytował: Czy dziecko jest tycie, czy też waży tonę, czy ma długie uszy, czy krótki ogonek, czy ma futro gładkie, w prążki czy też w łaty, ma cieplutki kącik w sercu swego taty. Czy fruwa, czy pływa, czy też pełzać musi, to jest najpiękniejsze dla swojej mamusi. Więc dzisiaj wszyściutkie na świecie dzieciaki ślą swoim rodzicom słodziutkie buziaki. W tym momencie wszyscy razem wyskakiwali na scenę, żeby posłać całuska, ukłonić się, a następnie paść w objęcia widowni.

Kolejnym punktem programu był słodki poczęstunek, po którym rozpoczął się konkurs tańca z rodzicami. Wygrała Dominika ze swym tatą, bo rzeczywiście byli najbardziej zgraną i zwariowaną parą. – Musimy poćwiczyć – przekonywał mamę Olek w drodze do domu. Za rok to my wygramy, a jak nie my, to na pewno Ada z tatą.

.•Rodzic zadaje pytania:–

 Co się działo podczas spotkania rodziców w przedszkolu?  

Jakie postacie występowały w tym przedstawieniu?

Jaką niespodziankę moglibyśmy przygotować na Święto Rodziny?

Kto wchodzi w skład twojej rodziny?

 Co lubisz robić z mamą?

 Co lubisz robić z tatą?

4.Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza B. Szelągowskiej Moja rodzina. Rodzic. prezentuje wiersz. Powtarza treść wiersza powtórnie, a dziecko  powtarza fragment tekstu:

 Ta, to, ti, ta, ti, tom!  Kocham ciebie i nasz dom.

Piękny uśmiech, dobre serce;

wszystko umie zrobić sama.

Kocha mnie najbardziej w świecie.

To jest właśnie moja mama!

Ta, to, ti, ta, ti, tom !Kocham ciebie i nasz dom.

Zawsze chętnie mi pomagasz, kiedy jesteś obok, tato.

Z Tobą czuję się bezpiecznie. Kocham Ciebie właśnie za to!

Ta, to, ti, ta, ti, tom! Kocham ciebie i nasz dom.

 

Dom to miejsce wyjątkowe.

Może być na końcu świata!

Najważniejsza jest rodzina, czyli mama, ja i tata!

Ta, to, ti, ta, ti, tom! Kocham mamę, tatę, dom.

5.Słuchanie piosenek  o rodzinie(w załączniku)

https://www.youtube.com/watch?v=OpRTsApxNX0

https://www.youtube.com/watch?v=zC9jbgmeoLc

 1. karty pracy do wyboru tematycznie związanych z rodziną

 słonecznie   pozdrawiamy: panie Ula , Bożenka  i Renata

19 MAJA  wtorek/2020

I. Minął poniedziałek, pora na wtorek kochane „Słoneczka” i ”Pszczółki”.  Witajcie. Jak zwykle słonecznie Was pozdrawiamy. W każdym dniu możemy coś ciekawego porobić tak jak tata pewnej mojej przyjaciółki, z którą mieszkałam w jednej wiosce i w dodatku byłam jej najbliższą sąsiadką. Pani Bożenka też miała taką koleżankę , ale mieszkała zupełnie w innym miejscu niż ja. Moja przyjaciółka miała na imię Ania, a pani Bożenki Jola. Tatusiowie naszych przyjaciółek mieli zawsze bardzo dużo pracy wiosną i latem na polu oraz na łące. Łąka jest miejscem , w którym rośnie trawa oraz dużo ziół . Kiedy trawa urośnie , należy ja skosić a następnie wysuszyć. Wysuszona trawa nazywa się  siano i służy jako karma na zimę dla zwierząt domowych.

Posłuchajcie piosenki , przypominając sobie przy okazji dni tygodnia i zapoznajcie się z pracą taty Ani, związaną z sianokosami.

https://www.youtube.com/watch?v=eyXUmg5UdSs

Odpowiedzcie na pytania: jakie czynności wykonywał tata w kolejne dni tygodnia. Postarajcie się zapamiętać , aby móc później też odpowiedzieć na pytanie tkz. „wyrywkowe” np. a co tata robił np. w środę

Włączcie sobie jeszcze raz tę piosenkę i spróbujcie naśladować  wszystkie czynności , które wykonywał tata.

II. Porozmawiajmy teraz o Waszych tatusiach.

Jak tata ma na imię?

Powiedzcie jak tata wygląda

 Co najbardziej lubi robić?

 Co najbardziej mu smakuje?

 Jaką wykonuje pracę?

Jak ważny jest w życiu rodziny?

Posłuchajcie teraz wypowiedzi kolegów przedszkolaków z innego przedszkola

https://www.youtube.com/watch?v=b0hw3rmeyKA

Zróbcie teraz obrazek dla swojego taty w formie laurki, aby wyrazić mu swoją miłość. Może to być kwiatowa laurka, albo obrazek Waszej rodziny z tatą na czele lub też Wasz dom z ogrodem

Podpiszcie  koniecznie  „ Dla taty”|

I jeszcze piosenka  o tacie:

https://www.youtube.com/watch?v=HEGtDYhbhJg

 A teraz już pora na zabawy na wolnym powietrzu Zapraszamy

III. Zadanie na popołudnie:

Kto ma klocki , niech zbuduje piękny dom dla swojej rodziny. Jeśli nie macie klocków, zróbcie wycinankę. Przygotujcie  z papieru kwadraty, prostokąty, trójkąty , koła i spróbujcie ułożyć z nich dom a obok domu np. auto. Przyklejcie następnie wykonane przedmioty do kartonu.

Przy wieczornej herbatce powspominajcie przygody Taty z Jego dzieciństwa

Miłego dnia i dobrych wspólnych przeżyć, życzą Wam Panie Ula i Bożenka. Pozdrowienia od pani Renatki. Do środy. Pa, pa, pa… Pozdrowienia  także dla Rodziców.

18 maja 2020 r. (poniedziałek)

Serdecznie Was witamy kochane „Słoneczka” i „Pszczółki”, myśląc że po sobocie i niedzieli znowu z radością się spotykamy. Rozpoczynamy tydzień , którego tematyka poświęcona będzie rodzinie. Będziemy rozmawiać o Waszych rodzicach, o Was, oczywiście pojawia się także upominki dla mamy z racji nadchodzącego Dnia Matki, w dniu 26 maja.

I.Na początek trochę ruchu dla dorosłych i maluchów:

https://www.youtube.com/watch?v=FZ3pj_ZkldQ

A teraz ćwiczenia dla umysłu. Odgadnijcie zagadki, a dowiecie się o czym będą dzisiejsze zajęcia.

Zagadka mama

Kto nas kocha tak jak nikt
i ochrania całym sercem?
I do kogo można przyjść
z każdym smutkiem jak najprędzej?

Zagadka mama

To „m” litera, to „a” litera.
Te dwie litery wyraz zawiera.
Słowo serdeczne, odgadniesz sama.
To jest na pewno słowo … .

Zagadka mama

Jest jedna
i zawsze kochana,
swoje święto obchodzi
26 maja.

 1. Dzisiejsze zajęcia rozpocznie zabawa „ dokończ zdanie”, która będzie polegała na tym, iż mama, czy osoba opiekująca się Wami wypowiada zdanie , które wy kończycie , kreując jednocześnie portret mamy, który w dalszej części  zajęć narysujecie wg swoich odpowiedzi .np.:
 2. Twoja mama ma na imię:…………
 3. Mama ma…………… włosy( określ kolor, długość)
 4. Oczy mamy maja kolor………….
 5. Swoje uszy , mama zdobi…………( wymień rodzaj ozdoby , lub powiedz, że ich nie nosi )
 6. Na szyję często zakłada………………………………………………..
 7. Moja mama lubi ubierać się w…………………………………………
 8. Lubi nosić buty …………………………………..( np. sportowe, na obcasie, baleriny, itp).

Kochane dzieciaczki, jeśli odpowiedziałyście na wszystkie pytania , to znaczy że dobrze znacie swoje mamy. Weźcie teraz karton – najlepiej A 4 oraz kredki i spróbujcie narysować portret Mamy, uwzględniając całą jej postać oraz wszystkie odpowiedzi, które przed chwilą udzielałyście, odpowiadając na pytania .Zatem zaczynamy – mama może nam przypominać od czasu do czasu pytania . Zaplanujcie płaszczyznę kartonu tak , aby zmieściła się na nim cała postać i tak żeby nie została Wam na nim zbędna przestrzeń. Postajcie się  wykona portret dokładnie. Na końcu spróbujcie samodzielnie napisać wyraz  MAMA, dodając imię mamy. Możecie poprosić o pomoc w pisaniu trudniejszego imienia.

Portrety gotowe. Wspaniale. Teraz obejrzyjcie krótki film o tym co inne przedszkolaki opowiadają o swoich mamach. Zapraszamy.

https://www.youtube.com/watch?v=i_SsU0XKCis

Przez chwile zastanówcie się i powiedzcie za co Wy kochacie swoje mamy? Co wasze Mamy potrafią robić najlepiej.

Posłuchajcie teraz piosenki o mamie.

https://www.youtube.com/watch?v=TrgNO45oMME

Do tej piosenki będziemy wracać codziennie , aby nauczyć się jej na pamięć.

Dzisiaj nauczcie się refrenu. Jeśli chcecie możecie nagrywać filmiki , na których śpiewacie te piosenkę.

 Teraz kochane dzieciaczki odpowiednio ubierzcie się i wyjdźcie na świeże  powietrze. Pobawcie się  w ulubione zabawy pod opieka dorosłych.

III. Zapraszamy Was teraz do książeczek ,w których znajdują się odpowiednie zadania zgodne z naszym tematem. Spróbujcie je wykonać z pomocą  opiekunów.

Zaproście wieczorem swoich rodziców do oglądania fotografii z ich lat i dziecięcych oraz waszego wczesnego dzieciństwa

  Życzymy Wam udanego dnia i dobrej zabawy. Pani Ula i pani Bożenka. Pozdrowienia przesyła także pani Renata. Pa, pa,pa…

15 maja 2020/piątek

Witajcie kochane dzieciaczki. Dzisiaj już piątek, a my mamy dla Was jeszcze  kilka ciekawych propozycji, które zakończą nasz tydzień o zwierzętach egzotycznych.

 1. Chcemy zapoznać Was z bardzo ciekawym zwierzęciem, nazwę którego pomoże Wam odkryć zagadka.

Posłuchajcie:

Malowany konik w paski

Jest zwierzęciem afrykańskim

Brawo! Tak to właśnie zebra.

Musimy się koniecznie o niej czegoś więcej dowiedzieć.

Posłuchajcie piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=uG0aRu5oX6M&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3l-e1Djep7KxJgLP-Sk9Cvrs1f75aGHOYyT7yZg4vGR2Z1EYOzaiB-j0g

Możecie podczas piosenki włączyć się do śpiewania refrenu.

Zapraszamy was jeszcze w podróż do Afryki gdzie możecie zobaczyć prawdziwe zebry i dowidzieć się o nich jeszcze więcej.  Zapraszamy na film.

https://www.youtube.com/watch?v=c-m4ropKOJU

Jesteśmy pewne, że już nie pomylicie zebry z żadnym innym zwierzęciem i będziecie mogły opowiadać o niej swoim kolegom, rodzeństwu a nawet rodzicom i dziadkom.

 1. A teraz zabawa plastyczna na podstawie wiersza o zebrze. Musicie go bardzo dokładnie wysłuchać.

Hanna Niewiadomska

Zebra

Przyszła zebra do malarza.
– Moja barwa mnie przeraża!
Dłużej już tak być nie może,
Ktoś zapomniał o kolorze!

Chociaż jestem jeszcze mała,
Nie chcę być wciąż czarno-biała.
Wizerunek zmienić muszę,
W czarnych pasach już się duszę

Chcę mieć smugi kolorowe,
Tu niebieskie, tam różowe.
Mam być pięknie ubarwiona,
Jak papuga, nie jak wrona.

Grzywkę proszę na czerwono,
A kopytka na zielono.
Zaś ogonek, choć cieniutki,
W kolorowe chcę mieć nutki.

Odpowiedzcie teraz na kilka pytań. Wierzymy, że wam się uda bo na pewno uważnie słuchałyście tego wiersza:

 1. Na jakie kolory zebra chciała pomalować swoje paski?
 2. Czy chciała mieć niebieską grzywę? Jeśli nie to jaką?
 3. Czy zebra chciała mieć zielone kopytka?
 4. Co zebra chciała mieć na swoim ogonku?

Spełnijcie teraz marzenie zebry i pokolorujcie ją tak jak chciała. Poproście rodziców o pomoc w wydrukowaniu karty pracy z zebrą.

Zaczynamy!

Koniecznie umieśćcie swoje obrazki na stronie naszego przedszkola.

https://scontent.fwaw7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/96828044_1619237631578730_6041215524409442304_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=WTCuZU9LnfYAX8LI3cM&_nc_ht=scontent.fwaw7-1.fna&oh=8e28dcb234f72aadd39808ca7cc32805&oe=5EE3985B&dl=1

 • Zapraszamy was teraz na spacer z rodzicami/opiekunami, a kiedy z niego wrócicie czeka was niespodzianka. Proponujemy Wam upieczenie bardzo łatwego i pysznego ciasta które nazywa się ZEBRA.

Zdradzamy Wam tajemniczy przepis na to niezwykłe ciasto!

Składniki:

 • 5 jaj
 • 1,5 szklanki cukru
 • 2,5 szklanki mąki pszennej
 • 1 szklanka oleju
 • 1 szklanka wody lub wody gazowanej lub innego napoju gazowanego jak np. fanta
 • 3 łyżki mąki pszennej
 • 3 łyżki kakao
 • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Sposób przygotowania:

 1. Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Dalej ubijając dodać stopniowo cukier. Na końcu dodać po jednym żółtku.
 2. Zmniejszyć obroty miksera i dodać stopniowo 2,5 szklanki mąki wymieszanej z proszkiem do pieczenia. Dalej ubijając dodawać na przemian olej i wodę.
 3. Ciasto podzielić na dwie części. Do jednej dodać 3 łyżki kakao, a do drugiej 3 łyżki mąki.
 4. Tortownicę o średnicy 26cm wysmarować masłem lub margaryną i posypać bułką tartą. Wlewać na środek tortownicy ciasto ciemne na przemian z jasnym (lub nakładać, na przemian, po parę łyżek ciemnego i jasnego ciasta). Piec w nagrzanym piekarniku ok. 60 minut w temperaturze 180°C, do suchego patyczka.

Uwaga: 1 szklanka= 250ml.

Czas przygotowywania – około 30 minut

Czas pieczenia – około 60 minut

Liczba porcji – około 16

Trudność – łatwe

Koszt – niski

Efekt końcowy wygląda jak prawdziwa zebra.

Życzymy udanej zabawy i oczywiście smacznego!  Nie zapomnijcie pochwalić się waszym ciastem na stronie przedszkola. Jak zwykle cieplutko pozdrawia Was: pani Ula, Renata i Bożenka. J

 

Czwartek 14 maja /2020

Witajcie ponowne nasze kochane Słoneczka i Pszczółki.

Jak się miewają Wasze żyrafy? Czy przypadkiem nie brakuje im do towarzystwa innych zwierząt zamieszkujących  najcieplejsze rejony świata?

 1. Jest wiele zwierząt chętnych do wspólnych zabaw i przyjaźni…, weźmy na przykład takiego słonia. Ciekawe zwierzę zarówno z wyglądu ,jak i stylu życia. Chcemy Was dzisiaj z nim zapoznać. Oto On:

https://www.youtube.com/watch?v=aFBiLlG72yg

Dziękujemy Wam za uwagę. Teraz już wiecie, że słonie mogą być dobrymi przyjaciółmi . Dowiedziałyście się także o ich charakterystycznych cechach.

Wstańcie na chwilę i spróbujcie chodzić jak słonie, ryczeć tak jak one i fikać nogami jak słonie, leżąc na plecach. Udajcie, że jesteście wielkie i ciężkie.

 1. Pomyślałyśmy, że słoniowa przyjaźń może być imponująca i przypomniała nam się super piosenka o czterech kochających się słoniach. Posłuchajcie:

https://www.youtube.com/watch?v=6-LrJfXpKV4

Śpiewajcie za każdym razem refren piosenki. Pod koniec jej śpiewania , będziecie go znać już na pamięć. Zobaczycie , jak szybko jesteście w stanie uczyć się na pamięć.

Postarajcie się zapamiętać :

Jakie słonie miały przygody?

 Jak sobie pomagały?

 Jak zakończyły się ich przygody?

Koniecznie narysujcie czterech przyjaciół słoni. Czy pamiętacie jakie kolory miały kokardki umieszczone na słoniowych ogonkach.

Koniecznie pokażcie swoje obrazki na stronie przedszkola.

 Mamy też pomysł na wykonanie słonia z papieru, ale to już na popołudniowe zabawy.

Teraz czas na pobyt na świeżym powietrzu.

 • Witajcie ponownie. Myślimy, że nadal macie mnóstwo energii do działania.

Proponujemy spotkanie z literaturą i przypomnienie sobie wiersza o Słoniu Trąbalskim

https://www.youtube.com/watch?v=ThwoAnE8ikA

1.Opiszcie jak wyglądał słoń

 1. Jaką miał rodzinę
 2. O czym zapomniał
 3. Jaką dostał receptę na niezapominanie

 5.Czy Wam zdarzyło się kiedyś o czymś zapomnieć? Może rodzicom? Poopowiadajcie sobie o tym.

Pamiętacie jak ja opowiadałam Wam o tym, kiedy byłam u koleżanki Wioli i zapomniałam przyjść do domu na 15.00? Trochę bolało mnie to zapomnienie, ale wyjaśniłam Wam wtedy, że kary  dawniej stosowane wobec dzieci nie były dobre. Dziś wiemy, że nikt nikogo nie może uderzyć

A teraz niech każdy z Was zrobi  Słonia Trąbalskiego, korzystając z podpowiedzi

http://www.zabawydladzieci.com.pl/slon/

Miłej zabawy. Jak zwykle przesyłamy ciepłe pozdrowienia.

 Pani Ula, Bożenka i Renatka

Środa 13 maja /2020

Kochani jesteście tu, czy może nadal zwiedzacie różne kontynenty i tropicie ślady ich zwierzęcych mieszkańców?

Czy znalazłyście żyrafę? Czy tak samo wyglądała jak ta?

https://www.youtube.com/watch?v=xPlvziEWzn4

Ten filmik na pewno pozwolił Wam nie tylko zobaczyć żyrafę , ale także dowiedzieć się trochę o jej sposobie życia. Żeby teraz wszystkie te  wiadomości ułożyły się w Waszej pamięci posłuchajcie wiersza

 O żyrafie

Siedzi żyrafa i łez nie kryje,
płacze, że ma za długą szyję,
a ma do tego powody,
bo wiecie ile wody

zużyje ona do mycia
tej szyi do końca życia?
Do tego przeziębiona
bez przerw przez nią jest ona.

Choć zimno często na dworze,
szalika kupić nie może,
potrzeba ze cztery metry,
to włóczka na trzy swetry.

Wzrostu ma trzy trzydzieści
i w żadnych drzwiach się nie mieści,
musi się ciągle schylać,
jakby garbata była.

Nikt nie wie tego w ZOO,
ze plecy ją przez to bolą.
Każdy chce przy żyrafie
mieć ładną fotografię,

więc ją próbują pocieszać,
by się zaczęła uśmiechać.
Lecz jak tu pomóc żyrafie?
Ja tego nie potrafię.

Może wy pomysł macie,
żyrafie pomóc zdołacie,
Proszę was w jej imieniu,
pomóżcie żyrafie w zmartwieniu.

 

Spróbujcie  sprawdzić czy żyrafa zmieściłaby się w Waszym domu.

Możecie zmierzyć wysokość swoich drzwi wejściowych, wysokość pomieszczenia, używając tkz. metrówki, albo centymetra krawieckiego. Mamo, tato Szukamy przyborów i mierzymy.

Przy okazji możecie też zmierzyć wzrost swoich dzieci, aby się przekonać czy urosły.

Czy macie pomysł jak pomóc żyrafie być szczęśliwą?

Pamiętacie gdzie jest jej naturalne środowisko?

 1. Pobawmy się teraz przy muzyce , wykonując ćwiczenia ruchowe.
 2. https://www.youtube.com/watch?v=S5TFdKc6TB4/

My się z paniami nieźle wyginamy, a u Was jest czad ? Możecie nagrać filmik ze swoich zabaw i przesłać na stronę przedszkola :

Teraz chcemy nauczyć was jak wykonać  żyrafę z rolki po papierze i spinaczy do bielizny (takich klasycznych),najlepiej drewnianych. Jeśli macie plastikowe  to też jest ok.

