Archive for 23 listopada 2017

" Uczymy miłości do przyrody, uczymy spostrzegać jej piękno, cieszyć się nim, podzielać je

i przestrzegajmy dzieci, by tego piękna nie zniszczyły"

H. Zdzitowiecka

W dniu 17 listopada dzieci sześcioletnie "Tygrysy", w ramach realizowanego projektu "Edukacja ekologiczna w Gminie Niedrzwica Duża", spotkały się z leśniczym Nadleśnictwa Świdnik P.  Mariuszem Chwalczukiem. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z pracą leśnika, zachęcanie do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy, kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, pogłębianie wiadomości na temat  ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym, uświadomienie dzieciom niebezpieczeńtw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka.Zaproszony gość opowiedział o swoim podstawowym obowiązku, jakim jest troska o las. mówił o zwierzętach i ptakach zamieszkujących to miejsce, ich zwyczajach i potrzebach. Dzieci dowiedziały się, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Przedszkolaki przypomniały sobie zasady zachowania w lesie – zachowanie ciszy, porządku, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami. Dowiedziały się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Gość zainteresował dzieci swoimi opowieściami wykorzystując różne ilustracje, obrazki, eksponaty, naturalne okazy. Na koniec spotkania dzieci otrzymały książeczki do kolorowania o tematyce przyrodniczej. Miały możliwość zadawania pytań i ochoczo z niej korzystały. Pytania były przeróżne , ale nasz gość na wszystkie bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał. Dzięki tym zajęciom dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznały zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami i ptakami w okresie zimowym. Wszyscy gorąco podziękowaliśmy gościowi za tak ciekawe spotkanie , przedszkolaki wręczyły leśnikowi własnoręcznie wykonany " Album o lesie"

Bożena Krawczyk

listopad 2017