11 października 2019 r. dzieci czterech najstarszych grup przedszkolnych – pięciolatki "Pszczółki", "Słoneczka" oraz sześciolatki "Motylki" i "Robaczki" wraz z wychowawczyniami i grupą rodziców uczestniczyły w wycieczce autokarowej do Lublina. Miejscem docelowym wycieczki był budynek Wydziału Chemii na UMCS , gdzie przedszkolaki  zasiadając w akademickich ławkach, były obserwatorami oraz asystentami pokazów chemicznych. Podczas pierwszej części spotkania, dzieci asystowały prowadzącym w czasie łączenia m.in. soku z kapusty, buraka  z octem i sodą, "kretem", obserwując następujące zmiany koloru w zlewkach, szukaniu "bomby", malowaniu serca, wytrącaniu roztworu poprzez mieszanie płynu w zlewce, wykonaniu "lodów malinowych" .Oczywiście prowadzący spotkanie przypominali dzieciom o bezpieczeństwie i całkowitym zakazie wykonywania takich doświadczeń samodzielnie bez nadzoru osoby dorosłej. Część druga była pokazem wybranych reakcji chemicznych. Ze względu na bezpieczeństwo obserwowaliśmy:  "palące się serce", "lampkę" chemiczną, mrożenie pianek ciekłym azotem i ich rozbijanie, latającą butelkę, wybuchajacy i palący się balon wypełniony odpowiednio helem i wodorem, ognisko w słoiku. Prezentowane zachodzace reakcje chemiczne spotkały się z wielkim zainteresowaniem i zachwytami dzieci. "Czary " i "magiczne" były bardzo często powtarzanymi słowami w czasie pokazu. Tak przekazane, niełatwe przecież treści, na długo zostaną w pamięci przedszkolaków.

Serdecznie dziękujemy P. Markowi Kępowiczowi za pomoc w organizacji tego spotkania.

– M.Szymuś, M. Hawrył, U. Michalewska, R. Żuber

« mar