Przygotujcie rolkę po papierze toaletowym i siedem spinaczy do bielizny, farby (żółtą  i brązową) lub kolorowy papier( żółty i brązowy) Może przydać wam się flamaster wodoodporny i klej  oraz nożyczki

 1.Rolkę po papierze oklejcie żółtym papierem lub jak wolicie pomalujcie na żółto

2.Naklejcie lub  namalujcie brązowe łatki

3.Od dołu rolki przypnijcie w równych odstępach spinacze . Wasza żyrafa ma już nogi i tułów.

4.W górnej części rolki przypnijcie 2 spinacze, jeden na drugim pionowo . Ten drugi nieco obróć , wpinając go w rozwidlenie pierwszego– to szyja żyrafy

5.Ostatni spinacz ukośnie przypnijcie  do szyi w jej górnej części, kierując go lekko w dół  – to mordka żyrafy

6.Na drewnianych spinaczach flamastrem możecie zaznaczyć kopytka , oczy,

7.Nie zapomnijcie o ogonku. Może być papierowy lub z włóczki

Możecie podejrzeć

file:///C:/Users/ZNP/Desktop/350-zyrafa.htm

Udanych konstrukcji

III. Teraz już pora na spacer lub zabawy na wolnym powietrzu

Po południu:

Nie zapomnijcie o kartach pracy . Pracujcie wg instrukcji, które przeczytają i wyjaśnią wam dorośli. Tematyka dotyczy tej przez nas omawianej.

Na zakończenie i rozluźnienie umysłu piosenka o…

https://www.youtube.com/watch?v=XfU8Ysh0k1Y

Pozdrowienia od pani Uli, Bożenki i Renaty

 

12 maja 2020 r. ( wtorek)

Witajcie mamy nadzieję że podobała wam się wczorajsza podróż po kontynentach i poznawanie różnych zwierząt żyjących na nich. Dzisiaj przeniesiemy się w świat kotów. Nasz temat to Koty małe i duże.Zaczynamy ☺ 

1. Zabawa Koty dzieci zamieniają się w koty i poruszają na czworakach, gdy usłyszą hasło Koty czas na drzemkę dzieci udają że śpią, na hasło Koty, czas na psoty ! prowadza kocie zabawy.
2. Kocia rodzina – szukamy w książkach , albumach , gazetach zdjęć przedstawiających zwierzęta z rodziny kotowatych ( kot domowy, gepard, puma, czarny jaguar, lew, tygrys, ryś )Wspólnie z rodzicami opisują wygląd poszczególnych zwierząt , wskazują cechy wspólne oraz różnice w wyglądzie. Rodzice czytają krótkie informacje na temat tych gatunków : gdzie występują na wolności, czym się żywią oraz inne ciekawostki na temat kotów, np. Gepard żyje głównie w Afryce, jest najszybszym zwierzęciem lądowym. Lew kiedyś zasiedlał niemal wszystkie kontynenty, dziś żyje głównie w Afryce, a nieliczne osobniki tez w Indiach. Jest największym drapieżnym kotem.
3 Praca plastyczno  – techniczna Mój kot ; bierzemy talerzyk papierowy , nożyczki, kolorowe kartki, klej , flamastry, włóczkę lub sznurek. dzieci maja za zadanie zaprojektować wybranego przez siebie kota.
4. Wspólne sprzątanie – oraz prezentacja prac ( mamy nadzieję że zobaczymy zdjęcia waszych prac )
5.Ćwiczenia grafomotoryczne Włóczka dla kota – na środku kartki bloku  rysujemy kropkę . Następnie, nie odrywając pisaka od papieru, prowadzą linę spiralną w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
6. Ćwiczenia rozwijające małą motorykę Zabawki dla kotów – nawijamy włóczkę na wycięty z kartonu kwadrat.
7. Teraz zapraszamy was do obejrzenia filmu o kotach
pobawcie się razem z rodzicami lub z rodzeństwem w zabawę Uciekaj myszko do dziury , przykład zabawy macie w filmie.
Życzymy wam udanej pracy , zaprojektowania ślicznych kotów , czekamy na zdjęcia 😉 ( a może prześlecie mam zdjęcia waszych domowych kotków i napiszecie jak się z nimi bawicie)
Dla chętnych dzieci które maja karty pracy proponujemy wykonanie ćwiczenia KP4 ( ćw 1, s.18 – 29)- utrwalenie liter i cyfr, doskonalenie umiejętności liczenia , rozwijanie sprawności wzrokowej.
Wasze  panie Renata, Ula, Bożenka

11 maja 2020 r. Zwierzęta świata

Witajcie w tym tygodniu naszym tematem przewodnim będzie Zoo. Na pewno każdy z was był w ZOO, a jeżeli nie to i tak wiecie na pewno jakie zwierzęta możemy tam spotkać. Zapraszamy was teraz na wycieczkę , poznamy na niej zwierzęta świata. Gotowi więc ruszamy.:))

1. Poszukajcie w domu mapę świata na której zarysowane są kontury wszystkich kontynentów. Następnie spróbujcie poszukać w domu atlasu ze zwierzętami , jeśli nie ma to poszukajcie w internecie różnych zdjęć zwierząt z całego świata. Wspólnie z rodzicami spróbujcie odgadnąć na którym kontynencie możemy je spotkać żyjące na wolności np.
Afryka – słoń, żyrafa , zebra , wielbłąd jednogarbny, lew , hipopotam
Azja – słoń, panda, wielbłąd dwugarbny , tygrys, nosorożec
Australia – koala, kangur
Ameryka Południowa – jaguar, mrówkojad
Ameryka Północna – kojot
Antarktyda – pingwin
Arktyka – niedźwiedź polarny
2. Praca plastyczna Moje ulubione zwierzę. Z oglądanych wcześniej zwierząt wybieramy sobie jedno  które najbardziej nam się  podoba , rysujemy i kolorujemy ( mogą być kredki , farby , flamastry).
3. A teraz krótki film :
4. Piosenka Idziemy do Zoo
 Mamy nadzieja że podobała wam się podróż do zobaczenia jutro
wasze panie Renata, Ula , Bożenka

Piątek 8 maj

Temat tygodnia: Zwierzęta na wsi

 1. Zabawy konstrukcyjne.

Dzieci budują zagrody dla zwierząt i umieszczają w nich figurki zwierząt mieszkających na wsi. Określają wielkość zwierząt i ich zagród: małe zwierzęta – mniejsze zagrody, duże zwierzęta – duże zagrody. Itp.

 1. Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej” Nauka pływania”

Mały kaczorek Ptaś był najlepszym pływakiem na całym podwórku. Nawet kiedy spał, przez sen przebierał nóżkami jakby pływał w stawie. Nie musiał chodzić na basen ani brać lekcji pływania, bo gdy tylko wykluł się z jajka, od razu wskoczył do miski z wodą i zanurkował. Kaczorek myślał, że wszystkie zwierzęta są dobrymi pływakami: konie, psy, koty, krowy, świnie, króliki, a przede wszystkim kury. Pewnego dnia Ptaś ogłosił zawody pływackie w stawie nieopodal domu. Okazało się, że chętne do pływania były zwierzęta: pies Merduś, dwie kaczki bliźniaczki i żaba Kumcia. – Jak to? – zdziwił się kaczorek Ptaś. – A dlaczego nie przyszły świnki? – Świnki wolą kąpać swoje ryjki w korytku – wyjaśnił pies. – A konie i krowy? – One wolą brać prysznic na łące w czasie deszczu. – A króliki i koty? – dopytywał się Ptaś. – Uciekają na samą myśl o pływaniu w wodzie. – Całe szczęście, że jest chociaż kurczak – powiedział kaczorek, widząc stojącego nieopodal kurczaczka Pazurka. – Ale ja tylko przyszedłem popatrzeć… – szepnął kurczak. – Jak to? Nie chcesz zdobyć pierwszego miejsca w pływaniu? – zdziwił się Ptaś. – Chciałbym, ale… kurczaczki i kurki nie potrafią pływać. – Ja potrafię! – pisnęła żaba Kumcia, zakładając na głowę czepek kąpielowy. – Umiem pływać żabką, delfinem, kraulem i pieskiem – pochwaliła się. – Pieskiem to pływam ja! – oburzył się Merduś. Kaczorek Ptaś nie mógł uwierzyć, że kurczaki nie znają się na pływaniu. – Zaraz cię nauczę – powiedział i pokazał Pazurkowi, jak przebierać nóżkami i jak machać skrzydełkami. – A teraz wskakuj do stawu i pamiętaj, dziób unoś nad wodą! – Mama mi mówiła, żebym nigdy nie wchodził sam do wody – powiedział kurczaczek. – Eee tam, przecież nie jesteś tu sam, zobacz, ilu nas jest. – Ale ja się boję… – Nie bądź tchórzem. – Dajmy mu spokój – powiedział pies. – Ma prawo się bać. – Merduś ma rację – powiedziała żaba Kumcia. – Niech kurczak stoi i patrzy. – Wszystkie ptaki to superpływaki! – stwierdził rozgniewany kaczorek i chciał wepchnąć kurczaczka na siłę do wody. Na szczęście w pobliżu przechadzała się pani Gęś i w porę zauważyła niebezpieczeństwo. Osłoniła kurczaczka swoim białym skrzydłem i powiedziała: – Nie można nikogo do niczego zmuszać ani wpychać na siłę do wody. Pazurek mógłby się utopić! Rozumiesz, że to niebezpieczne? – Tak… – Czy ty, Ptasiu, umiesz latać tak wysoko jak orły? – Nie… – A gdyby orzeł chciał cię zepchnąć z wysokiej skały, żeby sprawdzić, czy umiesz latać, to jak byś się czuł? – Bałbym się. – No widzisz. Jedni potrafią świetnie pływać, inni latać, ale nikt nie umie wszystkiego. – Przepraszam – szepnął zawstydzony Ptaś. – Brawo. To jest właśnie to, czego warto nauczyć wszystkich: słowa przepraszam.

 1. Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania i ilustracji w książce. Rodzic zadaje pytania: − Jakie zwierzę ogłosiło zawody pływackie?

 − Dlaczego nie wszystkie zwierzęta chciały brać w nich udział?

− Kogo kaczorek Ptaś chciał nauczyć pływać?

− Jak oceniacie zachowanie kaczorka?

− Co powiedziała pani Gęś, osłaniając kurczaczka?

 − Co to znaczy, że nikt nie może nikogo do niczego zmuszać?

 1. Bajka dla dzieci o zwierzętach mieszkających na wsi. Rozmowa kierowana na podstawie bajki.

https://www.youtube.com/watch?v=hyPhZrWjbGA

 1. Próby rozpoznawania zwierząt wiejskich ze słuchu.

( w załączniku plik mp3)

 1. Zabawy ruchowe z elementami czworakowania, podskoku, rzutu do celu piłką.

Zabawa tematyczna „Wyścigi koni”

Dzieci, inscenizują ruchem opowiadanie

Rozpoczyna się wyścig,

stoją w miejscu,

konie stoją w boksach.,

przebierają nogami, drepczą,

Start! Konie ruszyły.

biegną truchtem,

Przeskakują kałużę.

podskakują,

Nabierają pędu.

szybko przebierają nogami,

 Przebiegają po grząskim gruncie.

biegną, wysoko podnosząc kolana,

Dobiegają do mety.

 zwalniają bieg aż do zatrzymania się, parskają.

 1. Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza B. Szelągowskiej „Marsz dla wiosny”

Idzie gąska po podwórku.

Za nią gąski – jak po sznurku.

 Idą zgodnie i gęgają, za swą mamą powtarzają.

 – Gę, gę, gę, ga, ga, ga! Kto melodię taką zna?

Mama gąska zagęgała, bo przywitać wiosnę chciała.

 Małe gąski też gęgały, wiosnę także witać chciały.

– Gę, gę, gę, ga, ga, ga! Kto melodię taką zna?

 Nagle kogut ścieżką wąską przybiegł za ostatnią gąską.

Gęgać nie potrafi wcale, za to pieje doskonale!

 – Gę, gę, gę, ga, ga, ga! Kto melodię taką zna?

 Nawet kotka, choć ciut głucha, też muzyków chce posłuchać.

 – Gę, gę, gę, ga, ga, ga! Kto melodię taką zna

 1. Nauka i Zabawy przy piosence .

https://www.youtube.com/watch?v=LEYDpARDQMw&t=24s

Próby samodzielnego śpiewania refrenu przez dzieci, zwrócenie uwagi na poprawną artykulację.

 1. Praca plastyczna „ Zwierzęta na wsi” – techniką dowolną.

Zachęcamy do stworzenia pracy plastycznej oraz technicznej tj. ulepienia z plasteliny bądź masy solnej itp.

 1. Zachęcamy rodziców do przeczytania dzieciom bajek o zwierzętach mieszkających na wsi :

„Brzydkie kaczątko”

„Trzy świnki”

„Kaczka dziwaczka”

Pozdrawiamy serdecznie Pani Bożena Ula i Renata

 

07 maja 2020 r czwartek

Dzień dobry w czwartkowy poranek. Myślimy, że wstały już nawet największe śpiochy, by móc przywitać kolejny majowy dzień. Zauważyliście jak po majowym deszczu pięknieje świat? Tyle zieleni, kolorowych kwiatów i jak pięknie pachną bzy… .

Ponieważ na dworze jest jeszcze dość mokro, zostańmy jeszcze chwile w domu i zróbmy coś, co nie pozwoli nam się nudzić. Ciekawe jesteśmy co słychać na waszych farmach, które zakładałyście wczoraj. Przypomnijmy sobie piosenkę pt. „Na podwórku koło bramy”

https://www.youtube.com/watch?v=vFf1UYE_gRU

O……, super, udało nam się już zaśpiewać. Brawo

Zanim przystąpimy do zajęć, proponujemy zabawę ruchową, która pomoże nam w dalszym działaniu. Pobawimy się dzisiaj w lustro. Potrzebne nam będą do tego przybory, np. 2 szaliki, albo chustki , mogą też być wstążki. W przedszkolu  użylibyśmy szarf. Osoba dorosła wykonuje ćwiczenia z szarfą, dzieciaczki zaś odtwarzają je idealnie tak samo, stojąc twarzą do niej. Oto przykładowe ćwiczenia( wy możecie dodawać ich tyle, ile pomysłów przyjdzie Wam do głowy).

1.Stańcie na przeciw siebie w postawie zasadniczej, szarfę trzymamy oburącz przed sobą, ręce wyprostowane, oddychamy nosem, wypuszczamy powietrze ustami. Powtarzamy 3 x

 1. Unosimy szarfę oburącz do góry( ręce wyprostowane),wykonujemy skłon w lewą stronę i praw na przemian 4x.
 2. Szarfa na wysokości piersi, wykonujemy skręty w lewo i w prawo na przemian 8x
 3. Szarfa na wysokości głowy, spróbujcie teraz unieść szarfę na wyprostowanych rękach nad głowę, a następnie przenieść ja za głowę. Ćwiczenie powtarzamy 4 x.
 4. Kładziemy szarfę przed stopami. Wykonujemy przeskok w przód i w tył. Powtórzcie 5 x
 5. Zróbcie jeszcze kilka ćwiczeń w pozycji leżącej z użyciem szarfy (pomysły zostawiam dla Was).
 6. Rozluźnijcie teraz swoje mięśnie w gestach swobodnego potrząsania rękami, nogami i usiądźcie po turecku.
 7. Zapraszamy Was na film pt.” Jak pies z kotem”

 https://www.youtube.com/watch?v=Xek1kjdpavc

Spróbujcie razem z mamą , czy rodzeństwem zastanowić się czy pies i kot mogą żyć w przyjaźni. Czy znacie takie przykłady z własnych obserwacji, lub tkz. własnego podwórka.

Dzisiaj zabawimy się także w poetów i pisarzy. Ułóżcie wiersz o kocie albo psie. Jeśli macie ochotę napisać utwór o innym zwierzątku z gospodarstwa domowego ,to oczywiście zapraszamy. Byłoby wspaniale, żeby wasze wiersze znalazły się na stronie przedszkola

Mamy też jeszcze inny pomysł. Możecie wykonać własną książeczkę rysunkową lub słowno rysunkową o swoim ulubionym domowym zwierzątku. Wybór jak zwykle należy do Was.

A teraz już pora na spacer, nawet pod parasolem. Sprawdźcie przy okazji ,czy wasze zwierzaki mają jedzenie i picie.

III. Dzisiaj jeszcze usprawnimy nasze dłonie, nadgarstki i palce w ćwiczeniu rysunkowym oraz wyobraźnię przestrzenną. Będziecie potrzebować kartonu i ołówka, albo flamastra, czy kredki. Rysujcie równo z  recytowanym bardzo powoli wierszem:

Kółko małe w górze kartki

A w nim czarne kropki dwie

Między nimi trochę niżej

Duża kropka.

Pod nią przyczepione laski dwie

Jedna odwrócona w lewo

Druga w prawo, to się wie.

Od tej kropki po trzy kreski

Umieść w kole raz dwa trzy

Trzy na lewą patrzą stronę

I na prawą patrzą trzy.

Zaś na górze tego koła

Trójkąciki małe dwa

I już główkę masz zwierzątka

Możesz wołać: kci, kci,kcia

Sam dorysuj, co brakuje

A ja Ci pogratuluję.

 

Pokażcie nam swoje obrazki

 

Na podwieczorek zróbcie sobie z rodzicami pyszny budyń z sokiem malinowym.

Życzmy Wam smacznego a wcześniej miłej zabawy .p. Ula , p. Renatka p. Bożenka

 

Środa 06 maja 2020 r.

Hej, hej. Jesteście  tam „ Słoneczka „ i „ Pszczółeczki”? Schowałyście się? To my Was teraz poszukamy. Pani Renatka szuka pod stołem, pani Bożenka szuka za drzwiami, a ja Pani Ula, szukam Was w waszych pokojach. Mam Was!!!!!! Znalazłam. Pobawmy się razem. Będzie nam weselej.

 1. Przygotujcie teraz kochani jakieś płaskie naczynie ( może to być taca lub płaski talerz). Podajcie je mamie czy tacie, zależy z kim teraz się bawicie. Osoba dorosła wkłada teraz do przygotowanego naczynia różne produkty pochodzenia zwierzęcego: masło , ser, śmietanę ,jogurt, mleko, wędlinę, pasztet (można wydzielić tyko próbki próbki tych produktów) . Dzieci przyglądają się co zostało położone. Teraz oczka dzieci zostaną zawiązane chustką, szalikiem, opaską, po to aby bez podglądania poznały po zapachu i smaku produkty i je nazwały. Koniecznie musi nastąpić zamiana, aby dorośli także mogli zgadywać. Jeśli już wszyscy się pobawili w zagadki smakowe, to teraz najwyższa pora na zagadki słuchowe .Dorośli naśladują odgłosy zwierząt, dzieci odgadują ich nazwy i obowiązkowa zamiana. Ruchu nie może zabraknąć i ty razem. Zagadki ruchowe też są ciekawe. Tym razem dzieci naśladują ruchem i gestem zwierzęta z gospodarstwa domowego, a dorośli odgadują ich nazwy. Pozwólcie dzieciaczki rodzicom  także pobawić się w zwierzęta i wy odgadnijcie kogo naśladują.

 Wczoraj słuchaliście znajomej Wam  piosenki o Donaldzie Farmerze. Możecie ja sobie zaśpiewać, wracając do wczoraj podanego linku. Dzisiaj mamy także piosenkę, która pomoże Wam utrwalić wiedzę o dzieciach zwierząt domowych, które nieco inaczej nazywają się niż osobniki dorosłe. Posłuchajcie i zapamiętajcie nazwy małych zwierzątek.

    https://www.youtube.com/watch?v=vFf1UYE_gRU

II. A teraz pora na zajęcie plastyczne: Dzisiaj nauczymy się robić zwierzątka z origami płaskiego. Będzie nam potrzebny kolorowy papier, albo biały karton, który później ozdobicie wg własnego uznania, kredki lub flamastry, i nożyczki. Każdy format papieru musi być kwadratem, z którego tworzyć będziecie trójkąty przez składanie kwadratu  w trójkąt. Pamiętacie jak składaliśmy serwetki do obiadu? Kwadraty musza być różnych rozmiarów, aby móc w odpowiednich proporcjach ująć poszczególne części ciała zwierzęcia. Zaproponujemy wam małą podpowiedź: Patrząc  przypomnicie sobie , taka techniką plastyczna już bawiliśmy się kiedyś w przedszkolu. Możecie zrobić dowolna ilość zwierzątek, budując w ten sposób farmę. Przeliczajcie zwierzęta, twórzcie rodziny zwierząt. Możecie je przyklejać na dużym formacie papieru, dorysowując podwórko, obórkę, itd. Możecie kontynuować zabawę przez kilka dni.

https://www.youtube.com/watch?v=5g1CVFx-Q7I

Kolejna część naszego wspólnego dnia to spacer. Jeśli macie hodowlę jakichkolwiek zwierząt domowych, to wspólnie z rodzicami nakarmcie je, poobserwujcie ich zachowanie. Możecie tez nagrać filmik ze swoim zwierzątkiem domowym na stronę przedszkola. Chętnie pooglądamy.

