Archive for grudzień 2014

Ostatnie, dwa tygodnie grudnia są czasem przedświątecznej bieganiny, sprzątania, przygotowywania świątecznych potraw. Jest to również czas wyciszenia i przygotowania się na Święta Bożego Narodzenia. W naszym przedszkolu rozbrzmiewały kolędy, piosenki o tematyce świątecznej, pachniało piernikami, w salach pojawiały się choinki, tak ochoczo ubierane przez dzieci, a gazetki zapełniały się pracami o tematyce bożonarodzeniowej. Grupa dzieci pięcioletnich "a" z wychowawczynią również wpisała się w kultywowanie tradycji świątecznych. 22 grudnia dzieci spotkały się ze swoimi rodzicami i rodzeństwem na spotkaniu opłatkowym. Podczas uroczystości przybliżaliśmy sobie wybrane tradycje świąteczne, śpiewaliśmy kolędy i świąteczne piosenki. Grupa rodziców wspólnie z dziećmi prezentowała przed zgromadzoną widownią wiersze o tematyce świątecznej, był opłatek, którym się dzieliliśmy, składanie życzeń oraz poczęstunek z charakterystycznymi dla tego czasu przysmakami- piernikiem, struclą, pierniczkami. Wspólnie spędzony czas, mimo zaokiennej, nie do końca sprzyjającej aury, wprowadził nas w magiczny czas.

Serdeczne podziękowania składam p. Agnieszce i Marcinowi Barwiak, p. Agnieszce i Marcinowi Borkowskim, p. Ludwice Chamera, p. Małgorzacie Figura, p. Monice  Gołębiowskiej, p. Beacie Jaśkowskiej- Morek, p. Justynie Kędzierskiej, p. Iwonie Mazurek, p. Zuzannie Murlak, p. Patrycji Nowakowskiej oraz Piekarni GS w Niedrzwicy Dużej za okazaną pomoc i włączenie się w przygotowane przedsięwzięcie. DZIĘKUJEMY ! – dzieci z grupy z wychowawczynią.

Marzena Szymuś

"Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi" – najczęściej słowa tej kolędy rozpoczynają pasterkę – kolędowanie przy polskich stołach rozpoczyna się już w czasie wieczerzy wigilijnej. Dnia 18 grudnia o godz. 14.00 grupa 3-4 latków wraz ze swoją wychowawczynią zaprezentowała zaproszonym rodzicom swoje umiejętności. Wspólnie z przybyłymi rodzicami zaśpiewaliśmy "Pójdźmy wszyscy do stajenki". W tym dniu, przy ustrojonej choince, przy blasku kolorowych światełek świec i zapachu lukrowanych pierników dzieci śpiewały kolędy i pastorałki. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały opłatek i życzenia świąteczne, którymi podzieliły się ze swoimi Rodzinami. Na wszystkich czekał słodki poczęstunek.

Małgorzata Sapińska

P1060870

14 grudnia podczas dorocznie organizowanego przez GOKSiR Kiermaszu Bożonarodzeniowego, nasze przedszkolaki wprowadziły uczestników uroczystości w nastrój nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Prezentowany montaż słowno- muzyczny wzbudził pragnienie wspólnoty przy wigilijnym stole, dzielenie się z innymi  sobą, swoim czasem, mieniem i miłością. Przypomniał ważne gesty braterskiej miłości i ludzkiej życzliwości. Zagrana przez dzieci scenka do piosenki pt. "Dziewczynka z zapałkami", poruszyła serca widzów i wywołała widoczne wzruszenie. Była ona swoistym przekazem dotyczącym dostrzegania pośród nas osób potrzebujących ludzkiej życzliwości i pomocy, słyszenia ich potrzeb, wyciągnięcia pomocnej dłoni. Przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami i wychowawczyniami w darze serca ofiarowały wykonane własnoręcznie zarówno w domu jak i w przedszkolu pierniczki świąteczne w ilości wielkiej i nie do końca policzonej, na rzecz podopiecznych Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie. Reprezentantami naszej placówki przedszkolnej na kiermaszu były dzieci 5-6 letnie z wychowawczyniami : Bożeną Krawczyk i Urszulą Michalewską.

Na Boże Narodzenie nie musimy czekać cały rok. Jeśli z miłością patrzysz na drugiego człowieka – to jest Boże Narodzenie, jeśli serdecznie uśmiechasz się do niego -to jest Boże Narodzenie, jeśli potrafisz wysłuchać tego, co ma Ci do powiedzenia Twój brat- to jest Boże Narodzenie,………, zatem niech Bóg rodzi się w naszych sercach każdego dnia. BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT.

Rodzicom dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu DARU SERCA.

Urszula Michalewska, Bożena Krawczyk

zdjęcia do grudnia 2014 1025

W dniu 09 grudnia w  godzinach popołudniowych przedszkolaki dwóch grup dzieci 5-6 letnich naszego przedszkola, pożegnały jesienną porę roku, przedstawiając na deskach sceny GOKSiR barwną opowieść ilustrującą życie przyrody w tym okresie czasu. Scena zapełniła się postaciami leśnych mieszkańców od tych zupełnie realnych po domniemane i tajemnicze, nie do końca naukowo zidentyfikowane. Myślą biegniemy do leśnych duszków, skrzatów i elfów, które w sposób magiczny potrafią zaprowadzić ład lub zupełnie wszystko przewrócić do góry nogami. Główną postacią przedstawienia była Pani Jesień, na chwilę goszcząca w lesie tuż przed swoim ustąpieniem miejsca kolejnej porze roku. Muzyczna oprawa przedstawienia nadawała swoisty charakter prezentowanym przez "aktorów" treściom literackim. Widowisko oglądali rodzice przedszkolaków, rodzeństwo, dziadkowie. Pomysłodawczyniami występu oraz całokształtem jego realizacji zajęły się wychowawczynie grup – Bożena Krawczyk i Urszula Michalewska. Rodzicom dziękujemy za pomysłowość i pomoc w projektowaniu i wykonaniu części strojów, zaś koleżankom, nauczycielkom z tutejszego przedszkola dziękujemy za wypożyczenie kostiumów krasnali na rzecz opisanego przedstawienia.

Urszula Michalewska, Bożena Krawczyk

Dnia 17 grudnia, po śniadaniu, odbył się  w naszym przedszkolu "Koncert kolęd". Dwóch muzyków grało na gitarze i na trąbce wspomagając się dzwoneczkami, aby nadać granym utworom bardziej odświętny nastrój. Przedszkolaki włączały się w śpiewanie kolęd, niektóre dzieci śpiewały je solo. Dzieci były zainteresowane koncertem, a dodatkowo ich uwaga była skupiona na wyświetlanych na suficie zimowych krajobrazach i świątecznych symbolach. Zainteresowanie wzbudzały również instrumenty; dzieci przypomniały jak wygląda kontrabas, z którym zetknęły się podczas koncertu poświęconemu F. Chopinowi i porównywały go z gitarą. Słuchacze koncertu nagradzali wykonawców brawami,a  wszyscy poczuli magię świątecznego czasu.

Mariola Mech

grudzień 2014