Archive for kwiecień 2020

”Taniec jest poezją, której częścią jest świat.”

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Został on ustanowiony w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu teatralnego. Jest to data upamiętniająca datę chrztu reformatora sztuki tańca oraz stworzyciela europejskiego teatru baletowego Jeana-Georges’a Noverre’a. Głównym celem obchodów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na uniwersalizm sztuki tańca oraz na jego znaczenie w integrowaniu, łączeniu różnych środowisk, narodowości oraz kultur. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca każdego roku 29 kwietnia Międzynarodowy Instytut Teatralny zaprasza swoich członków wraz z tancerzami, choreografami, studentami tańca i entuzjastami na uroczystą galę. Program tego wydarzenia składa się zazwyczaj z przedstawień tanecznych z całego świata, występów studenckich, przemówień i recitalu Orędzia, odczytanego osobiście przez wybranego autora.
Taniec przekracza wszelkie bariery i łączy wszystkich w miłości do tańca. W Polsce taniec staje się coraz popularniejszy pośród wszystkich grup wiekowych. Powstają szkoły tańca a wraz z nabytymi umiejętnościami można brać udział w wielu konkursach tanecznych

Zapraszam wszystkie dzieci do tańca: https://www.youtube.com/watch?v=xm93WFJ7bNs
(autor: Katarzyna Piątkowska)

“Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

23 kwietnia swoje wielkie święto mają książki na całym świecie.  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych. Obchodzony jest od 1995 roku, a jego organizatorem jest  UNESCO. To doroczne święto przypada na 23 kwietnia nie bez powodu, data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir, na ten dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci np. Muric’e Druona, Vladimira Nubkowa, Josepa Pla i Manuela Mejia Vallejo. Wyjątek stanowi Wielka Brytania i Irlandia , w tych dwóch państwach Światowy Dzień Książki obchodzony jest w pierwszy czwartek marca. Związku z rosnącą popularnością tego wydarzenia, UNESCO postanowiło przyznawać co roku tytuł Światowej Stolicy Książki. Jest to wyróżnienie dla najlepiej przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. Pierwszym miastem , które zostało uhonorowane w ten sposób był Madryt. Nie wiem czy wiecie , ale  również nasze Polskie miasto miało okazję pełnić rolę Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku a był nim Wrocław. Stolicą kultury w 2020 jest Rijeka w Chorwacji.,, Włosek poety ” Tadeusza Różewicza do którego muzykę napisał Jan Kanty Pawluśkiewicz stał się Światowym Hymnem Książk.
Czytanie książek od najmłodszych lat wpływa na wszechstronny rozwój dziecka. Czytając przenosimy się do magicznego świata w którym wszystko jest możliwe. Jedne z nich opisują ciekawe przygody, inne zostały napisane z myślą o dzieciach. W atlasach i książkach geograficznych znajdujemy mapy i i informacje o najciekawszych miejscach na świecie. Z książek historycznych dowiadujemy się o tym , jak dawniej wyglądało życie, a z podręczników nauczymy się liter , cyfr. Książki które czytamy przenoszą nas do innego świata , uczą nowych rzeczy , jednym słowem czytanie książek  to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu.

Renata Żuber

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 roku.  22 kwietnia został ogłoszony Dniem Ziemi w 2010 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Inicjatorem Dnia Ziemi w Polsce był poseł Jan Rzymełka z Katowic, który stanał na czele ekologów, którzy przygotowali pierwsze polskie publikacje dotyczace święta Matki Ziemi.
Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na Półkuli Południowej.
Według organizatorów Dnia Ziemi wszyscy ludzie na świecie dzielą tę samą planete tak więc jest ona Naszym wspólnym dobrem o które trzeba dbać i każdy z Nas powinien czuć się odpowiedzialny za Jej stan.
Jak obchodzić Dzień Ziemi? Możesz wybrać:
– zasadź drzewo, krzew,
– zbierz makulaturę,
– zbierz niepotrzebne szkło i wyrzuć do specjalnego kontenera,
– zbierz puszki aluminiowe i oddaj do punktu skupu,
– pozbieraj śmieci w swojej okolicy,
– jeśli zauważysz, że ktoś wyrzuca coś na ziemię, zwróć mu uwagę. (autor M. Sapińska)

Międzynarodowy Dzień Czekolady obchodzony jest 12 kwietnia. Czekolada niezmiennie uwielbiana jest na całym świecie od ponad 200 lat, w coraz bardziej wymyślnych odsłonach: to już nie tylko ciastka, batony czy lody, ale również piwo, mydło czy nawet masaż.  Specjalnym czekoladowym napojem rozkoszowali się się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Następnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Co więcej, oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Nie można oczywiście zapominać o wyraźniej poprawie nastroju, dlatego jedzmy czekoladę:) (autor: Anna Szczerbin)

Zapraszamy do przeczytania dziecku bajki „Tosia odkrywa czekoladę”

Szanowni Rodzice !

Zachęcamy Was do dzielenia się swoimi działaniami z dziećmi w domu, związanymi z edukacją online.

Stworzyłyśmy dla Was specjalnego e-maila, na który będziecie mogli wysyłać informacje typu zdjęcia prac dzieci, ich aktywności twórczej, czy fizycznej.

adres e- mail : przedszkole-ze@wp.pl

kwiecień 2020