III. Wybierzcie z kart pracy takie, które związane są z naszym tematem dnia i wykonajcie je po wyjaśnieniu poleceń przez rodziców. 

życzymy Wam wspaniałego dnia z propozycjami naszych zabaw.

Podajemy Wam jeszcze link z którego możecie wydrukować kolorowanki zwierząt

https://mamotoja.pl/zwierzeta-kolorowanki-dla-dzieci,kolorowanki-artykul,7318,r1p1.html

Pani Ula, Bożenka i Renatka

 

 

 

Propozycje na wtorek 05 maja 2020 r.

Witajcie kochane Pszczółki i Słoneczka wczoraj mieliśmy temat  Stolica Polski mamy nadzieję że zapamiętaliście  jak nazywa się stolica Polski ?  No tak oczywiście Warszawa :)) , znacie również nasze Symbole Narodowe oraz jak wygląda Flaga Polski. 

Dzisiaj przechodzimy już do nieco innego tematu , a mianowicie ,,Na wsi ”. Dzisiaj dowiemy się jaki e zwierzęta żyją w gospodarstwie wiejskim , zaczynamy;
 
1.  Ćwiczenia oddechowe ,, Przenosimy karteczki ” Bierzemy rurkę plastikową i 6 papierków . Zasysamy powietrze przez rurkę i przenoszą papierki z jednego miejsca na drugie.
2. Burza mózgów ,, Zwierzęta mieszkające na wsi” Dzieci wymieniają nazwy zwierząt z wiejskiego podwórka , podają ich charakterystyczne cechy , opisują wygląd oraz znaczenie w życiu człowieka. 
3. Zabawa badawcza,, Co to jest ” – ustawiamy na stoliku maślankę, jogurt, sery ( żółty i biały ) , masło i mleko. Dzieci ( te które mogą ) próbują produktów. Opisują smaki. Wspólnie z rodzicami zastanawiają się nad pochodzeniem produktu. Rodzice uświadamiają dzieci , jaką te produkty mają wartość odżywczą ; zawierają wapń ( niezbędny do budowy kości i zębów ) , białko ( potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju ) oraz witaminy ( np. D  i z grupy B )
4. Dla chętnych wykonanie ćwiczenia w KP4 ( ćw. 1, s.18 )- rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej poprzez łączenie w pary takich samych krów, liczenie par i rysowanie takiej samej liczby kresek. Również dla chętnych wykonanie owieczki z KA ( K. 24 ) , dzieci wypychają szablon i składają według wzoru . Następnie owijają składankę kawałkami włóczki.
5. Obejrzenie filmu Zwierzęta w gospodarstwie rolnym 
oraz wysłuchania i śpiwey piosenki Stary Donald farmę miał
Życzymy miłych zajęć i do jutra nie zapominajcie o wyjściu na spacer po waszym ogrodzie z rodzicami . Pozdrawiamy cieplutko :))
wasze panie Renata, Ula, Bożenka 
Propozycje na dzień 04 maja 2020 r.
Temat tygodnia : Mieszkam w Polsce
Temat dnia : Stolica Polski
1. Zapoznanie się z mapą Polski. Odszukanie na mapie główne rzeki i stolicę Polski. Dla osób które maja karty pracy wykonanie ćwiczenia KP 4 ćw. 1 s. 14. – symbole narodowe.
2. Wykonanie mapy Polski ( KA k. 22 – 23  Wylepienie plasteliną i układanie wypchniętych i złożonych elementów) Dla dzieci które nie mają kart pracy proszę wydrukować , pokolorować i zaznaczyć najważniejsze rzeki i stolicę Polski.
3. Wysłuchanie opowiadania ,, Wystawa o legendach Warszawy”
 
      Przez kilka dni pani czytała przedszkolakom legendy o Warszawie. A potem dzieci robiły ilustracje do tych opowieści. Były takie piękne, że zachwycony Trampolinek  zawołał :
– Hej hop , może zrobimy wystawę , żeby inni mogli zobaczyć nasze obrazki?!
I był to bardzo dobry pomysł. Z przedszkolnego magazynku przyniesiono kolorowe tablice , do których dzieci przyczepiły swoje prace.
Wieczorem Trampolinek zawołał przyjaciół , żeby obejrzeli wystawę.
– Łaa! – zaryczał Tygrysek – jesteśmy pierwszymi gośćmi i najważniejszymi !
Trampolinek podskakiwał hej hop i wręczał każdemu chorągiewkę. Chorągiewka miała dwa pasy . Górny był żółty a dolny czerwony.
– Dlaczego takie kolory ? – zdziwił się Zajączek
– Bo takie kolory ma właśnie  flaga Warszawy , hej hop !
Na pierwszej tablicy zawieszono portrety Syreny . Wykonane kredkami albo mazakami, albo farbkami. I była tam Syrena pływająca w Wiśle, na jej brzegu , i Syrena na pomniku , a nawet z dziećmi w przedszkolu.
– Hau, hau , a dlaczego Syrena ? – zapytał pluszowy Piesek
Lala Anielka , która bardzo uważnie słuchała , jak pani czytała legendy, powiedziała głośni i wyraźnie:
– Wszyscy wiedzą , że Syrena jest w herbie Warszawy . I wszyscy ja bardzo kochają.!
Nagle usłyszeli piękny śpiew. Po całym przedszkolu niosła się piosenka:
                                                  Mam ja tarczę i mam miecz
                                                  by Warszawy zawsze strzec.
Kiedy melodia ucichła , Trampolinek  zaprowadził zabawki do drugiej tablicy. Były na niej obrazki z legendy o złotej kaczce A na nich szewczyk , który szukał skarbu , lochy zamczyska ,  stary żołnierz z medalami na mundurze , złota kaczka , piękna królewna i worek złotych monet. Wszystko wyglądało jak prawdziwe. Tygryskowi się nawet, że szewczyk do niego mrugnął.
Wtem królewna na obrazku poruszyła się i wyszeptała :
                                                  Mam pieniędzy pełen trzos,
                                                  możesz swój odmienić los.
                                                  Lecz warunek jeden spełń,
                                                  nigdy z nikim  nie dziel się. 
Potem rozległ się złośliwy chichot, a Trampolinek odpowiedział ;
– Nie potrzebujemy takiego skarbu , jeśli nie można się nim dzielić.
Pobiegli do następnej tablicy i tylko z daleka dobiegł ich śmiech  i kwakanie kwa, kwa, kwa.
Na tablicy nie było żadnego rysunku , bo wszystkie leżały na podłodze.
– Hej hop, a czyja to sprawka? – zdziwił się Trampolinek
– Ja tego nie zrobiłem , hau , hau – zaszczekał pluszowy Piesek , któremu zdarzały się małe psoty.
– Ale ja tak ! – usłyszeli jakieś grube głosisko – A teraz wypróbuję na was moje spojrzenie!
Trampolinek od razu wiedział, że mają do czynienia z Bazyliszkiem.
– Uciekajmy ! – krzyczał Trampolinek – I nie paczcie mu w oczy!
Przyjaciele ukryli się, gdzie kto mógł , a Bazyliszek biegał po korytarzach i szukał wyjścia z przedszkola. Wtedy Anielka otworzyła swoją torebeczkę , wyjęła z niej lusterko i stanęła przed Bazyliszkiem .
– W tej chwili wracaj do obrazków , bo inaczej będzie źle! – rozkazała dzielna lala.
Bazyliszek opuścił głowę i wskoczył do obrazków . Przyjaciele powiesili je na tablicy.
– Dlaczego posłuchał Anielki ? – zapytał Piesek – Dlaczego hau, hau?.
– Bo wystraszył się , że zobaczy swoje spojrzenie i zmieni się w kamień – wytłumaczył  Zajączek
Aha, pomyślał szczeniaczek i obiecał sobie , że następnym razem będzie uważniej słuchał , jak pani czyta lub opowiada.
Po przygodzie z Bazyliszkiem zabawki były bardzo zmęczone , więc postanowiły ,że dokończą oglądanie wystawy następnego dnia.
W chwilę potem już spały , ale przez sen słyszały , czyjeś głosy dochodzące z czwartej tablicy :
                                            To my , Wars i Sawa!
                                            Od naszych imion
                                            jest nazwa Warszawa.
A wy , jak myślicie , do której legendy będą pasowały rysunki zawieszone na ostatniej tablicy ?
 
4. Omówienie treści opowiadania : Jaka postać występuje w herbie Warszawy?, Jaka legenda została przedstawiona na drugiej tablicy ?, Kogo spotkali przy następnej tablicy ?, Co zrobiła Anielka?, Do jakiej legendy pasują rysunki z ostatniej tablicy ?.
5. Praca plastyczna ,, Warszawska Syrenka ” Wyklejenie Warszawskiej Syrenki wydzierankami z papieru kolorowego.
Dla chętnych proszę odnaleźć Warszawskie legendy o których była mowa w opowiadaniu i obejrzeć lub poprosić rodzica o przeczytanie. 
 
Na koniec wysłuchajcie piosenki o Warszawie:
 
Powodzenia i do zobaczenia jutro wasze panie Renata, Ula,  Bożenka

Czwartek 30.04.2020

Temat: Polska- Moja ojczyzna

 1. Oglądanie wspólnie z dzieckiem zdjęć, pocztówek z różnych stron Polski.

(Zdjęcia dołączone w pliku PDF)

Zachęcamy do zabawy z Puzzle, można pociąć niepotrzebne , stare pocztówki na 4-5-6 części( w zależności od możliwości dziecka), lub…

W załączniku mają Państwo gotowe karty do pocięcia dzieciom J

 1. Zabawy konstrukcyjne z klocków „ Moja miejscowość- Niedrzwica Duża ” „Warszawa- Stolica Polski”
 2. Słuchanie opowiadania E. Stadmüller „Biało-czerwone”.

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej grupa średniaków przygotowała inscenizację legendy ,,O Lechu, Czechu i Rusie”. Kuba grał Czecha, Bartek – Rusa, a Olek – Lecha. Prawdę mówiąc, była to jego pierwsza tak poważna rola, więc bardzo się przejmował i wciąż powtarzał: – Chodźmy ku północy, serce mi mówi, że tam znajdziemy nasz nowy dom. Jego wierny lud – czyli Oskar z Karolem i Kubą oraz Basia, Malwinka, Wiktoria i Ania – ufnie podążał za nim. Nagle wszyscy zatrzymali się, bo oto ich oczom ukazał się wspaniały widok. Wyświetlał się on na ścianie, a przedstawiał leśną polanę o zachodzie słońca. Na środku tej polany rósł potężny dąb, a w jego konarach widać było gniazdo orła. Piękny biały ptak siedział w nim z rozłożonymi skrzydłami, zupełnie jakby chciał ochronić swe pisklęta przed niebezpieczeństwem. – Oto nasz znak! – wołał Olek. – I nasze barwy! W tym momencie na ścianie pojawił się kolejny obraz przedstawiający polską biało-czerwoną flagę i godło narodowe – białego orła w złotej koronie na czerwonym tle. Przedstawienie obejrzały wszystkie dzieci z przedszkola. Ada też. Po obiedzie grupa Olka robiła chorągiewki. Zadanie polegało na przyklejeniu biało-czerwonej karteczki do cienkiego patyczka. Z początku szło to opornie, ale już przy trzeciej chorągiewce wszyscy nabierali wprawy. – Kto chce, może sobie zabrać do domu kilka chorągiewek i patyczków – zachęcała pani. – Będzie można 2 maja udekorować nimi okno albo balkon… Niech wszyscy widzą, że cieszymy się z tego, że jesteśmy Polakami. Olkowi nie trzeba było dwa razy tego powtarzać. Nie namyślając się zbyt długo, wpakował cały plik chorągiewek i garść patyczków do swojej tekturowej teczki i zabrał do domu. Do wieczora bawił się świetnie z Adą, grał z tatą w piłkę, pomagał mamie robić kisiel. Dopiero następnego dnia przypomniał sobie o chorągiewkach. – Jutro święto flagi! – zawołał przerażony. – A ja zapomniałem o moich chorągiewkach. Pani powiedziała, że trzeba udekorować nimi dom. Sam przecież wybrałem te kolory… Ada poważnie kiwnęła główką. – Był księciem Lechem – poświadczyła zgodnie z prawdą. – I co teraz? – zapytał tato. – Będę je sklejał – oświadczył mężnie książę Lech. Niestety, szybko okazało się, że kleją mu się palce. Mama z tatą popatrzyli na niego i… zabrali się do roboty. Tym razem chorągiewki powstawały w ekspresowym tempie. Zanim zapadł zmrok, okna i balkon były udekorowane, a szczęśliwy książę Lech chrapał w najlepsze. Może śnił mu się kołujący wysoko na niebie orzeł z biało-czerwoną chorągiewką w dziobie? Kto to wie?

 1. Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania.

Rodzic zadaje pytania:

− Jak Olek świętował Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej?

 − Jakie kolory ma flaga Polski?

 − Jaki ptak jest symbolem narodowym Polski?

 − Co sklejał Olek w domu z rodzicami?

 − Co udekorowali rodzice chorągiewkami?

− Po co ludzie dekorują flagami swoje domy?

− Jak się nazywa kraj, w którym mieszkamy?

 1. Oglądanie filmu edukacyjnego „Polak mały”.

https://www.youtube.com/watch?v=FJ83BRqFPBA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2WVq3GRiBCDzLd6_PHDw2GWFRHECnPBe1RbYD8ncllfSO_l_sjU2RjeUk

 1. Słuchanie wiersza Z. Dmitrocy Legenda o warszawskiej Syrence.

 Piękna Syrenka, Co w morzu żyła,

 Raz do Warszawy Wisłą przybyła.

 Zauważyli Ją tam rybacy,

Gdy przeszkadzała Im w ciężkiej pracy.

Rybacy dla niej Życzliwi byli,

 Bo się jej pięknym Śpiewem wzruszyli.

Ale zły kupiec Złapał ją w wodzie

 I potem trzymał W ciasnej zagrodzie.

 Z żalu i smutku Zaczęła płakać,

 Na pomoc przyszedł Jej syn rybaka.

Syrenka za to Podziękowała I bronić miasta Przyobiecała.

 Od tamtej pory I dniem, i nocą

Służy Warszawie Swoją pomocą.

Rodzic  może zadać dziecku pytania do treści:

− Gdzie mieszkała Syrenka?

 − Co zrobił Syrence kupiec?

− Kto uratował Syrenkę?

 − Co obiecała Syrenka w podziękowaniu za ratunek?

 1. Rozmowa z dzieckiem na temat Święta Flagi. Wykonanie Kart pracy (w załączniku)
 2. Wykonanie kotylionów ( wzór do wydrukowania i wycięcia również w załączniku)
 3. Zapoznanie dzieci z prezentacją „Święto Flagi”

https://www.youtube.com/watch?v=AMi7DWaQsVk&fbclid=IwAR0GIh3KuaA1Q5PUOmLoZ_Gv1YLY1TwEr9UiPJy7xHlCZmUrxjnivCOvZa4

 1. Praca plastyczna techniką dowolną „Flaga Polski” i/lub „Syrenka Warszawska”
 2. Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza B. Szelągowskiej Moja Ojczyzna.

Rodzic prezentuje wiersz. Powtarza go, a dziecko za nim, fragmentami: Ho, ho, ho, he, he, he! Dla Ojczyzny śpiewać chcę.

 Spoglądam na flagę, jak dumnie powiewa.

 „Kocham Cię, Ojczyzno” serce moje śpiewa.

 Ho, ho, ho, he, he, he! Dla Ojczyzny śpiewać chcę.

 Kocham wioski, miasta, kocham lasy, góry!

I Morze Bałtyckie, i jeszcze Mazury…

Ho, ho, ho, he, he, he! Dla Ojczyzny śpiewać chcę.

 Kocham hymn, nasz język i Orła Białego.

 „Kocham Cię, Ojczyzno!” – płynie z serca mego.

Ho, ho, ho, he, he, he! Dla Ojczyzny śpiewać chcę.

 A za kilka lat, kiedy będę duży,

 chciałbym całym sercem Tobie, Polsko, służyć!

Ho, ho, ho, he, he, he! Dla Ojczyzny śpiewać chcę.

 1. Ćwiczenia słuchowe Dzielimy na sylaby.

Rodzic  wypowiada sylabami słowa związane z Polską (np.: fla-ga, Wis-ła, Pol-ska, O- rzeł, Lub- lin, Nie-drzwi-ca   Du-ża,War-sza-wa, ), a zadaniem dziecka jest podawanie całej nazwy.

 1. Słuchanie piosenek „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz „Piosenka małego patrioty”
 1. Wykonanie Kart pracy

Zachęcamy serdecznie do wykonywania kart pracy dołączonych w załączniku JJJ

 

Pozdrawiamy serdecznie: Pani Bożenka, Ula, Renatka

Środa 29 kwietnia/2020

To bardzo ważne o czym rozmawialiśmy przez ostatnie 2 dni. Nasze zdrowie jest nam bardzo potrzebne zarówno dla siebie jak i drugiego człowieka, naszej rodziny  , naszej miejscowości, w końcu także naszej ojczyzny. Musimy przecież być silni i zdrowi, aby pracować, pełnić różne w życiu role, aby dbać o najbliższe otoczenie, a przy wykonywaniu różnych zawodów także o własny kraj. Ludzie wzajemnie są bardzo sobie potrzebni. Myślę ,że ten wiersz na początek naszych rozważań, trochę rozjaśni nasz umysł:

Wszyscy dla wszystkich/Julian Tuwim

Murarz domy buduje,
Krawiec szyje ubrania,
Ale gdzieżby co uszył,
Gdyby nie miał mieszkania?

A i murarz by przecie
Na robotę nie ruszył,
Gdyby krawiec mu spodni
I fartucha nie uszył.

Piekarz musi mieć buty,
Więc do szewca iść trzeba,
No, a gdyby nie piekarz,
Toby szewc nie miał chleba.

Tak dla wspólnej korzyści
I dla dobra wspólnego
Wszyscy muszą pracować,
Mój maleńki kolego.

Porozmawiajcie kochane dzieciaczki z rodzicami o wykonywanych przez nich zawodach. Zastanówcie się ,komu są one potrzebne i dlaczego. Przy okazji możecie trochę porozmyślać o tym, kim wy chcecie być w przyszłości i komu przez to pomagać.

Kochane Słoneczka i Pszczółki,  rozmawiamy o tym dlatego , ponieważ w piątek 1 maja obchodzimy Święto Pracy.

Odgadnijcie teraz  co to za zawody. Czy to będą trudne zagadki ? Opowiecie nam o tym na stronce przedszkola. Możecie nagrać filmiki z odpowiedziami. Zapraszamy więc do zabawy

Kto najlepiej dba o czytelników i ma na regałach książek bez liku?

zobacz odpowiedź

Za ladą sklepową sprzedaje nam to i owo…

zobacz odpowiedź

Osłuchuje plecy i bada brzuszek.

Potem zagląda jeszcze do gardła, a nawet do uszek.

zobacz odpowiedź

Pożar, powódź, nawet dziura w dachu.

Ten jegomość nie zna strachu.

Gdy więc dopada ludzi klęska jakaś,

wzywają na pomoc pana…

zobacz odpowiedź

Ściga przestępców po mieście

i zamyka ich w areszcie.

Czasem kieruje też ruchem.

Jeśli dobrze znasz przepisy, jesteś jego druhem.

zobacz odpowiedź

Myślę czasem o tym panu,

który dba o stan komina.

To ciekawe, czy on także podczas pracy,

ciągle się za guzik trzyma?

zobacz odpowiedź

Ten pan ma na oku lupę i zegarów całą kupę.

Ręcznych, ściennych, kolorowych.

Ma też nawet i piaskowy!

Bo w naprawie ich jest mistrzem.

Może też zostaniesz…

zobacz odpowiedź

Kto ciągle dzieci o coś pyta

i sprawdza prace domową w zeszytach?

Umieć trzeba bardzo wiele, żeby być …

zobacz odpowiedź

Kto fragmenty materiałów szybko skroi

i pomału coś tam lekko sfastryguje, tu poprawi, tam odpruje.

Potem jeszcze na maszynie trochę skróci i podwinie.

I bluzeczka jest gotowa. Kto ją uszył? To…

zobacz odpowiedź

Ma na głowie ogród cały,

roślin znawca doskonały.

Gdy na stole stoi warzyw cała taca

pomyśl ciepło o nim, bo to jego praca.

Wstańcie teraz, pora na trochę ruchu: Możecie naśladować ruchem i gestem wykonywane przez ludzi zawody. Mamy 2 propozycje. Mama ,albo ktoś, kto się z wami bawi, wypowiada nazwę zawodu, a wy staracie się pokazać  wykonywane czynności , które charakteryzują ten zawód.

. Może być też odwrotnie. Wy pokazujecie ruchem, gestem czynności pasujące do danego zawodu, a dorośli odgadują co to za zawód.

