“Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

23 kwietnia swoje wielkie święto mają książki na całym świecie.  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych. Obchodzony jest od 1995 roku, a jego organizatorem jest  UNESCO. To doroczne święto przypada na 23 kwietnia nie bez powodu, data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir, na ten dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci np. Muric’e Druona, Vladimira Nubkowa, Josepa Pla i Manuela Mejia Vallejo. Wyjątek stanowi Wielka Brytania i Irlandia , w tych dwóch państwach Światowy Dzień Książki obchodzony jest w pierwszy czwartek marca. Związku z rosnącą popularnością tego wydarzenia, UNESCO postanowiło przyznawać co roku tytuł Światowej Stolicy Książki. Jest to wyróżnienie dla najlepiej przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. Pierwszym miastem , które zostało uhonorowane w ten sposób był Madryt. Nie wiem czy wiecie , ale  również nasze Polskie miasto miało okazję pełnić rolę Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku a był nim Wrocław. Stolicą kultury w 2020 jest Rijeka w Chorwacji.,, Włosek poety ” Tadeusza Różewicza do którego muzykę napisał Jan Kanty Pawluśkiewicz stał się Światowym Hymnem Książk.
Czytanie książek od najmłodszych lat wpływa na wszechstronny rozwój dziecka. Czytając przenosimy się do magicznego świata w którym wszystko jest możliwe. Jedne z nich opisują ciekawe przygody, inne zostały napisane z myślą o dzieciach. W atlasach i książkach geograficznych znajdujemy mapy i i informacje o najciekawszych miejscach na świecie. Z książek historycznych dowiadujemy się o tym , jak dawniej wyglądało życie, a z podręczników nauczymy się liter , cyfr. Książki które czytamy przenoszą nas do innego świata , uczą nowych rzeczy , jednym słowem czytanie książek  to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu.

Renata Żuber

« lut