I coś jeszcze:??????

https://www.youtube.com/watch?v=u_2RTNZvFrc

 1. Zapraszamy Was do zabawy plastycznej:

Narysujcie kim chcecie zostać w przyszłości,(prace przyślijcie na stronę przedszkola:www.przedszkole-ze@wp.pl

 a po wykonaniu tego zadania ogłaszamy obowiązkowy czas na zabawy na wolnym powietrzu

III.

 Po południu zajrzyjcie koniecznie do książeczek ,by tam odnaleźć zadania zgodne z dzisiejszym naszym tematem

Jutro będziemy przypominać sobie ważne sprawy o naszym kraju – Polsce, ponieważ w sobotę 2 maja będziemy obchodzić Święto Fagi, a w niedzielę 3 maja Dzień Konstytucji.

Dobrego dnia, udanej zabawy i dużo rozwiązanych zagadek życzą Wam panie Ula Bożenka i Renatka           .              

28 kwietnia 2020 r. ( wtorek)

Witajcie kochani , zaczynamy nowy tydzień którego tematem jest W zdrowym ciele , zdrowy duch.

Temat dnia ; C jak cebula.
1. Ćwiczenia słuchowe usprawniające  aparat mowy ,, Powtórz za mną “
– Miiiiiiiiiiiiiiiiiii
– Piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
– Mii me ma
– Di deeee da
 
2. Zagadka 
      To małe warzywo okrągłe jak kula. 
       Gdy kroisz, szczypie w oczy, a zwie się …….( Cebula )
 
3. Rysowanie palcem w powietrzu literki C.
4. Analiza sylabowa i głoskowa wyrazów ; cebula , cena taca, scena, noc.
5. Wykonanie ćwiczenia w Kartach Pracy 4 ćw. 1 str 8 ( jeśli nie ma kart pracy proszę wydrukować szablon litery C ) – kolorowanie lub wyklejanie szablony litery, np. kawałkami bibuły , rysowanie litery palcem po kartce.
5. Wysłuchanie piosenki ,, Cebulka i buraczek “
6. Jak wygląda cebula ? – dzieci opisują cebulę kolor, zapach i kształt warzywa.Dotykają , wąchają z pomocą rodzica próbują pokroić , zachowując ostrożność. 
7. ,, Czego potrzebuje cebula, by rosła “- omówienie warunków potrzebnych do wzrostu rośliny
8. Zabawa badawcza ,, Szczypior ” Dzieci przygotowują hodowlę szczypioru. Do słoiczka nalewamy trochę wody , w której zanurzamy cebulę . Tak przygotowane pojemniki układamy na na parapecie , wyjaśniamy że każdego dnia będzie w swoim tempie wyrastał szczypiorek i za około tydzień powinien być gotowy do spożycia. 
 
Życzymy miłej pracy – jeśli w waszych domach rośnie już szczypiorek to zróbcie  dla siebie , rodzeństwa, rodziców , dziadków przepyszne kanapki ze szczypiorkiem , życzymy SMACZNEGO ☺ 
wasze panie – Renata, Ula , Bożenka

Witajcie  kochane „Słoneczka” i „Pszczółki” w poniedziałek 27 kwietnia . Rozpoczynamy ostatni tydzień miesiąca kwietnia, w którym jaka nazwa wskazuje wszystko kwitnie. Pszczółki doskonale wiedzą jak ważne jest dla nich kwitnienie roślin, natomiast Słoneczko jest ogromnie świadome swojej roli w życiu roślin, zwierząt i oczywiście człowieka. Świat przyrody nas otaczający , sprawia ,że jesteśmy radośni, zdrowi i chce nam się po prostu żyć. Zerknijcie przez okno. Piękny jest nasz świat. Za niedługi czas zaprosimy Was na świeże powietrze, abyście mogły skorzystać z ciepła słońca, zapachu kwiatów i nasycić oczy barwami kwitnących roślin.

Teraz zapraszamy jak co dzień na zajęcia i  do zabawy z waszymi paniami , które tęsknią za Wami  codziennie.

Żeby było nam wesoło poćwiczymy sobie trochę . Ucieszą się z tego nasze mięśnie, kości, inne różne części naszego ciała.  Mądre powiedzenie mówi :„ W zdrowym ciele , zdrowy duch”

I. Zaczynamy:

Powtarzajcie za nami wierszyk i wykonujcie czynności, o których mówicie w wierszu:

Zrób do przodu duży krok

Nogi złącz i uskocz w bok

Skręć tułowiem w lewo  w prawo

Podskocz w górę , byle żwawo

Jak piłeczka teraz skacz 

I przed siebie prosto patrz.

Teraz równo stań i mów :

„umiem ćwiczyć tak, jak zuch”

Skłon do przodu, prostuj się

Skłon do przodu prostuj się

Wokół stołu szybkie biegi.

Siądź spokojne, prostuj nogi

Na  swych udach połóż się

Spróbuj sięgnąć swoją dłonią

Swoich stóp a nawet pięt.

Usiądź zgrabnie „po turecku”

I uśmiechnij  do mnie się

Wciąg powietrze mocno nosem

Aż poczujesz piersi ruch,

Wypuść go i krzyknij głośno:

„W zdrowym cele  zdrowy duch”

II.

Spróbujmy teraz wytłumaczyć sobie  powiedzenie „ W zdrowym ciele, zdrowy duch”

Pomogą Wam w tym  FILM. Obejrzyjcie go proszę z uwagą porozmawiajcie z mamą co wpływa na stan naszego zdrowia i przez to dobry humor.

https://www.youtube.com/watch?v=DcfRMmbZMSg

Myślimy, że już wszystko jasne. Zostaliście po obejrzeniu tego filmiku ekspertami zdrowego stylu życia.

Jak wiecie na całym świecie zagościł niegrzeczny  KORONA WIRUS i dlatego każdy z nas nie chcąc się z nim spotkać, ponieważ on może spowodować w naszym organizmie chorobę, musi przez jakiś czas pozostać w domu , gdyż ten wirus uwielbia przebywać tam ,gdzie gromadzi się dużo ludzi . Nie bądźmy przez to przesadnie smutni, bo wiedząc jak uniknąć z nim spotkania i jak się przed nim zabezpieczyć, jesteśmy zdrowi.

Posłuchajcie super piosenki, która utwierdzi  Was w przekonaniu, że czynicie słusznie i umiecie się zachować . Dzięki temu wirus sobie wkrótce o nas pójdzie , bo znudzi się czekaniem na to ,że go wpuścimy . My go w ten sposób wygonimy:

https://www.youtube.com/watch?v=QT-2bnINDx4

Super . Możecie nauczyć się tej piosenki na pamięć, jak tylko będziecie mieć na to ochotę.

Mamy pomysł na pracę plastyczną, abyście narysowały siebie w sytuacji dbania o swoje zdrowe ciało i  zdrowego ducha – mówiąc inaczej ZDROWE DZIECKO – TO SZCZĘŚLIWE  DZIECKO

III. Koniecznie teraz zabawa na świeżym powietrzu. Możecie pobawić się w „Berka”,  w „Pani Patrzy”, albo pograjcie w piłkę. Możecie tez odbyć spokojny spacer, podziwiając  świat. To wzmacnia i ciało i ducha

 Jeśli po południu zechcecie jeszcze czegoś dowiedzieć się o zdrowiu to podaję pomysł.

Oto on:

https://www.youtube.com/watch?v=0Mlg_LM-MIIhttps://www.youtube.com/watch?v=oQSUMQRqOeg

Znajdźcie też karty pracy w książeczkach  na ten temat i wypełnijcie je razem z rodzicami, albo samodzielnie po wyjaśnieniu polecenia. Pokażcie rodzicom po zakończeniu pracy, jak poradziliście sobie z zadaniami

MIŁEGO DNIA.      

Bądźcie zdrowi na ciele i na duchu. Życzą Wam tego panie: Ula , Bożenka I Renata

Witajcie w piątek 24.04.2020

Temat  „Dzień Ziemi”

 1. Opowiadanie „ Smok Segregiusz”

Smok Segregiusz był niezwykle sympatycznym bajkowym smokiem. Uwielbiał bawić się tym, co inni uważali za śmieci. Kartonowe pudełka zamieniał w domki dla lalek albo rycerskie zamki. Plastikowe butelki oklejał błyszczącą folią i wykorzystywał jako wieże albo robił z nich rakiety. Kolorowe zakrętki z radością ustawiał jako pionki w grach planszowych, które sam wymyślał. Z puszek robił grzechotki, ze starych rękawiczek – maskotki… Nigdy się nie nudził. Zazwyczaj chodził uśmiechnięty, a gdy wpadał na jakiś kolejny zwariowany pomysł – podskakiwał z radości. Jednego Segregiusz nie mógł zrozumieć. Gdy widział powyrzucane byle gdzie papierowe torebki, puszki czy reklamówki, w jego oczach pojawiał się smutek. – Czemu ludzie wyrzucają takie wspaniałe zabawki? – rozmyślał. – Jeśli już nie chcą się nimi bawić, to przecież są pojemniki na papier, metal czy szkło. Na pewno ktoś wie, jak takie skarby wykorzystać… O, znów ktoś pomylił trawnik ze śmietnikiem i park nie jest już taki ładny jak był. Czy naprawdę tak trudno trafić papierkiem do kosza? – Czy myślisz o tym samym co ja? – spytała senna wróżka Gwiazduszka, która pojawiła się nie wiadomo skąd i przysiadła obok smoka, na parkowej ławeczce. Segregiusz spojrzał na porozrzucane wszędzie śmieci i westchnął ciężko. – Wymyśl jakąś zabawę, która nauczy wrzucania papierków do kosza – zaproponowała Gwiazduszka – a ja postaram się, aby ten pomysł przyśnił się jakiemuś dziecku. – Spróbujmy – zgodził się smok. – Tato, tato! – zawołał Olek, gdy tylko otworzył oczy. – Śniło mi się, że wygrałem wielki turniej. – Rycerski? – zainteresował się tato. – Jasne, że rycerski – kiwnął głową Olek. – Miałem na sobie srebrną zbroję, hełm z pióropuszem i walczyłem… ze śmieciami. – Z czym? – oczy taty zrobiły się okrągłe ze zdumienia. – Te śmieci chciały zasypać cały świat, a ja im na to nie pozwoliłem – oświadczył dumnie rycerz z przedszkolnej grupy Tygrysków.   – Jestem z ciebie dumny – oświadczył tato i uścisnął Olkowi prawicę. – Ten bałagan na trawnikach to rzeczywiście problem – rozmyślał, jadąc do pracy. – Akurat projektował nową szkołę, a jego kolega – architekt krajobrazu – głowił się nad tym, jak urządzić plac zabaw dla przedszkolaków i park pełen atrakcji sportowych dla starszych dzieci. – Tylko pamiętaj o koszach na śmieci – przypomniał mu tato, kiedy tylko wszedł do biura. Pan Zbyszek kiwnął głową i po paru godzinach przyniósł gotowe szkice. Kosze w kształcie smoków, rakiet, wież fantastycznie pasowały do sportowych boisk i huśtawek. – Niech dorosłych uczą dzieci, gdzie wyrzucać trzeba śmieci – podsumował jego pracę tato.

 • Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania.

 − Co lubił robić smok Segregiusz?

− Co smuciło smoka?

 − Jaki sen miał Olek?

− Dlaczego należy wyrzucać śmieci do kosza?

 − W jaki sposób możemy chronić przyrodę?

 1. Wspólne oglądanie Bajki

https://www.youtube.com/watch?v=3B5JRCqt8HU&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0lG482nzORRmAsXMfHGa7ih3__R6bwp5QB6ZY8wunERq4RlLY_RLS7PeY

Rozmowa z dzieckiem na temat Bajki

 1. Zabawy twórcze z zastosowaniem gazet. Potrzebne będą stare gazety.

Rodzic  rozdaje dziecku  stare gazety i zadaje pytanie: Co możemy zrobić ze starej gazety? Dziecko podają pomysły i wspólnie je wykonują, np. roluje gazetę, tworzy lunetę i ogląda przez nią świat; dmucha na gazetę trzymaną w jednej dłoni; zgniata ją w kulkę i podrzuca do góry; rozwija gazetę i ją prostuje ; kładzie na podłodze i przeskakuje  przez gazetę obunóż; klaszcze w dłonie, trzymając gazetę; szeleści  nią; uderza  w gazetę rytmicznie, jednym palcem.

 • Można wykonać z dzieckiem czapkę techniką orgiami.
 1. Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza B. Szelągowskiej „Dbamy o przyrodę”.

Rodzic  prezentuje wiersz i pyta dziecko w jaki sposób możemy dbać o przyrodę?

Rodzic powtarza wiersz, a dziecko za nim fragment tekstu: Sia, sio, siu, sia, sio, si – jakie śliczne mamy dni!

 W parku kwitną na rabatkach kwiatki kolorowe.

Pod drzewami, wzdłuż alejek, stoją kosze nowe.

Sia, sio, siu, sia, sio, si – jakie śliczne mamy dni!

Dzięcioł puka w stare drzewo, obserwując dzieci,

jak do kosza wyrzucają po pikniku śmieci.

Sia, sio, siu, sia, sio, si – jakie śliczne mamy dni!

Jeżyk z liści się wygrzebał, pyszczek swój zadziera.

Teraz patrzy, jak rodzina jedzie na rowerach.

Sia, sio, siu, sia, sio, si – jakie śliczne mamy dni!

A w ogrodzie, obok parku, słowik cudnie śpiewa.

To z radości – wzdłuż alei ktoś posadził drzewa.

 Sia, sio, siu, sia, sio, si – jakie śliczne mamy dni!

 Nawet słonko, choć wysoko, jakoś mocniej świeci.

 Lubi patrzeć się, jak dbają o przyrodę dzieci!

Sia, sio, siu, sia, sio, si – jakie śliczne mamy dni!

 1. Zapoznanie dzieci z pojęciem: segregowanie śmieci na podstawie ilustracji ( w załączniku)

Samodzielne próby segregacji śmieci ( karty pracy w załączniku).

Zachęcamy do odtworzenia dzieciom bajki proekologicznej o śmieciach i śmietnikach

https://czasdzieci.pl/bajki/id,3572291-bajka_edukacyjna_proekologiczna.html

 1. Wspólne słuchanie, śpiewanie i zabawy przy piosence

https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1D9VKACCfqw-728qcvAR-n7ps-B0jHm5bhU9a-VDBUqmftGW19El5WRFw

 1. Doświadczenie „Brudna woda”

Dwa słoiki: w jednym jest czysta woda, a w drugim brudna (można celowo ją zabrudzić, np. ziemią). Dziecko ogląda oba słoiki. Zastanawia się, gdzie jest czysta woda, a gdzie brudna.

 Na koniec  rodzic  zadaje pytanie: Z którego słoika napilibyście się wody? Dlaczego?                        

Odsłuchanie piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=klBjyH7hyIg

Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu.

− Co robią kominy wielkich fabryk?

– Dlaczego do rzek płynie brudna woda

− Co to jest smog?

− Dlaczego w rzece jest coraz mniej rybek?

− Dlaczego tak ważne jest, żeby woda wokół nas była czysta?

 1. Praca plastyczna  „Kolorowe  rybki” – wykonana techniką dowolną.
 2. Praca konstrukcyjna z klocków – „Fabryka segregacji śmieci”
 3. Karty pracy w załączniku :

 

Pozdrawiamy Pani Bożenka Ula i Renatka

 

Witajcie pięciolatki  w czwartek 23 kwietnia, jesteście gotowi do zajęć . Dzisiejszy nasz temat to Drugie życie odpadów., ale z racji tego że dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki odbiegniemy troszeczkę od tematu.
Odnośnie odpadów i recyklingu ( trudne słowo ale postarajcie się zapamiętać) nawiązałyśmy troszeczkę we wtorkowej prezentacji odnośnie Dnia Ziemi oraz o segregacji śmieci .Teraz zagadka co wrzucamy do zielonego kosza na śmieci ( szkło ) , do niebieskiego ( papier), żółty ( plastik ). Super na pewno wszystko pamiętacie.
Recykling to powtórne wykorzystanie odpadów.
A teraz obejrzyjcie prezentacje na temat Światowego Dnia książki . Będą w niej bajki i piosenki ale również zadania do wykonania. Na pewno pomogą wam rodzice, a my chętnie obejrzymy wasze prace.
 
 
Mamy nadzieję że wam się podobała , a teraz  obejrzyjcie jak należy z książek korzystać.
 
 
Do zobaczenia jutro wasze panie Renata ,Ula, Bożenka😉

22 kwietnia 2020 r. środa

Co się dzieje u naszych kochanych Słoneczek i  Pszczółek w środę rano? Śpią jeszcze , czy już wstały? Kto już nie śpi niech głośno wypowie swoje imię ze słowem obecna/y, np. MICHAŁ – obecny. O to właśnie chodzi, aby byli tu wszyscy. Wtedy jest wesoła zabawa.

Jesteśmy w tematyce ekologicznej, mówimy w tym tygodniu o naszej planecie  Ziemi,  o tym jak o nią dbać, szanować ją i starać się o jej dobry „stan zdrowia”.

Aby móc  Jej pomagać musimy być silni i zdrowi, dlatego dzisiaj zaczynamy dzień od ćwiczeń gimnastycznych.

I.Dzisiaj z piosenką na wesoło i bardzo prosto, spodoba się Wam. Mama i tata, siostra i brat i babcia tez mogą ćwiczyć z wami. Możecie bawić się kilka razy powtarzając filmik.

https://www.youtube.com/watch?v=FZ3pj_ZkldQ

 1. Dzisiaj także zabawa plastyczna

Już każdy z Was widział jak wygląda nasza planeta w przestrzeni kosmicznej, oglądaliśmy globus, który także przedstawia kulę ziemską, pamiętacie na pewno obrazki z oglądanych w przedszkolu encyklopedii. Wiecie też co dzieje się na naszej planecie życia. Jakie mieszkają tam zwierzęta, rośliny, jakie są rasy ludzkie na ziemskim globie.

Dzisiaj wykonamy szablon kuli ziemskiej z umieszczonymi kontynentami. Możecie je rysować , wycinać kształty i je przyklejać , albo też rysować flamastrem. Druga opcja jest taka , ze na kuli ziemskiej umieścicie „ życie „ – czyli ludzi, zwierzęta , rośliny  – mogą być wycięte ze starych czasopism, albo rysowane. Wybór należy do Was.

Zatem przygotujcie duży karton – najlepiej niebieski, jeśli nie macie , to go pokolorujcie lub pomalujcie. Kształt kuli możecie odrysować od dużego talerza lub wielkiej pokrywki od garnka, stare czasopisma , może tam znajdziecie postaci ludzi i zwierząt, i przybory plastyczne wg własnego uznania.

Kiedy już Wasza kula ziemska będzie gotowa, w dolnej jej części za pomocą dziurkacza lub końcówki ołówka, albo innego przedmiotu( do pomocy prosimy rodziców, aby było bezpiecznie), zróbcie kilka dziurek, do których dowiążecie obrazki samodzielnie stworzone o tym, co pomaga kuli ziemskiej być zdrową. Np. kosze do segregacji śmieci, ………..itp. Taką kulę ziemską możecie zawiesić w swoim pokoju np. ,albo tam gdzie wspólnie ustalicie z rodzicami. Oczywiście swoje dzieła  umieśćcie na stronie naszego przedszkola w formie fotografii. Chętnie je obejrzymy.

Miedzy czasie możecie wysłuchać piosenki o planecie Ziemi

https://www.youtube.com/watch?v=1MZovZPTP7I

Po skończonej pracy pora na porządki, mycie rączek i SPACER w bezpiecznym otoczeniu.

Obserwujcie podczas spaceru życie owadów, roślin i zwierząt. Podzielcie się tym co zauważyliście podczas pobytu na świeżym powietrzu

III. Jeśli już dotarły do Was książeczki z przedszkola, prosimy, abyście odnalazły w nich wraz z mamą i Trampolinkiem takie karty pracy, dzięki którym utrwalicie sobie wiedzę o naszej planecie.

Przypomnijcie sobie też nasze przedszkolne zabawy o tym , jak robiliśmy przedstawienie (scenki dramowe) o zanieczyszczaniu planety i jej uzdrawianiu. Pamiętacie złych i dobrych bohaterów naszego mini teatrzyku? Możecie do zabawy użyć (jeśli rodzice pozwolą) środki opatrunkowe do leczenia chorej Ziemi. Taki teatrzyk może zaprosić do wspólnej zabawy wszystkich domowników. Aktorzy są tu bardzo potrzebni. Głowna rola to Planeta Ziemia, potrzebni będą lekarze ale też łobuziaki, które narozrabiają na planecie. Do przedstawienia możecie tez użyć niepotrzebne papiery, plastikowe korki, butelki i umowne pojemniki na segregacje śmieci.

 Możecie nagrać filmik z przedstawienia

BAWCIE SIĘ  DOBRZE  PRZEZ CAŁY DZIEŃ ,pozdrowienia od pań: Uli , Bożenki i Renatki

 

Drodzy Rodzice zapraszamy po odbiór Kart Pracy w dniu 21.04.2020 ( wtorek). Grupa Słoneczka godz. 10.00 – 12.00, Grupa Pszczółki 12.00 – 14.00.  Miejsce odbioru – plac zabaw. Uwaga nie przyprowadzamy dzieci. Nie ma możliwości wejścia do budynku przedszkola.
 
Witamy Was  Nasze kochane Pszczółki i Słoneczka czy wiecie że jutro obchodzimy Dzień Ziemi , dlatego nasz dzisiejszy temat to : Ziemia to wielki podróżnik.
 Zaczynamy , mamy dla was pytanie czy pamiętacie  z wczorajszych zajęć co można spotkać w kosmosie?. Na pewno tak , więc  mamy dla was parę zagadek;
                     Wielkie, ogniste i gorące
                     To najbliższa Ziemi gwiazda,
                      a zwiemy ją ….. ( słońce )
 
                     Są różnego koloru i wielkości
                      swoje nazwy mają.
                     Krążą wokół Słońca
                      i wciąż się obracają    ( planety )
 
                      Podróżuje w kosmicznej przestrzeni
                     bo do wędrówek mam serce ochocze,
                     a w czasie każdej ciągnie za sobą
                     swoje długie i piękne warkocze.     ( kometa )
 
                     Wygląda jak spadająca gwiazdka,
                     lecz spala się niestety,
                     gdy próbuje się przedostać
                     na powierzchnie naszej planety.  ( meteoryt )
 
                     Zwiemy go także miesiączkiem ,
                      bo zmienia się w czasie miesiąca,
                         on krąży –  wokół Ziemi ,
                           a z nią-  wokół Słońca.  ( księżyc )
 
2. Wysłuchanie piosenki  ”Ziemia to wyspa zielona”

https://www.youtube.com/watch?v=-ZQTnkXpcCA

 
3. Ziemia – zabawa z globusem – dzieci oglądają globus, nazywają kształt Ziemi , wskazują wspólnie z rodzicami gdzie na globusie znajdują się oceany, a gdzie lądy. Wspólnie odszukują położenie Polski.
 
4. Tworzymy globus- wykonanie modelu Ziemi techniką papier-mache
 
Materiały; gumowa piłka, woda, mąka ziemniaczana: szklanka, miska , gazety ( biało – czarne ) pocięte na paski różnej długości i  szerokości; karton karbowany, pisak, niebieska farba w różnych odcieniach ( rozrabiamy z białą )
bibuła w kolorze białym i zielonym, klej typu Magic, pędzle
 
Wykonanie : Przygotowujemy klej-  łączymy szklankę mąki z ziemniaczanej  dwiema szklankami wody. Dokładnie mieszamy , by nie było grudek, aż do uzyskania konsystencji kleju ( jeśli konieczne można dodać wodę lub mąkę w zależności od potrzeby ). Umieszczamy  gumową piłkę na  okrągłej podstawce zrobionej z paska z kartonu ( dzięki temu piłka nie będzie się turlać ) . Dzieci przyklejają na piłkę paski gazety namoczone w kleju , tak by pokryć całą jej powierzchnię. Wygładzamy paski rękami, i zdejmujemy nadmiar kleju . Czekamy aż  klej wyschnie , następnie rodzic rysuje na kuli pisakiem uproszczone kontury kontynentów. Dzieci malują fragmenty kuli farbą w różnych odcieniach niebieskiego ( w miejscu występowania mórz i oceanów ). Skrawkami bibuły zielonej wyklejają lądy. Bieguny wyklejają biała bibułą .
Zyczymy powodzenia , macie dzisiaj dużo pracy.
 
W związku z jutrzejszym świętem Ziemi mamy dla Was także krótką prezentację  – Wasze panie Renata, Ula , Bożenka
                    
Witamy Was kochane dzieciaczki w poniedziałek 20 kwietnia, zaczynamy nowy tydzień . Gotowy do pracy , mamy nadzieję że tak :))
Temat tygodnia ; Dbamy o naszą planetę
Temat tygodnia : W kosmosie
1. Wysłuchanie wiersza ” Trampolinek w kosmosie
                      Mknie Trampolinek w kosmos rakietą,
                       żeby się z bliska przyjrzeć planetom.
                      Patrzy, jak krążą , krążą bez końca
                      po swych orbitach wokoło Słońca
                       i po kolei nazwy wymienia:
                      najpierw Merkury, Wenus i Ziemia.
                      Mars jest następny, za Marsem Jowisz
                      ( wierzyć możecie Trampolinkowi )
                       i dalej Saturn , a za nim Uran,
                      wreszcie na końcu mamy Neptuna!
                       Mknie Trampolinek , goni komety,
                      kosmos, podziwia z okien rakiety.
                       Zapas paliwa ma jeszcze spory,
                       chętnie odwiedza więc gwiazdozbiory
                      i Niedźwiedzicom, Dużej i Małej,
                          zdjęcia za zdjęciem robi wspaniałe.
                         Kurs teraz nowy na księżyc bierze
                        i już po chwili biega w kraterze,
                        a za nim łazik krok w krok się kręci,
                        bo na zabawę ma wielkie chęci.
                         Koniec zabawy bo ziemia wzywa!
                         Czy ta wyprawa była prawdziwa.
 
2. Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza: Czym Trampolinek wybrał się w podróż? , Czemu chciał się przyjrzeć ? , Po czym krążyły planety? , Dookoła czego krążą planety? , Jakie planety widział Trampolinek?
 
3. Wysłuchanie piosenki ” Układ Słoneczny” śpiewające Brzdące 
 https://www.bing.com/videos/search?q=piosenka+o+kosmosie&docid=608005083386413310&mid=37953DB1DAE2D238B88F37953DB1DAE2D238B88F&view=detail&FORM=VIRE
                       
   4. Oglądanie książek , albumów   zdjęć o tematyce – kosmos i planety.
5. Oglądanie filmu :     Planety, Słońce Księżyc – Czym jest Kosmos
  https://www.bing.com/videos/search?q=film+dla+dzieci+o+kosmosie&docid=608046796127604624&mid=229EAB15140EA51F83D4229EAB15140EA51F83D4&view=detail&FORM=VIRE  
 
Powodzenia i miłej zabawy : Wasze panie Renata, Ula, Bożenka      

Witamy w piątek 17 kwietnia 2020 r.

I.Praca plastyczna ,,Dzień i noc”-biały talerzyk przecinamy na pół i malujemy

Jedną część na granatową. W Białej części przyklejamy żółte słoneczko a  w granatowej

Księżyc. Słońce i księżyc wycinamy z żółtego papieru (nie musi być biały talerzyk,może

Być karton )

*Zabawa ,,Co widzi dzień, Co widzi noc”

Rodzic pokazuje dziecku dowolny talerzyk np.,,dzień” . Zadaje pytanie ,,Co widzi dzień”-

Dziecko odpowiada . Zamiana ról, dziecko pokazuje talerzyk i pyta rodzica „Co widzi noc?”

 1. Rozwiązywanie zagadek –rodzic odczytuje dziecku zagadki.

,,Ciemnym płaszczem świat przykrywa,

na jej płaszczu gwiazd tysiące,

a w kieszeniach sny ukryte

Zniknie, zanim wstanie słońce”(noc)

,,Po nocy rankiem nas wita ,

 w południe słonkiem ogrzewa,

Wieczorem bajkę opowie

I kołysankę zaśpiewa ( dzień)

,,Żółte i gorące

Na błękitnym niebie,

Ogrzewa Ziemię

Zwierzęta i Ciebie”(słońce)

„Kiedy po niebie wędruję nocą

Dookoła niego gwiazdy migocą

Raz jest jak rogalik

Raz okrągły jak talerzyk (księżyc)

Nauka  na pamięć dowolnie wybranej zagadki

-Oglądanie albumów i książek z dziedziny astronomii. Wzbogacenie wiedzy dzieci

Rozbudzenie zainteresowań otaczającym światem

-Zabawa ruchowa ,,Dzień-noc”. Dziecko na hasło ,,Dzień porusza się po pokoju w rytm dowolnej

Muzyki. Na hasło ,,noc” dziecko udaje że zasypia

III.Zabawa dydaktyczna ,,Koło dnia i nocy”. Wspólnie  z rodzicem przygotuj wyciętą z papieru

Płaską białą obręcz o średniej  1 m.

Dziecko otrzymuje kartoniki żółte, niebieskie. Przykleja swoje kartoniki na obręczy naprzemiennie

(żółty,niebieski, żółty itp.)aż całe koło będzie zapełnione. Po wykonaniu zadania dziecko odczytuje to, co ułożyło tzn. dzień, noc, dzień, noc. Rozmowa na temat cykliczności dnia i nocy

-Ćwiczenie rozwijające orientacje przestrzenną

,,Chodzenie pod dyktando’’-(np.2 kroki w prawo , 3 do przodu , 2 do tyłu , 5 kroków w lewo)

-Proponujemy obserwowanie nieba nocą, przyglądanie się gwiazdom, rozmowy o tym, co przypominają układy gwiazd

Pozdrawiamy serdecznie Dzieci i Rodziców Wasze Panie Bożena Ula Renatka

16 kwietnia 2020r.  czwartek

Hej Słoneczka i Pszczółeczki nasze kochane. Czujemy, że już jesteście wypoczęte i wyspane. Czwartkową przygodę zaczynamy: poćwiczymy, pośpiewamy. Liczyć też trochę będziemy a dla zdrowia  oczywiście pospacerujemy. Wymyślimy jeszcze coś…………, co będzie wie już ktoś? Teraz tego nie powiemy aż wszystko inne zrealizujemy.

Zaczynamy moi drodzy  – GIMNASTYKA NA NAS CZEKA

I.Powtarzajcie razem z mamą lub z kimś z kim się teraz bawicie tekst: (wy to już znacie), jednocześnie wykonujcie gesty zgodnie z wypowiadanymi słowami i dotykajcie wymieniane przez siebie części ciała :

1.Gimnastyka to zabawa, sport dla dziecka ważna sprawa

Ręce w górę,  w przód i w bok , potem przysiad , skłon i skok

Głowa , ramiona , kolana , palce ,kolana palce, kolana ,palce

Głowa, ramiona , kolana, palce, oczy, uszy  usta, nos .

Możecie także dopowiedzieć nazwy innych części ciała lub przedmiotów , które znajdują się niedaleko Was; np. : …………,oczy , uszy, usta, krzesło. Pobiegnijcie wtedy do krzesła, aby je dotknąć. Wasza FANTAZJA Was poprowadzi.

2.Przynieście proszę krzesło –jest ono ostatnio naszym bohaterem zabaw.

Postawcie je na środku dywanu.

Biegajcie wokół krzesła podczas gry na bębenku z miski , talerza i łyżki, itp., na hasło „ na krześle” – usiądźcie na nim, znowu biegajcie przy  dźwiękach instrumentu – kolejne hasło : ”stań za krzesłem, bieg – „ wejdź pod krzesło”, bieg – stań przed  krzesłem, itd.

3.Usiądźcie teraz wygodnie na dywanie  najlepiej „po turecku” – teraz wasze uda są bębenkiem a dłonie pałeczkami. Osoba dorosła podaje na swoim bębenku rytm( może mieć taki sam bębenek jak wy),  postarajcie się odtworzyć w taki sam sposób podany rytm  przez mamę, tetę , czy kogoś, kto bawi się teraz z wami. Później zamieńcie się rolami

 1. Matematyka i plastyka – doborowa para

Przygotujcie teraz proszę granatowy ,albo czarny karton. Jeśli macie biały pokolorujcie lub pomalujcie do na  granatowo lub czarno. Przygotujcie farbę. żółtą Umoczcie teraz wskazujący palec w żółtej farbie, następnie odciśnijcie palec na kartonie , w różnych jego miejscach 7 razy. Wytrzyjcie palec chusteczką. Teraz zanurzcie kciuk w żółtej farbie. Odciśnijcie go na kartonie w różnych miejscach 5 razy. Wytrzyjcie palec. Zanurzcie teraz palec najmniejszy i odciśnijcie go 6 razy. Umyjcie ręce, praca w tym czasie trochę wyschnie . Odstawcie na miejsce przybory, z których korzystaliście do tej pory. Przynieście flamastry ( wybierzcie 3 kolory, który będą widoczne na tle waszej pracy, mogą być też dobrze zatemperowane kredki). Połączcie w pary takie same odciski palców wskazujących, kciuków , palców małych, używając innego koloru flamastra, kredki do  wybranego rodzaju odcisków( np. pary kciuków połączcie żółtym flamastrem, małych palców zielonym, itd.) Policzcie ile jest par każdego rodzaju odcisków. Policzcie też ile odcisków pozostało bez pary. Wyobraźcie sobie ,że te odciski to gwiazdy. Możecie je ożywić dorysowując im oczy , buźki, mogą być także  maleńkie nóżki i ręce. Odciski bez par zamieńcie na inne obiekty niebieskie, np. planety ,czy  księżyc. Twórczego działania kochani.

 A teraz obowiązkowo spacer w bezpiecznym miejscu , niedaleko domu. Na spacerze starajcie się zwrócić uwagę na wygląd nieba podczas dnia. Możecie policzyć chmury, alb lecące ptaki

III. Na zakończenie spróbujcie nauczyć się na pamięć  rymowanki matematycznej:

                                                          

10 palców mam
każdy stoi sam
czasem sobie porachuję
czy któregoś nie brakuje
czy je wszystkie mam
czy je wszystkie mam
Pierwszy palec wielki
wskazujący na figielki
trzeci palec to największy
a ten czwarty trochę mniejszy
piąty to paluszek mały
oto szereg cały!!                                                                        

 

Dobrej zabawy życzą Wam panie Ul, Renatka i Bożenka

 

Środa 15 kwietnia 2020 r.

Dzień dobry kochane pięciolatki. Myślę ,że Słoneczka już dawno wstały i są tak samo chętne do zabawy jak Pszczółki. Wasze panie są gotowe ,żeby do Was dołączyć.  Zaczynamy:

1 . Na dobry początek  rozruszajmy  trochę nasze kości i mięśnie, które całą noc leniuchowały.

– maszerujcie w rytmie wystukiwanych przez mamę / tatę lub kogoś dorosłego , kto się z     Wami bawi dźwięków. Wasza fantazja podpowie z czego stworzycie instrument muzyczny. – zatrzymajcie się kiedy usłyszycie ciszę

– teraz dźwięki są o wiele szybsze, biegnijcie, na hasło zmiana, zmieńcie kierunek biegu,

– zamieńcie się w piłeczki, które podskakują bardzo wysoko – pamiętajcie , aby wsłuchać się w rytm dźwięków, szybkich i wolnych.

A teraz niespodzianka: przygotujcie krzesło i szalik lub coś, czym możecie zasłonić oczy. Gotowe?

Pamiętacie zajęcie o nocy? Noc jest ciemna. W tej zabawie będziecie odczuwać ciemność.

Postawcie krzesło na środku pokoju. Mama zawiązuje wam szalik, chustkę , itp…… na oczach. Nie możecie nic , a nic widzieć. Z pomocą osoby dorosłej usiądźcie na krześle. Wykonujcie komendy wydawane przez mamę /tatę, np.: wstań, zrób 5 kroków do przodu, podskocz 7 razy, zrób krok w l. stronę, zrób 3 kroki w p. stronę , zakręć się wokół siebie 3 razy, zrób 1 krok do tyłu, szukaj krzesła, usiądź. Możesz zamienić się teraz z osobą dorosłą, lub powtórzyć zabawę jeszcze raz.

Na zakończenie , po posprzątaniu niepotrzebnych już rzeczy, usiądźcie wygodnie na dywanie. Wdychajcie powietrze nosem i wydychajcie je ustami . ćwiczenie wykonajcie 5 razy.

Posłuchajcie piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=CB7Vks0iT1s

po wysłuchaniu piosenki  odpowiedzcie sobie na pytania: co mogę robić w dzień,

później jakie czynności wykonuję w nocy.

Jakie zjawiska można obserwować w dzień , a jakie w nocy?

Jakie zwierzęta śpią w dzień? Czy w ogóle takie są?

2.Przygotujcie teraz kartkę i kredki lub farby. Złóżcie kartkę na pół. Na lewej części kartki narysujcie obrazek przedstawiający Wasz dom z ogrodem w  dzień, po stronnie prawej taki sam obrazek, ale w nocy.  Spróbujcie wyszukać różnice miedzy obrazkami. WSKAZÓWKA: Zarówno w dzień jak i w nocy jest piękna  pogoda, pomyślcie o zwierzętach, owadach, ptakach.

Ciekawe jesteśmy  niesamowicie waszych obrazków. Zatem  do zabawy: odliczamy: 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1.   I….. dzieje się.

Pochwalcie się waszymi pracami na naszym specjalnym e- mailu na stronie przedszkola.

A teraz pora na wiosenny spacer. Spróbujcie zauważyć jak najwięcej szczegółów w otoczeniu przyrodniczym. Kto znajdzie ich więcej Ty czy mama?

3.

 Wieczorem przypomnijcie sobie z rodzicami waszą ulubioną kołysankę . Zaśpiewajcie ją razem. A może wymyślicie całkiem nowa własną? Wybór należy do Was.

A gdyby nic Wam nie przyszło do głowy, możecie skorzystać z linku:

https://www.youtube.com/watch?v=MrhhUclCAg4

A jeśli chcecie sprawdzić jak wygląda Wasz dom i ogród nocą, złapcie mamę i tatę za rękę i ….. witaj nocna przygodo

Bawcie się super. ŻYCZĄ WAM TEGO wasze panie Ula, Renia i Bożenka

 

Wtorek 14 kwietnia 2020r.
Witamy Was drogie Pszczółki i Słoneczka. Mamy nadzieję że Święta Wielkanocne upłynęły Wam w miłej, radosnej i rodzinnej atmosferze.
  Święta bardzo szybko minęły, już mamy wtorek , dlatego wracamy do naszych zajęć. Dzisiejszy temat to Kiedy jest noc?
 
Temat dnia ; Kiedy jest noc ?
 
1 Na początek pobawimy się klockami , waszym zadaniem jest ułożyć Więżę , należy układać klocek jeden na drugim , aby wyszła nam jak największa wieża.
Następnie troszkę sobie poćwiczymy nasze rączki , prosimy rodziców aby do szklanego naczynia wsypali kaszę mannę , zadaniem dzieci jest rysowanie palcem po kaszy mannie
 poznanych literek.
 
2. Teraz porozwiązujecie troszkę zagadek
 
Zółte, okrągłe , wysoko na niebie
Wysyła promienie do mnie i do Ciebie. ( słońce )
 
Bywa kulisty, bywa jak rożek.
Pojawia się nocą w srebrzystym kolorze.  ( Księżyc)
 
Rozsypane po niebie nocą
w złocistym kolorze do nas migocą.  ( gwiazdy )
 
3. Wysłuchanie tekstu literackiego
 
            ” Przyszedł sobie smok. Nazywał się MROK . Najpierw połknął wszystkie szkiełka, koraliki świecidełka, pęknięte lusterko i pasek z klamerką. Potem w kuchni usiadł , wszystkie blaski zjadł .Zlizał z filiżanek wszystkie wzorki pozłacane i ze szklanek wszystkich kryształowe listki.
              Wreszcie dłuuugim skokiem przeleciał nad blokiem.
              Przeleciał nad blokiem, wypił światła z okien, tupnął smoczą nogą, świat omroczył mrokiem.
 
 Dzieci odpowiadają na pytania . np. Co zrobił smok?. Jak się nazywał? , Jak myślicie , dlaczego tak się nazywał? Co smok zjadł? Co się stało na końcu?
 
4. O jakiej porze dnia ? – dzieci określają kiedy wykonuje się pewne czynności – rano czy wieczorem.: Budzimy się , Kładziemy się spać, Myjemy zęby, Jemy obiad.
 
5. Wyjaśnienie następstwa dnia i nocy – zabawa z globusem i latarką. Prezentujemy dzieciom globus , tłumaczymy że jest to model kuli ziemskiej. Kawałkiem plasteliny zaznaczamy na nim miejsce , w którym się znajdujemy. Latarka to słońce. Wyjaśniamy , że po dniu zawsze przychodzi noc . Obracamy globus , świecąc na niego nieruchomo latarką. Dzieci zauważają
że gdy na jednej półkuli jest dzień, na drugiej panuje noc. 
 
6. Na zakończenie zapraszam na fil który jeszcze raz wyjaśni nam następstwa  dnia i nocy.
 
Miłego oglądania i przyjemniej pracy – Wsze panie Renata, Ula i Bożenka
 

Witajcie kochane SŁONECZKA I PSZCZÓŁKI – nasze pięciolatki. Pogoda dopisuje. Słońce coraz cieplej grzeje, owady zaczynają pojawiać się na rozkwitających kwiatach i krzewach. Świat pięknieje, idą Święta  Wielkanocne. Będziemy przeżywać  je w tym roku troszkę inaczej, ale w naszych sercach niech nie zabraknie miłości i radości . Zadbajmy o podtrzymanie tradycji tych niezwykłych Świąt  .

Witajcie kochaneSłoneczka” i „Pszczółki”nasze pięciolatki, w dniu 10 kwietnia 2020 r.

 Jesteśmy szczęśliwe ,że mogłyśmy w tym tygodniu przygotować się z Wami do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Myślimy ,że wiedza, jaką zdobywałyście w tym tygodniu, pomoże Wam dobrze i świadomie przeżyć  ten piękny świąteczny czas. Właściwie już wszystko gotowe. Pora na z głębi naszych serc płynące Życzenia Wielkanocne:

Bądźcie radosne i uśmiechnięte ,  bądźcie zdrowe i pełne energii, przebywajcie blisko z Waszymi rodzicami i rodzeństwem, przekazujcie sobie nawzajem  gesty miłości i serdeczności : całuski, przytulenia, uśmiechy i potrzebną pomoc. Podziękujcie Jezusowi za  Jego wielką do nas miłość. Nich te dni będą dla was wyjątkowe i piękne . Życzymy Wam także niezapomnianej przygody Śmigusowo – Dyngusowej. WESOŁYCH ŚWIĄT.

Waszym rodzicom życzymy odpoczynku, dobrych myśli, pełnych nadziei, zdrowia  i mocy ducha.

 

Pamiętajcie o  złożeniu życzeń telefonicznych lub na Facebooku swoim bliskim , babciom i dziadkom, ciociom i wujkom i oczywiście kolegom i koleżankom

RADOSNEGO ALLELUJA

 

Zapraszamy Was jeszcze  na religijny filmik o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa .  Wy zaproście rodzeństwo i rodziców do wspólnego oglądania.

Spotykamy się we wtorek

Wasze panie: Ula, Renatka i Bożenka

czwartek 09.04.2020 r.

Dzień dobry kochani dzisiaj  mamy dla was przepis na pyszną Babkę Wielkanocną którą zrobicie z rodzicami .

Powodzenia

Babka piaskowa

To jedna z najprostszych w wykonaniu przepisów na babkę wielkanocną. Istotne jest, aby podczas przygotowania, masło było idealnie miękkie. To sprawi, że podczas ubijania konsystencja będzie bardziej puszysta i lepiej połączy się z resztą składników. Możesz zastąpić masło margaryną, ale najlepsze walory smakowe zyskasz przy użyciu tego pierwszego.

Składniki:

 • 250 g mąki pszennej,
 • 250 g mąki ziemniaczanej,
 • 4 jajka,
 • 180 g cukru pudru,
 • 1 opakowanie cukru wanilinowego,
 • 250 g masła lub margaryny,
 • 2 łyżeczki proszku do pieczenia.

Sposób przygotowania:

 1. Masło rozpuść i odstaw do wystudzenia. 
 2. Formę do pieczenia babki wysmaruj tłuszczem i wysyp bułką tartą. Nastaw piekarnik na 180”C.
 3. Oddziel białka od żółtek.
 4. Białka ubij na sztywną pianę z cukrem.
 5. Do białek dodawaj żółtka – jedno po drugim, cały czas mieszając.
 6. Do jajek przesiej obie mąki, proszek do pieczenia, roztopiony tłuszcz. Wszystko dokładnie wymieszaj.
 7. Gotowe ciasto przelej do foremki i wstaw do piekarnika. Piecz ok. 1 godzinę.  Po wystudzeniu udekoruj babkę piaskową cukrem pudrem lub lukrem                                                               
                                        SMACZNEGO życzą  p. RENATA, ULA, BOŻENKA

Środa 8.IV.2020

Zabawy i eksperymenty z jajkiem, dziecko swoimi zmysłami poznaje jak wytrzymała jest

Skorupka , a potem jak można ją….rozpuścić

 1. ,, Od Punktu do Punktu”. Zabawa ruchowa

Dziecko ustawia się na linii , rodzic podaje mu chochlę z ugotowanym jajkiem.

Zadaniem dziecka jest przejście z jajkiem po pokoju od ściany do ściany i  z powrotem tak

aby jajko nie upadło . Następnie dziecko przekazuje chochlę z jajkiem następnej osobie

(rodzicom, rodzeństwu)

,,Do celu”- zabawa z toczeniem .

Rodzic wyznacza jeden punkt , np. rozkłada szalik .

Dziecko przetacza jajko za pomocą łyżki tak aby znalazło się w wyznaczonym miejscu.

Nie może pomagać sobie drugą ręką

,,Hop, do góry !” – Dziecko ustawia przed sobą jajko i przeskakuje przez nie obunóż do przodu

I do tyłu, uważając aby na nie nie nadepnąć

 1. Eksperyment ,,Gumowe Jajko”- nalej do szklanki octu spirytusowego i umieść w niej

Surowe jajko , 10 godzin później skorupka jest rozpuszczona a jajko podtrzymuje membrana

Można ją delikatnie ściskać. Niestety po doświadczeniu jajko nie nadaję się już do spożycia.

„Świecące gumowe Jajko”- potrzebna jest mała żarówka albo zwykła latarka ( warto nałożyć na nią

Kolorową bibułę ), podświetlamy gumowe jajko aby zaobserwować jak wygląda w środku

,,Żółte jajko na twardo”- bardzo prosta efektowna zabawa. Owiń jajko w ścierkę z dwóch stron

Umocuj gumkę, następnie energicznie kręć nim tak by w środku zmieszało się białko z żółtkiem.

Po ugotowaniu jajko będzie całe żółte w środku…SMACZNEGO!

III. ,,Pisanka z papieru”-narysuj duże jajko na kartce A4 (możesz je wyciąć).

Następnie zdecyduj jaką techniką chcesz je ozdobić

*wyklejanie plasteliną

*ryż przyklejony do plasteliny

*pomalowane farbami

*ozdabianie skrawkami gazet (wydzieranka)

Pracujcie pięknie, bawcie się dobrze.

III. A……….. i jeszcze coś o „ SMIGUSIE –DYNGUSIE” Śmigus-dyngus to staropolski obyczaj. Takie polewanie się wodą w Lany Poniedziałek wynika z naturalnej potrzeby pozimowego oczyszczenia i rozbudzenia. A w rozumieniu religijnym jest wspomnieniem rozganiania tłumów ludzi przez żołnierzy wodą, aby nie głosili wiadomości o zmartwychwstaniu Jezusa

Przed nami wesoły wierszyk o tej wielkanocnej tradycji.

Śmigus-dyngus!
Staropolskim obyczajem
w wielkanocny poniedziałek
oblewamy się nawzajem.

Miły zwyczaj śmigus-dyngus!
Bo pośród życzeń radosnych
przynosi nam w podarku
uśmiech kolorowej wiosny.

I jeszcze piosenka:

https://www.youtube.com/watch?v=ErwpGSpgLEI

Pozdrawiamy Rodziców i Dzieci. Wasze Panie Bożenka, Ula, Renatka

 

Dzisiaj już 07 kwietnia  2020 r- wtorek

Wczoraj rozmawialiśmy o pisankach, malowanych jajkach, o tradycji ich zdobienia  na różne sposoby. Dzisiaj opowiemy sobie o tym, jakie potrawy przygotowujemy na te Święta, co wkładamy do koszyczka wielkanocnego , aby zostało poświęcone na śniadanie wielkanocne .

Uważnie posłuchajcie opowiadania , spróbujcie zapamiętać jak najwięcej nazw potraw przygotowywanych specjalnie na Święta . Zapamiętajcie , co mama przygotowywała na wielkanocną święconkę do koszyczka  i dlaczego.

  „IDĄ ŚWIĘTA”

Jaki piękny poranek –powiedziała mama rozchylając bielusieńkie jak  śnieg firanki, niedawno zawieszone na krystalicznie czystym oknie. Będzie dobry dzień-czuję to od samego rana – zagadnął wesoło tata. W kuchni pachniało jak nigdy dotąd . Mama poukładała na stole w kolejności różne  produkty: mąkę, owoce, cukier waniliowy, jaja, cukier, wanilię, drożdże i różne naczynia. Dzisiaj pieczemy babę wielkanocną i mazurek- oznajmiła. Co by to nie miało być , brzmiało tajemniczo. Jak to piec babę? A co to jest mazurek? Adaś przybiegł do kuchni. Mama właśnie wysypywała mąkę do miski. Będziesz mi potrzebny, powiedziała i  musnęła dłonią  ubieloną mąka mój nos. Poczułem się jak prawdziwy piekarz. Mama prosiła mnie o dosypywanie różnych składników do mąki tłumacząc, że tu najważniejsze są drożdże , bo to babka drożdżowa. Dowiedziałem się ,że baba wielkanocna to ciasto drożdżowe, które rośnie dzięki nim. Po długim zagniataniu ciasto rosło w misce, a kiedy było go już dużo, mama przełożyła je do foremki i włożyła do piekarnika. Zapach roznosił się po całym domu. Chciałoby się już jeść, ale mama powiedziała, ze to na Święta Wielkanocne. Później piekliśmy mazurek, ale już bez drożdży, bo to ciasto kruche, które zdobi się owocami, dżemem , powidłami.

Przyniosłem koszyczek i barwinek, powiedział  tata. Super. Powiedziała mama i pobiegła do pokoju . Za chwilę przyniosła białą serwetkę i czerwona lśniącą kokardę. Do koszyczka jutro włożymy pokarmy do święcenia, które zjemy w niedzielny poranek podczas śniadania wielkanocnego. Ale najpierw udekorujemy koszyczek zielonymi gałązkami barwinka i czerwoną wstążką.  Pamiętaj  co musimy włożyć do koszyczka , powiedział tata, który przyszedł podziwiać świąteczne wypieki . Mama wymieniała po kolei pokarmy: Chleb, wędlina- najlepiej kiełbasa, sól, kawałek babki wielkanocnej, cukrowy baranek, jaja ,chrzan, pisanki. . Wszystko nakrywamy biała serwetką i zanosimy do Kościoła, aby zostało poświęcone przez księdza wodą święconą  i pobłogosławione w specjalnej modlitwie.

W niedziele zjemy  specjalne śniadanie. To nie będzie tostów i kakao? Jak to specjalne- pytał Adaś. Takie śniadanie jest bardzo uroczyste. Wszyscy są odświętnie ubrani, a zamiast tostów i kakao spożywa się pyszny barszcz biały ze świeconym jajkiem , kiełbaską i chrzanem z dodatkiem święconego chleba. Wszyscy też składają sobie życzenia, dzieląc się jajkiem ze święconki posypanym święcona solą z dodatkiem chrzanu. Już się nie mogę doczekać, powiedział tata i uśmiechnął się do  mamy w bardzo tajemniczy sposób. Pamiętaj  o poniedziałku……….. szepnął.

Kochani rodzice porozmawiajcie z dziećmi o tradycji  święcenia pokarmów. Spróbujcie wyjaśnić im, co symbolizują wkładane do koszyczka wielkanocnego potrawy. Opowiedzcie im w jaki sposób przeżywaliście te święta , jak Wy byliście dziećmi. Zaplanujcie wspólne pieczenie wielkanocnej baby lub mazurka. Nie zapomnijcie też wprowadzić dzieci w tajemnicę tych świąt z perspektywy naszej wiary. Wytłumaczcie dzieciom ich prawdziwy sens .  Możecie skorzystać z Biblii dla dzieci, która w odpowiedni sposób opisuje te wydarzenia.

Możecie też wspólnie przygotować koszyczek i ozdoby, aby był gotowy na wielkanocna sobotę. Wyjaśnijcie dzieciom ,że w  tym roku ze względu na sytuację , wszystko odbędzie się nieco inaczej ale tez będzie równie ważne. 

Tak może wyglądać koszyk wielkanocny przygotowany na Wielką Sobotę. W ten dzień niesiemy święconkę do kościoła. Pokarmy do święcenia wkładamy do koszyczków (najczęściej wiklinowych) wyłożonych białą serwetką i przyozdobionych bukszpanem. Od dzielenia się z bliskimi poświęconymi pokarmami zaczyna się w Polsce śniadanie wielkanocne.

 

Symbolika polskiej święconki

Michał Gryczyński

Zgodnie z polską tradycją w Wielką Sobotę udajemy się do kościoła z wiklinowymi koszykami w rękach, by poświęcić pokarmy na świąteczny stół.

Zwyczaj ten sięga VIII w., natomiast w Polsce znany jest od XIV w. Kiedyś szlachcic posyłał powóz konny po kapłana, którym dobrodziej przybywał do dworu, by poświęcić cały stół. Obecnie obrzęd święcenia potraw odbywa się najczęściej w kościołach albo przed nimi, na wystawionych stołach. Do koszyka wkładano zawsze pokarmy, które w pierwszy dzień świąt podawane były „bez dymu”, bo  przygotowywano je wcześniej i nie wymagały gotowania. W Wielkanoc nie rozpalano bowiem ognia pod kuchnią.

Wnętrze koszyka wykładamy więc białą serwetką, a sam koszyk przystrajamy gałązkami bukszpanu, których zieleń wyraża nadzieję Zmartwychwstania. Do środka wkładamy: baranka – z masła, ciasta albo z cukru – z zatkniętą chorągiewką, chleb, jaja gotowane na twardo – często malowanki, pisanki albo kraszanki – sól kuchenną, wędlinę, chrzan oraz ciasto (np. mazurek, babkę, sernik albo paschę). Koszyk przykrywamy białą serwetką i zanosimy do poświęcenia, a przed powrotem do domu zatrzymujemy się na adorację przy grobie Pana Jezusa. W centralnym miejscu świątecznego stołu stawiamy baranka z chorągiewką – na „zielonej łączce” z rzeżuchy albo owsa – a wokoło rozkładamy malowane jaja, babę wielkanocną i pozostałe pokarmy. Przed śniadaniem wielkanocnym dzielimy się święconym jajem, składając sobie życzenia, z nadzieją na błogosławieństwo, dostatek i zdrowie dla całej rodziny.

Baranek z chorągiewką

Znak Chrystusa Zmartwychwstałego. Na chorągiewce jest umieszczony krzyż oraz napis „Alleluja”, wyrażający radość ze zwycięstwa życia nad śmiercią oraz pokonania grzechu. Symbolika baranka ma głębokie korzenie biblijne: w Starym Testamencie w opisie ucieczki Żydów z Egiptu – gdy Izraelici naznaczyli odrzwia swych domów krwią spożytego baranka – czy w charakterystyce Sługi Jahwe, w Nowym Testamencie, gdy Chrystus zostaje nazwany Barankiem Bożym, a w Wielki Piątek dokonuje odkupienia ludzi za cenę własnej krwi. To także symbol łagodności, niewinności i ofiary. Wierzono, że baranek wielkanocny zapewni domownikom przychylność sił natury i ochroni przed klęskami.

Jajko

Starożytny symbol nowego życia, przesiąknięty w mitologii odniesieniami do czterech żywiołów: skorupka – ziemia, błona – powietrze, żółtko – ogień, a białko – woda. Jajko jest znakiem początku życia i odrodzenia. Podobnie jak baranek wielkanocny, oznacza triumf życia nad śmiercią. Uchodzi także za metaforę życia ukrytego oraz siły istnienia. Kiedyś jaj nie spożywano przez cały Wielki Post i powracały na stoły dopiero na Wielkanoc. Dzielenie się jajkiem ma charakter braterski i służy umocnieniu więzi rodzinnych. Zwyczaj malowania jaj wywodzi się z pogańskiego święta Jare, rozpoczynającego wiosnę, a swoją symbolikę mają tak zdobienia – np. szlaczki oznaczają nieśmiertelność – jak i barwy, np. brąz – pomyślność w rodzinie, a czerń i biel – pamięć o zmarłych. Święconym jajkiem dotykano zwierzęta domowe, by uchronić je od chorób, a skorupki rozsypywano wokół domu i zakopywano w narożnikach pola, co miało zapewnić urodzaje. 

Chleb

Pamiątka rozmnożenia chleba na pustyni, którym Jezus nakarmił swoich słuchaczy. Symbolizuje pokarm dla duszy, czyli Ciało Chrystusa – który powiedział o sobie: „Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął…” – i powszedni pokarm dla ciała, niezbędny do życia, co znalazło odzwierciedlenie w modlitwie „Ojcze nasz”. To znak przeistoczenia dokonanego w obecności apostołów w Wieczerniku w Wielki Czwartek, uobecnianego w Eucharystii. Chleb jest symbolem pomyślności, dostatku, obfitości i sytości, a wyraża pragnienie przyjęcia Komunii św. Do koszyka ze święconką wkładamy zazwyczaj kromkę chleba.

Wędlina

Jest symbolem baranka, którego Izraelici zabijali i spożywali rodzinnie w święto Paschy. Przed laty, gdy mięso spożywano sporadycznie, bo było drogie, uchodziło za oznakę dostatku. Ma zapewnić dobrobyt, zdrowie i płodność. Do koszyka ze święconką wkładamy zazwyczaj kawałek szynki albo kiełbasę.

Ciasto

To oznaka kunsztu, więc najlepiej jeśli jest to wypiek domowy – babka czy mazurek – będący wyrazem naszych umiejętności. Ale to także symbol nieukształtowanej materii przemienionej w formę doskonałą. Jego słodycz jest nagrodą za wytrwanie w umartwieniach w czasie Wielkiego Postu i zwiastunem Królestwa Niebieskiego: „skosztujcie, jak dobry jest Pan” (Ps 34, 9).

Chrzan

Ostry smak i zdolność wyciskania łez sprawiły, że jest symbolem goryczy Męki Pańskiej, zwieńczonej słodyczą Zmartwychwstania. Oznacza tężyznę fizyczną, ludzkie siły i żywotność. Wierzono, że zapobiega nieszczęściom i obezwładnia złe moce, więc dodano go do święconki, by zapewnić pokój w życiu rodzinnym.

Sól

Ten życiodajny minerał towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Nadaje potrawom smak, a dzięki właściwościom konserwującym chroni je przed zepsuciem. I dlatego Chrystus mówił, że jako jego uczniowie mamy być „solą ziemi”. Sól jest symbolem prostoty życia, samego sedna istnienia, sił moralnych i duchowych, oczyszczenia oraz prawdy. Wierzono, że chroni przed chorobami i odstrasza siły nieczyste.

Inne składniki święconki

Składników święconki bywa więcej, a różnice wynikają z tradycji regionalnych. W koszykach pojawia się więc również:

ser – oznaka harmonii między człowiekiem a siłami przyrody,

pieprz – symbolizujący gorzkie zioła,

naczynie z wodą – symbol Ducha Świętego,

zajączek – kojarzony z płodnością i odrodzeniem przyrody, a że śpi ponoć z otwartymi oczami, więc to on miał pierwszy zobaczyć Zmartwychwstałego,

kurczaczek – powiadano kiedyś, że Chrystus wstał z grobu „jak kurczę z jaja”.

 

  Teraz posłuchajcie piosenki o  Wielkanocnych Świętach https://www.youtube.com/watch?v=cNT7haqYeqw

Jutro pewnie coś będzie o ŚMIGUSIE DYNGUSIE……….

Pomagajcie rodzicom w domowych obowiązkach .

MIŁYCH PRZEDŚWIĄTECZNYCH CHWIL życzą Wam kochane pięciolatki panie ; Ula, Renatka i Bożenka

 

Propozycja na poniedziałek 06.04.2020
Temat tygodnia : Jajka malowane
Temat dnia : Zwyczaje Wielkanocne
 
1. Obejrzenie filmu o zwyczajach Wielkanocnych.
 
 
2. Wysłuchanie wiersza : Malowane jajka “
 
Leży na półce mały koszyczek,
a z niego wystaje kilka twarzyczek.
Każda , okrągła i zadowolona,
 pięknymi barwami jest ozdobiona. Pierwsza w krateczkę ,
druga ma groszki, u trzeciej – kwiaty,
u czwartej – prążki,
na piątej ą gwiazdki, na szóstej – drzewa,
a mnie ich widok tylko olśniewa.
I tak jak co roku , nie pójdą w kąt ,
lecz będą życzyły Wesołych Swiat!
 
3. Rozmowa kierowana na temat wiersza : Jak wyglądały pisanki ? , Jakie miały wzory?, Ile ich było?, W jakie święta ozdabiamy jajka?.
 
4. Obejrzenie filmu ” Co wiesz o jajkach”
 
5.Życzenia od Zajączka : Wykonanie kartki z życzeniami.
Materiały: kolorowe kartki z bloku technicznego, białe kartki z bloku technicznego, ołówki, nożyczki, klej, pomponiki na nos , guziki na oczy.
Wykonanie; Na kolorowych kartkach przedszkolaki rysują dwoje długich uszu i dwie łapki i wycinają je. Uszy przyklejają na górze kolorowego kartonika , a łapki – po jego bokach. Na wierzch naklejają biały kartonik i zaginają elementy tak , aby go zasłaniały ( uszy w dół a łapki do środka ) . Na białym kartoniku można narysować pyszczek zajączka lub przykleić oczka i guziczek, a także przykleić życzenia lub napisać.
 
6. A teraz potańczymy przy piosence ” Zając “
 
 
Powodzenia w wykonywaniu kartki świątecznej , i dobrej zabawy przy piosence mamy nadziej że ja pamiętacie 🙂 do zobaczenia jutro wasze panie Renata, Ula , Bożenka

Piątek 3.IV.2020

,,Kwietniowe przysłowia „- rodzic odczytuje kwietniowe przysłowia i rozmawia z dzieckiem

o ich znaczeniu

-Choć już w kwietniu , słonko grzeje , nieraz pola śnieg zawieje

-Grzmot w kwietniu dobra nowina już szron roślin nie pościna

-Kwiecień wilgotny obiecuje rok stokrotny

-Jeśli w kwietniu pszczoły nie latają , to jeszcze długie chłody się zapowiadają

-Deszcze często  w kwietniu wróżą, że owoców będzie dużo

-Kwiecień plecień bo przeplata, trochę zimy trochę lata

Naukę na pamięć dowolnie wybranego przysłowia przez dziecko

II.Usprawniamy ręką wiodącą – doskonalenie sprawności manualnej

Zgniatamy jedną stronę gazety lub gazetki reklamowej, prostujemy, drzemy na długie paski następnie na małe kawałeczki

III.Zabawa rozwijająca słuch fonematyczny

Dziecko przynosi dowolny przedmiot codziennego użytku

Jego zadaniem jest:

-nazwanie tego przedmiotu

-podział nazwy przedmiotu na sylaby

-liczenie sylab w wyrazach

-wymyślenie słowa zaczynającego się na taką samą głoskę jak dany przedmiot

IV.Bezpieczny spacer w okolicy swojego domu

Krawczyk B. Michalewska U. Żuber Renata

 

2 kwietnia 2020

Witamy Was nasze kochane przedszkolaczki. Myślę ,że już jesteście wyspane , po śniadaniu , a zatem gotowe do wspólnej zabawy. Ciekawe jesteśmy ile psikusów spotkało Was w środowy Prima Aprilis?

I.

Dzisiaj już czwartek, który zawsze jest  po…………( wymieńcie poprzedzający go dzień tygodnia).

Dzisiaj pobawimy się w „ Ciepło – Zimno”. Pamiętacie jak bardzo lubiłyście tę zabawę? Wybierzcie spośród swoich zabawek taką, która jest mięciutka, puszysta jak wiosenne bazie. Jeśli już macie to zaczynamy: Na początku to osoba dorosła , z którą się bawicie chowa wybraną przez was zabawkę w wybranym przez siebie miejscu .Dziecko w tym czasie wychodzi za drzwi i czeka na zaproszenie do pokoju, w którym trwa zabawa. Na pytanie „gdzie schowałam/łem zabawkę” rozpoczyna się wielkie poszukiwanie. W trakcie poszukiwań osoba , która jest obserwatorem działań dziecka , naprowadza je na miejsce ukrytej zabawki mówiąc „ ciepło”, jeśli dziecko jest blisko jej położenia lub” zimno”, w sytuacji kiedy oddala się od miejsca schowanej zabawki. Zabawę można powtarzać kilka razy na przemian; dziecko – dorosły.

Jeśli już chcecie zmienić zajęcia możecie odłożyć zabawkę na miejsce, z którego zabraliście ją wcześniej. Mamy już porządek. Super!

Proponujemy Wam krótki tor przeszkód , który będzie pomocny w kształtowaniu sprawności Waszego ciała.

Ustawcie w pokoju dwa krzesła : jedno za drugim – tak jak wagoniki pociągu, za krzesłami rozłóżcie na cała długość – tylko bardzo prosto np. szalik, skakankę , sznurek( do wyboru), następnie połóżcie małą poduszkę , a za nią kolejne krzesło. W niedalekiej odległości od krzesła usytuujcie niewielki przedmiot ( mała piłeczka, maskotka), a w nieco dalszej od piłeczki zaznaczcie  punkt , który będzie celem rzutu do niego przedmiotu. Można np. położyć jakiś pojemnik: miseczkę, itp. Jeśli tor jest już gotowy zaczynamy zabawę ruchową: Oto jej etapy:

1.czołganie pod krzesłami

2.równoważne przejście po linii szalika, skakanki

3.przeskok przez przedmiot

4.wejście na krzesło, stanie równoważne na nim, z policzeniem do 10, następnie zeskok

5.podjęcie piłeczki, maskotki…, rzut do celu

Jeśli macie ochotę powtórzyć tor przeszkód, zróbcie to.

Pamiętajcie też o wspólnym uporządkowaniu pokoju po tej zabawie. Bądźcie szybcy ,ostrożni i dokładni w tym działaniu.

 II.A teraz już pora na ćwiczenia rączki.

Przygotujcie 3 kartony z bloku, makaron, fasolę, koraliki. Może być to wszystko , a jeśli nie macie to np. jedną rzecz z proponowanych przedmiotów. Osoba dorosła rysuje na kartonie proste  wzory – np. linie ukośne jedna za drugą z zachowaniem oczywiście pewnej między nimi odległości, linie faliste ciągłe lub jakiś wymyślony przez siebie szlaczek. Zadaniem dziecka jest ułożenie na tych wzorach wybranego materiału ,np. fasoli czy makaronu dokładnie z biegiem linii. Dbamy przy tym o chwyt pęsetowy. Jeśli już zadanie wykonane….., możemy je powtórzyć lub wykorzystać drugą stronę kartki na nowe pomysły wzorów.

Dzisiejsze zajęcia zakończymy piosenką z filmem o wiośnie. Zapraszamy.

https://www.youtube.com/watch?v=4yuKun2h2o4

 III. Nie zapomnijcie prosimy o spacerze.

 Miłych wrażeń i udanego dnia życzą panie: Ula. Bożenka K. Renatka

 

1 kwietnia 2020

Witajcie kochane „SŁONECZKA” i „PSZCZÓŁKI” w nowym wiosennym miesiącu, o pięknej nazwie KWIECIEŃ. Na pewno ta nazwa rozbudza Waszą wyobraźnię, dlatego proszę zastanówcie się przez chwilkę z czym  ona  się kojarzy ?. Możecie pobawić się z kimś dorosłym w takie skojarzenia, a później rodzice mogą nam je opisać w specjalnie przeznaczonym na takie informacje e mailu.

Kwiecień to miesiąc bardzo piękny. Dlaczego? Wasze codzienne obserwacje przyrody na pewno dopomogą  Wam w poszukaniu odpowiedzi na to pytanie. Mogę Wam podpowiedzieć  że odpowiedź ukryła się w wśród drzew, w ogrodach, na łące, w lesie ,na niebie ,na podwórku. Szukajcie i szybciutko rozwiążcie zagadkę. Dajcie znać,  jak będziecie znać odpowiedź.

A teraz posłuchajcie wiersza o tym niezwykle zagadkowym miesiącu

Proszę pana niech pan powie,
czy ten kwiecień ma źle w głowie?
Raz jest zdrowy, raz z katarem
i tak chodzi lat już porę.

Kwiecień ciepły, kwiecień zimny
czy wy o tym dzieciaki wiecie,
raz w kożuchu raz w sandałach jest
taki kwiecień plecień.

Proszę pani od pogody,
czy ten kwiecień nie chce zgody?
Sypie śniegiem, słońcem praży,
deszcz i burza też się zdarzy.

Kwiecień ciepły, kwiecień zimny
czy wy o tym dzieciaki wiecie,
raz w kożuchu raz w sandałach jest
taki kwiecień plecień.

Jeśli tylko chcecie, możecie nauczyć się tego wiersza na pamięć. Zapraszam serdecznie do ćwiczenia pamięci

Wstańcie teraz proszę, aby rozruszać swoje mięśnie i wprawić w ruch całe ciało:

Wybierzcie jakiś przedmiot kuchenny, który będzie perkusyjnym instrumentem muzycznym: proponuje garnek i łyżkę, ale wybór należy do Was. Osoba dorosła, która się obecnie z Wami bawi będzie grać na tym instrumencie – uderzając w wybranych przez siebie rytmach: Ustalcie wspólnie co będzie oznaczał poszczególny rytm, np. marszowy – chód, szybszy rytm w tempie ósemek – bieg, jedno uderzenie – podskok, nagłe przerwanie rytmu – zatrzymanie.  Zapamiętajcie  symbolikę rytmów. Możecie też zamienić się rolami, aby dorośli także mogli pobawić się tak jak Wy.

Zerknijcie teraz na Kalendarz, który na pewno znajduje się gdzieś w Waszym domu. Przeczytajcie wspólnie z rodzicami nazwę nowego miesiąca. Wskażcie na litery, które już znacie. Nazwijcie je. Podzielcie słowo KWIECIEŃ na sylaby, a następnie na głoski. Wyodrębnijcie pierwsza głoskę w tym słowie, następnie ostatnią.

I jeszcze coś ważnego: Zapamiętajcie przysłowie o KWIETNIU:”

„Kwiecień , Plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”- wiersz, który niedawno przeczytała Wam mama, tata , czy tez babcia, na pewno pozwoli Wam zrozumieć  to przysłowie

II  . Kwietniowe spotkanie z matematyką – matematyczny obrazek

Przygotujcie kartkę z bloku i kredki oraz przedmiot do wystukiwania dźwięków. Zabawa polega na stworzeniu obrazka wg kodu słowno- – dźwiękowego. Osoba dorosła kieruje do dziecka polecenie słowne lub dźwiękowe, a dziecko  tworzy obraz rysując przedmioty w wyznaczonym miejscu i w ilości podanej  dźwiękiem.

Proponowane opowiadanie do rysunku:

Na zielonej łące skaczą ( uderz dwa razy np. łyżką w garnek lub ręka w stół) czerwone żaby.

Dziecko rysuje tyle żab, ile słyszy dźwięków. Na początku możesz spytać : ile narysujesz żab? ile usłyszałeś dźwięków?

Nad wielkim dębem leci( 1 uderzenie) biało – czarny bocian

Po błękitnym niebie płyną  ( trzy uderzenia) różowe chmurki

W zielonej trawie schowały się ( 4 uderzenia) czerwone biedronki w czarne kropki), pierwsza miała ich (7 uderzeń), druga( 5 uderzeń), trzecia(2 uderzenia), a czwarta ( bez uderzenia)

Zakwitły też kwiaty. Liczyło je ( 5 uderzeń) żółtych pszczółek)Kwiatów było tyle samo co i pszczół

Zadajemy dziecku pytanie : ile było kwiatów?

Oceniamy z dzieckiem  stworzony obraz, możemy przeliczać narysowane przedmioty i nagrodzić dziecko pochwała , przytuleniem, całusem albo czymś wg własnego pomysłu.

III Wyjdźcie kochani na wolne powietrze, obserwujcie przyrodę, relacjonujcie nawzajem własne obserwacje i pobawcie się też przy okazji w PRIMA-APRILISOWE PSIKUSY  typu: „Zobacz jaki wielki słoń stoi za drzewem”

Możecie też pobawić się w liczenie kroków do wyznaczonego miejsca, bawcie się z wyobraźnią

MIŁEGO I UDANEGO DNIA PEŁNEGO CIEKAWYCH NIESPODZIANEK  życzą Wam panie: ULA, BOŻENKA K. i RENATKA

Propozycja na wtorek 31.03.2020

Temat dnia : Bez wody nie było by życia – część druga

Witamy Was kochane Pszczółki i Słoneczka , dzisiaj dalszy ciąg tematu o wodzie. Wczoraj wysłuchaliście opowiadania Pt Bezcenny podarunek , rozmawialiście z rodzicami , rodzeństwem czy dziadkami do czego potrzebna jest nam woda i czy woda . Dzisiaj prosimy was abyście wspólnie z  kimś dorosłym zrobili eksperyment „ Do czego potrzebna nam jest woda „

            ( Dzieci z tego eksperymentu same będą mogły wywnioskować, czy woda jest ważna , a jeśli tak to dlaczego. Eksperyment również uświadomi dzieciom , czemu powinniśmy dbać o wodę i ją oszczędzać )

               Potrzebne nam będą :

– trzy kubeczki

– ziemia

-dowolne nasiona

-woda

 

  Krok 1

            Do trzech kubeczków wsypujemy do połowy ziemię. Do każdego wkładamy kilka nasionek i przysypujemy ziemią ( tak jak robiliśmy fasolą ) . Ziemię w dwóch kubeczkach podlewamy wodą. Jeden z nich pozostawiamy w nasłonecznionym miejscu ( możemy postawić obok fasoli ) , a drugi umieszczamy w ciemnym miejscu ( np. szafce, schowku ).Trzeci kubeczek zostawiamy na parapecie , ale do nie podlewamy. Pilnujemy, żeby w dwóch kubkach ziemia pozostawała wilgotna Trzeci kubek pozostawiamy nietknięty.

Krok 2

            Po dziesięciu dniach sprawdzamy , w którym kubku wykiełkowały nasiona. Czy do wzrostu roślin potrzebne jest światło i woda, czy tylko woda. Czy w suchej glebie coś wyrosło ? Czemu tak się stało ? Takie pytania pomogą dzieciom znaleźć właściwą odpowiedz , dlaczego woda jest taka ważna dla roślin , zwierząt i człowieka .

           Na dzisiaj mamy tle zadań dla was, jeżeli pogoda pozwoli to koniecznie trzeba wyjęć na chwilkę na dwór , oczywiście nigdzie daleko nie idziemy , tylko koło swojego domku.

Zachęcamy Was również do zapoznania się z ofertą TVP oraz Ministerstwa Edukacji , o godzinie 11-05 „ Wesoła nauka” , oraz „Wielkie dzieła małych rąk” o godzinie 11-40.

Życzmy miłego dnia , wasze panie : Renata, Ula, Bożenka

Poniedziałek 30 marca

Witajcie kochani , mam nadzieję że wszyscy zdrowi no i oczywiście gotowi do pracy a więc zaczynamy.

Temat tygodnia : Wiosenne sprzątanie

Temat dnia : Bez wody nie było by życia

Posłuchajcie teraz opowiadania Pt. ‘’Bezcenny podarunek.’’

Pluszowy Tygrysek gdzieś się zgubił. Po długich poszukiwaniach Trampolinek odnalazł go w łazience. Nie uwierzycie, co zobaczył! Przyjaciel biegał od lewej do prawej  i bawił się kurkami w kranach. A woda lała się i lała, chlapała na ściany i podłogę.

– Łaa ! – zaryczał zadowolony Tygrysek – Patrz , jakie zrobiłem wodospady!

Trampolinowi się spodobała się taka zabawa. Pozakręcał starannie wszystkie krany i powiedział:

– Hej hop, wracamy do sali , bo będę opowiadał bajkę. Zabawki usiadły w kręgu , a Trampolinek zaczął swoje opowieści.

            W dalekiej krainie mieszkała piękna i mądra królewna. O jej rękę starało się wielu królewiczów, książąt oraz rycerzy.

– Jak dokonać właściwego wyboru? – zastanawiała się królewna. Aż wreszcie postanowiła , że jej mężem zostanie ten, kto przyniesie najcenniejszy podarunek.

Po kilku tygodniach kandydaci do serca królewny przywieźli dary.. Poddani  tłumnie zgromadzili się na dziedzińcu , bo  byli ciekawi tych cudów i niezwykłości. Królewicze, książęta oraz rycerze koleino podchodzili do królewny i pokazywali dary, a damy dworu mdlały z zachwytu , widząc haftowane złotem suknie, czy naszyjniki z drogocennych kamieni.

             Królewna uśmiechała się do wszystkich takim samym uprzejmym uśmiechem i  patrzyła na każdego takim samym łaskawym spojrzeniem. Ostatni podarunek złożył jej Książe z dalekiej krainy. Była to kryształowa karafka.

             Damy dworu pytały ze zdumieniem , jaką wartość może mieć karafka , skoro w pałacowych kredensach stają o wiele piękniejsze.

– Nie karafka jest najcenniejsza , tylko zawartość – odpowiedział im Książe

– A cóż to takiego ? – zaciekawili się dworzanie

– Woda ! – wyjaśnił książę z uśmiechem – woda ze studni w mojej krainie.

– To chyba  żart ! – zawołali poddani

I wtedy odezwała się Królewna

– Prosiłam o najcenniejszy dar  A otrzymałam znacznie więcej, bo woda jest bezcenna. Bez niej nie było by życia na ziemi.

             Książe został mężem królewny. Poddani wzięli  sobie do serca słowa, że woda jest bezcennym darem i od tego czasu każdą krople tak traktowali. Nie wlewali do strumieni ścieków, nie czyścili pojazdów w jeziorze , nie wrzucali odpadów do rzeki. I z jaka radością można się było przeglądać w przejrzystych wodach , pływać po nich łódkami , nurkować i łowić ryby.

I na tym bajki koniec hej hop.

            – Hau, hau – zaszczekał pluszowy Piesek – ja słyszałem jak wczoraj pani tłumaczyła dzieciom , że trzeba oszczędzać wodę.

Zajączek wyprostował swoje długie uszka, podparł się pod boki i z ważną miną powiedział:

– To chyba każdy wie!

– Chyba nie każdy, hej hop ! – roześmiał się Trampolinek, i mrugnął do Tygryska , który nic nie odpowiedział , bo był bardzo zawstydzony.

 

Mamy nadzieje że podobało Wam się opowiadanie, a teraz odpowiedzcie na parę pytań ;

– Jak bawił się Tygrysek?

– Dlaczego Trampolinowi nie spodobała się zabawa Tygryska?

– Jaki najcenniejszy dar otrzymała Królewna?

– Co ukryte było w karafce?

– Dlaczego Książe ofiarował Królewnie taki dar ?

Przy obiedzie lub  kolacji porozmawiajcie z rodzicami, dziadkami , rodzeństwem dlaczego woda jest taka ważna dla naszego życia i jak możemy ją oszczędzać.

Na dzisiaj tyle o wodzie , jutro zrobimy dalsza część. Pozdrawiamy Was bardzo gorąco ; wasze  panie Renata, Urszula i Bożena

Piątek 27.III.2020

Temat dzisiejszego dnia: Jak rozwija się roślina

Witajcie kochane Słoneczka i Pszczółki.

To już piąty dzień naszej nauki przez zabawę online.

Dzisiejszy dzień zaczynamy od gimnastyki porannej :

-Marsz w miejscu, unoś wysoko kolana, podskakuj na prawej a następnie lewej nodze a teraz obunóż

-wykonaj przysiad podnosząc się wysoko, wyskakuj w górę, ćwiczenie powtórz 10 razy

-Skłon-wyprostowane kolana , palcami u rąk dotykamy palców u nóg- wyprost-10 razy

-Skrętoskłon-prawa ręka do lewej stopy, zmiana lewa ręka do prawej stopy- 10 razy

-Krótka relaksacja – połóż się na dywanie, wykonaj wolny wdech nosem i wydech ustami

 1. Zapraszamy dzisiaj na zajęcia o roślinach. Wybrałyśmy dla Was zadania, które pozwolą Wam na działanie, zbieranie informacji przez doświadczenia, obserwacje oraz wyciąganie własnych wniosków

„Zbieramy nasiona”

– rozsyp na dywanie nasiona fasoli ,,Jaś”

– spokojnie spaceruj pomiędzy fasolkami tak aby na żadną nie nadepnąć

-zbieraj tylko białe, gładkie fasolki

-ponownie spokojnie spaceruj

-zbieraj pozostałe, łaciate fasolki

Rozmowa z rodzicami na temat fasoli …Popularna roślina działkowa, często sadzona jako ,,Żywa ściana”, ponieważ pnie się po tyczkach i podpórkach , kwitnie na czerwono (nasiona czarne ) lub na biało ( nasiona białe). Zajrzyjcie do leksykonów lub na stronę internetową aby znaleźć jak najwięcej informacji o fasoli. Na pewno Wam się uda zdobyć te wiadomości.

Załóżcie teraz swój wiosenny kącik przyrody” – zabawa badawcza

Proponuje teraz założenie zielonego kącika w domu. Wspólnie z rodzicami przygotuj następujące materiały ( pojemniki, słoik, nasiona rzeżuchy, fasolę , cebulę, watę, gazę, gumkę recepturkę, ziemię, gałązki forsycji )

-Do przygotowanych pojemników włóż watę , nasącz ją wodą i posyp nasionami rzeżuchy

-Na słoik nałóż gazę , następnie umocuj ją gumką recepturką, wlej do środka słoika zimną wodę , a na gazie połóż nasionka fasolki

-Cebulę umieść na podłożu z ziemi

-gałązki forsycji włóż do wazonu z wodą , następnie za pomocą rysunków wykonaj tabliczki które umieść obok pojemników .

W ten sposób będziecie mogli obserwować kiełkowanie nasion fasoli , rzeżuchy i wyciągać wnioski na temat konieczności dostarczania im odpowiednich warunków ( woda, światło, tlen ).

Samodzielne podlewaj rośliny, wymieniaj wodę w wazonie z forsycją

A teraz ćwiczenia dla Waszych paluszków i dłoni 

.,,Groch z fasolki”-

wymieszaj w dużej misce groch z fasolą, wyjmij z niej wszystkie ziarna fasoli za pomocą pęsety, Jeśli nie posiadasz takiego narzędzia, zrób to paluszkami.

A teraz już pora na bezpieczny spacer

po własnym ogródku , obserwacje przyrody w najbliższym otoczeniu Twojego domu. Możesz się pobawić z rodzicami np.:

Zabawa ,,Mali siłacze”-Przeciąganie liny

Powodzenia i dobrej zabawy życzą Wam panie: Bożenka K. Ula i Renatka

 

Witajcie kochane Słoneczka i Pszczółki w czwartek 26 marca. Czy Was także obudził wiosenny śpiew ptaków?. Ciiiiiiicho. Posłuchajcie . Czy słyszycie ten radosny świergot?

W naszych ogródkach pojawiły się już ptaki , których nie było z nami podczas zimy. Ciekawe jak się nazywają?. O tym porozmawiamy sobie podczas naszego dzisiejszego spotkania. Usiądźcie wygodnie

“Ptasie perypetie” Agata Bober

W ciepłych krajach afrykańskich, gdzie na zimę odlecieli,

Trzech przyjaciół się spotkało, by pomówić o niedzieli.

Pierwszy zaczął Pan Skowronek, co ze swego śpiewu słynął:

-Lećmy szybko wnet do Polski, bo nam dni wiosenne miną!

Wszak wiadomo nie od dzisiaj, że mym wielkim jest zadaniem

Wszem i wobec wyśpiewywać, Pani Wiosny powitanie.

– Ty mój drogi wciąż o pracy- wtrącił się czerwononogi.

Chciałbym jeszcze móc odpocząć, bo do Polski kawał drogi!

A poza tym, tam na miejscu, czeka mnie roboty szmat,

Gniazdo muszę znów zbudować, małym pomóc przyjść na świat.

-Wiem, co mówisz mój kolego- przemówiła wnet jaskółka.

Pracy w Polsce mam bez liku, bom nie jest jak ta kukułka

Co podrzuca innym dzieci, żeby później leniuchować.

Na najlepsze ptaki w Polsce, muszę dzieci swe wychować.

Wtem sfrunęła bocianowa,  z listem w swoim w długim dzióbku.

– Proszę czytać, bo znalazłam list ten w kwiatach, w mym ogródku.

Wziął list Bocian w skrzydła swoje i zaczyna czytać:

„Przylatujcie wy leniuchy, wiosnę trzeba witać!

Środek marca, a Was nie ma, zaraz będzie wielka draka,

Bo na niebie wciąż nie widać, powracającego ptaka!

Wiec pakujcie swe manatki i w daleką podróż sio!

P.S To ja, Wasz przyjaciel drogi, Pan Wróbelek Pio.”

Nie czekając ani chwili, w wielkim pędzie spakowane,

Wyruszyły w długą podróż, ptaki nieco skołowane.

Bo nie wiedzą co ich, czeka, gdy do Polski zawitają,

Strachu pełne swe kuperki, biedne ptaszki teraz mają!

Wymieńcie teraz proszę jakie ptaki ze sobą rozmawiały. Spróbujcie je odnaleźć w leksykonie, Internecie lub może w jakimś dziecięcym czasopiśmie. Załączamy Wam także link z propozycją : https://www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/ptaki-wiosenne-opis-i-zdjecia-wiosenne-ptaki-ciekawostki,20333.html oraz link do odsłuchania odgłosu wiosennych ptaków: https://www.youtube.com/watch?v=dRcEprzTxTA

 Jeśli już dokładnie poznaliście cechy charakterystyczne pierwszych wiosennych ptaków, kolor ich upierzenia, długość dziobków i nóg oraz ich śpiew, a może nawet sposób ich zachowania i życia spróbujcie naśladować  wybrane ptaki ruchem, gestem, głosem.

Pobawcie się z mamą ,tatą lub z kimś kto jest teraz z Wami w  zgadywanki typu: długie czerwone nogi………,    szare piórka , piękny głos….,     lub dziób czerwony , nogi też.  Nazwy ptaków możecie utrwalić układając rymy do ich nazw np.: skowronek – ogonek –jelonek – Kulfonek  lub  jaskółka – kukułka – bułka,   bocianek – Janek  – dzbanek – , itp

Jeszcze tylko praca plastyczna, a wiemy ,że je bardzo lubicie i możecie wyjść przed dom lub bezpieczny spacer  z rodzicami, aby posłuchać śpiewu ptaków, a może uda Wam się je spotkać? Patrzcie też w niebo , może zobaczycie powracające bociany, żurawie, albo klucz dzikich gęsi.

Materiały potrzebne do wykonania bociana:

Biały karton, ołówek, nożyczki ,czarna i czerwona kredka lub flamaster , klej  dwa kubeczki o rożnej średnicy podstawy: większej i mniejszej do odrysowania kół.

Instrukcja wykonania pracy:

– odrysuj dwa koła mniejsze i jedno duże

– wytnij je i odłóż

– wytnij dwa cienkie paseczki jednakowej długości – nogi bociana

-wytnij jeden szerszy pasek niż na nogi – szyja bociana

– wytnij cienki długi trójkąt –dziób bociana

– wszystkie koła złóż na połowę

Połącz elementy w całość:

Duże koło złożone na połowę to tułów bociana.  Ułóż go łukiem do góry. Na poziomie linii prostej złożonego koła przyklej z lewej strony nogi, z prawej szyję bociana. Do szyi doklej głowę łukiem do góry, doklej dziób. Na środku tułowia umieść małe koło odpowiednio dostosowane do kształtu tułowia, pokoloruj na czarno z obydwu stron – to skrzydła. Dorysuj bocianowi oczy ( z jednej i drugiej strony). Nogi i dziób pokoloruj na czerwono. Bocian gotowy. Możesz go zawiesić na nitce lub przypiąć do firanki albo ozdobić nim swój pokój.

Miłej zabawy. Wasze panie: Ula, Renia I Bożenka K.

Dzisiaj już środa, wiecie ,że jest ona zawsze po wtorku i że to trzeci dzień po niedzieli. Witajcie więc już po raz trzeci. Myślę, że pora na zabawy matematyczne .  Do zabawy matematycznej będą Wam potrzebne bardzo proste przybory i przedmioty dostępne w domu. Przygotujcie je wspólnie z rodzicami.

Oto one:

Kartka z bloku rysunkowego

Kredki

krzesło

Przybory odłóżcie na czas słuchania opowiadania pt.” Wiosenne spotkanie”

         Słońce dzisiaj wstało bardzo wcześnie rano. Miało przeczucie, że czeka je jakaś niezwykła przygoda.  Rozejrzało się wokół. Wszędzie panowała  jeszcze  cisza . Przeciągnęło się leniwie, uderzając niechcący swoimi promykami mięciutką białą chmurkę. Nie budź mnie jeszcze – powiedziała chmurka i przesunęła się w lewą stronę , by móc jeszcze chwilkę pospać. Przepraszam bardzo powiedziało słonko cichutko i popłynęło wysoko w górę. Stąd widziało wszystko bardzo dokładnie.  Wiatr biegał po leśnej polanie, był chyba jakiś zakłopotany. Wyglądało na to , jakby czegoś szukał. Podskakiwał wysoko, to znów opadał na dół. Nagle zza małego krzaczka jeszcze zupełnie bezlistnego wystawiła głowę szara mysz. Pobiegła na chwilę  na polanę i znów wróciła pod krzak. Słonko z zaciekawieniem patrzyło dalej. Jego promyki coraz bardziej nagrzewały ziemię. Robiło się jaśniej i weselej. Co to takiego? Zastanawiało się , kiedy spostrzegło rosnącą kupkę ziemi , w dodatku poruszającą się od czasu do czasu. Ona naprawdę rosła, stawała się wyższa co chwilę. Uwagę słońca rozproszyła nagle chmurka, która zdążyła się wyspać i także obserwowała z góry leśną polanę. W tym czasie obok dziwnie ruchomej kupki ziemi pojawił się w lśniącym czarnym ubranku niezwykle elegancki  kret. Wygładził je swoimi  łapkami , spojrzał przed siebie, później w górę, jeszcze raz wygładził ubranko i najwyraźniej czekał na kogoś. Po pewnym czasie radośnie klasnął w łapki . Przez gąszcz zeschłych liści przemykał jeż kolczatek. Biegł prosto do kreta, jakby chciał mu cos ważnego powiedzieć.  Zobacz to są chyba jakieś wyścigi , powiedziała biała chmurka , kiedy zobaczyła żółtego jak słońce motylka i pszczołę w równie podobnym kolorze lecących szybko nad jeżem . Owady zdecydowanie go wyprzedziły i usiadły na bezlistnym krzaczku, zza którego wyjrzała znowu szara mysz. Widziałem ją powiedział zdyszany Motylek. I ja dodała pszczoła. Ona już tu jest. Czujecie jak pachnie, słyszycie jak śpiewa. W tym czasie na polanie pojawiła się Pani Wiosna. Była przepiękna. Miała kolorową , kwiecistą sukienkę i  kapelusz pełen kwiatów. Uśmiechała się do wszystkich radośnie . Leśni mieszkańcy przybiegali ze wszystkich stron lasu, witali ją serdecznie, kłaniając się i bijąc brawo. Słońce i chmurka zatańczyli z radości na błękicie nieba.

 Kochani Rodzice zadajcie teraz dzieciom kilka pytań związanych z tekstem opowiadania, aby sprawdzić czy je zrozumiały  i dostatecznie skupiły się na słuchaniu.

O jakiej porze doby wstało słońce?

Kogo spotkało słońce?

Jakiego magicznego słowa użyło słońce , kiedy niechcący potrąciło chmurkę?

Kto biegał po leśnej polanie ?

Czy pamiętasz jakie zwierzęta i owady pojawiały się na polanie ? Policz

Na kogo wszyscy czekali?

Jak wyglądała Wiosna?

A teraz krótka zabawa ruchowa z krzesełkiem, które będzie spełniało rolę drzewa, dziecko zaś wybierze sobie rolę jednego z bohaterów zwierzęcych z opowiadania

Np.: dziecko jest myszką: Wydaj  „myszce” kilka poleceń, aby mogło się trochę poruszać, a Ty drogi rodzicu zorientujesz się  czy dziecko rozumie i potrafi posługiwać się w zabawie pojęciami: na , z lewej strony, pod, itd. Zastosuj też inne polecenia z własnej inicjatywy. Możesz także być jednym ze zwierząt. Dziecko może wydawać Tobie polecenia.

Myszko schowaj się z lewej strony drzewa

Wejdź na drzewo

Zejdź  z drzewa i stań za nim

Schowaj się pod drzewem

………………., itp.

Wróćcie do przygotowanych przyborów. Poproś , aby dziecko odrysowało swoją dłoń na kartce, pomóż jeśli będzie tego potrzebowało. Przypomnijcie sobie ile zwierząt i owadów oczekiwało na powitanie wiosny.

Teraz każdy paluszek dłoni dziecko zamienia na zwierzęta i  owady z opowiadania, dorysowując do niego potrzebne elementy. Może zachować kolejność z opowiadania lub dowolną kolejność. Pamiętaj aby pojawiły się wszystkie postaci.  Postarajcie się odszukać cyfrę 5 na zegarze, komputerze, telefonie, itp.

Oceń działanie swojego dziecka , stosuj pozytywne wzmocnienia. Umieść jego pracę w widocznym miejscu.

Na zakończenie możesz zatańczyć ze swoim dzieckiem tak jak słońce z chmurką  przy dowolnej lub ulubionej przez Was muzyce.

Wyjdźcie też na bezpieczny spacer po swoim ogrodzie szukając symptomów wiosny

 

 Miłej zabawy życzą Wam wasze panie: p .Ula , p. Renatka i p. Bożenka K.

 

24.03 2020

Temat tygodnia : Nadchodzi wiosna

Temat dnia : Pierwsze oznaki wiosny

 Witajcie kochane Pszczółki i Słoneczka bardzo dziękujemy za przesłane prace pani Wiosny , wszystkie były piękne. Dzisiejszy dzień zaczynamy gimnastyką : na początek bieg w miejscu, , 6 skłony , 4 przysiady, następnie kręcimy biodrami jak hula – hop ( dla chętnych 5 pompek ). Teraz proszę aby dzieci wykonały polecenie składające się z kilku czynności:

– skocz do przodu i klaśnij w dłonie jeden raz

– klaśnij w dłonie dwa razy i mrugnij oczami

– dotknij nosa, dotknij kolan i obróć się

Po ćwiczeniach chwila relaksu.

1.” Burza mózgów „ – rodzice wspólnie z dziećmi rozmawiają o pierwszych oznakach wiosny, co waszym  zdaniem świadczy o nadejściu wiosny.

Wiersz pt. „ A tulipan śpi”

Ida , idą ciepłe dni

A tulipan śpi

Słońce siadło  na parkanie

– wstawaj, wstawaj tulipanie !

kończ zimowe sny!

A tulipan śpi.

Słychać wkoło deszczu granie

– wstawaj , wstawaj tulipanie

Dam Ci krople trzy!

A tulipan śpi.

Stanął dziadek na ścieżce .

– tulipanie śpisz jeszcze?

Postawię na grządce budzik ,

 może wtedy się obudzi!

– Kto to dzwoni ! Kto mnie woła ?

O, jak ciepło dookoła !

Patrzcie , liście mam zielone !

I na głowie mam koronę!

A tak mało brakowało ,

żebym przespał wiosnę całą!

Rozmowa na temat treści wiersza;

– kto obudził tulipana ?

– dlaczego tulipan miał się obudzić?

– jak myślicie dlaczego jeszcze spał?

– Jak wyglądał gdy się obudził?

– co miał na głowie?

3 Praca plastyczna : „Tulipan”

 Wykonujemy tulipana z plasteliny lub ciastoliny.

Jeżeli nie macie w domu żadnej z tych rzeczy możecie wspólnie zrobić domową ciastolię podaję przepis  ciastolinę :

2 szklanki mąki pszennej

1 szklanka soli

2 łyżki oleju roślinnego

2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

To wszystko trzeba zalać 1,5 szklanki wrzątku i szybko wymieszać drewnianą łyżką najlepiej, kiedy trochę przestygnie wyrabiać ciasto.  W trakcje mieszania dodawać barwnik( najlepiej spożywczy ) Gdy jest dobrze wyrobiona nie przykleja się do paluszków. Jeżeli chcemy  aby ciastolina wytrzymała parę dni , trzymamy ją zamkniętym pojemniku..

Życzymy powodzenia w pracy, na pewno powstaną piękne tulipany

Miłej zabawy i do zobaczenia jutro Renata Żuber, Urszula Michalewska , Bożena Krawczyk

Temat tygodnia ; Nadchodzi wiosna

Temat dnia ; Witamy panią wiosnę

 Słuchanie opowiadania czytanego przez rodzica

          WIOSNA

Chociaż marzec miał się niedługo skończyć, w powietrzu wciąż jeszcze czuło się zimę .

– Trzeba coś z tym zrobić – powiedział Staś , wskazując okno

– Chcesz wybić szybę? – zapytała Marysia, udając ,że nie rozumie , o co Stasiowi chodzi

– Nie , chcę wygonić zimę –

– Dobry pomysł – pani, która siedziała nieopodal , włączyła się do rozmowy

Nie lubię nikogo wyganiać, ale rzeczywiście zima była już gościem , który się zasiedział.

– Potrzebujemy marzanny- powiedziała pani

– Marzeny ? – zdziwiłem się – Przecież  nie chodzi do przedszkola żadna Marzena

Jak zwykle nie rozumiem , dlaczego wszyscy się śmieją , nawet pani.

– Gdybyśmy dziś i mutro pracowali , to w piątek moglibyśmy ją utopić- zaproponował Jacek

0 Utopić ?! – zakryłem łapką przerażony pyszczek. Wprawdzie nie znałem Marzeny, ale topienie jej nie wydawało mi się dobrym pomysłem. To już lepiej poczekać na wiosnę jeszcze trochę….

– Piątek byłby dobry- ku mojemu zaskoczeniu pani, która wydawała mi się tak dobrym człowiekiem , pochwaliła pomysł Jacka. – w piątek jest dwudziesty pierwszy marca, czyli pierwszy dzień wiosny. Chodźmy do magazynu, zobaczymy, co nam się przyda  do zrobienia marzanny.

I wszyscy podreptali. Ja nie mogłem ruszyć się z miejsca. A jeśli utopienie Marzeny nic nie pomoże? Kogo wrzucą do wody w następnej kolejności ? Małego Paka. To całkiem jasne.

I kiedy już miałem opłakiwać swój los , dotarło do mnie, że w magazynie nie mieszka żadna Marzena ani nikt inny. Ale nie zdążyłem tego sobie domyślić do końca , bo pochód przedszkolaków już wracał , niosąc jakieś deseczki, kolorowe materiały i przeróżne paczki. Dywan , do niedawna jeszcze nudny  i pusty , w jednej chwili zmienił się w tętniące życiem miasteczko. Pani pomagała dziewczynkom zbić cieniutkie deski. Jacek wielka kulę z waty owijał białymi szmatkami , twierdząc, że mat to być głowa marzanny. Marta z bibułki kręciła marzannie loki. Do popołudnia dużo było już zrobione . pomalowane na czerwona usta  lalki układały się w wielki uśmiech, którym miała pożegnać zimę. Następnego dnia ubraliśmy marzannę . Marysia zrobiła jej nawet torebkę ze złotego brystolu, a Witek nałożył na wielkie stopy buty z kartonu. W piątek po śniadaniu byliśmy gotowi do topienia.

– Co się stanie ? –zapytałem Jacka

– Wrzucamy marzannę do rzeki i zima sobie pójdzie

– Tak od razu? – nie mogłem w to uwierzyć

– tak – zapewnił mnie Jacek – Gdy będziemy wracać do przedszkola , będzie już widać wiosnę

Nie mogłem tego zrozumieć , dlaczego już w styczniu nie zrobiliśmy marzanny, tylko marźliśmy dwa miesiące.

Kiedy wychodziliśmy z przedszkola, słońce nieśmiało pojawiło się na niebie.

– Zaczyna się – powiedział Jacek

Tomek uniósł marzannę . Musieliśmy jechać kilka przystanków autobusem nad rzekę. W autobusie ludzie bardzo się cieszyli i mówili, że już się czuje wiosnę , kiedy się na nas patrzy.

Na skraju miasta znajdował się park, przez który płynęła mała rzeka. Bardzo przyjemnie było stać na d rzeką ,, słońce coraz mocniej świeciło i słychać było świergot ptaków.

– One już wiedzą że jest wiosna- powiedziała Marta – Musiały nas zobaczyć jak jechaliśmy autobusem .

 Skupiliśmy się koło marzanny.

Głośno krzykniemy „ Odejdź zimo „ i wrzucimy marzannę do rzeki – powiedziała pani

Krzyknęliśmy i Tomek rzuciła lalkę na środek wody. Potem długim kijem popchnęliśmy ją i powoli zaczęła płynąć.

Zima spływała wraz z nią, a my rozbiegliśmy się po parku.

– Chodźcie tutaj – nagle usłyszeliśmy głoś Mart. Rozgrzebywała delikatnie ziemię . zobaczyliśmy białe główki kwiatów.

– To przebiśniegi – powiedziała pani – A tutaj – wskazała niewielka kępkę żółtych i fioletowych kwiatów.

– Ja wiem! To krakersy ! 0 krzyknął Staś

– Krokus, Stasiu- poprawiła pani

Słońce grzało przyjemnie , więc uniosłem ku niebu pyszczek. Poczułem, że na nosie osiadają mi kropelki wody.

– Wszystko się topi – powiedziała Marta – Niedługo pojawią się małe listki pyłki, a ja zacznę kichać. Może już zacznę..

I na dowód Marta kichnęła

– To na szczęście – powiedziała pani –  Na dobry początek wiosny

2.Rozmowa z rodzicami na temat : „ Co zmieniło się za oknem

 – Czy  widać śnieg ? Co się z ni stało?

– Czy słoneczko świeci mocniej , po czym to poznajemy.

– Czy słychać ptaki ?

– Co dzieje się z trawą?

3 Stworzenie portretu pani wiosny (  rysujemy kredkami portret pani wiosny )

 4.Krótki spacer z rodzicem  po wokół domu.

Życzymy Wam miłej zabaw i powodzenia przy wykonywaniu kolejnych zadań.

                                                                                    Renata Żuber,Urszula Michalewska, Bożena Krawczyk

 

 

 

 

 

Ochrona przed koronawirusem
Jak się uchronić przed koronawirusem?
Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
« Sie    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiwa
logo
BIP
Pomóż
Podziękowanie
Dyplom